TOPlist

„Váš balíček čeká, potvrďte údaje“. Pošta řeší nové podvody

Česká pošta balíkovna podvod zprávy SMS e-mail zásilka balík

I když je Česká pošta aktuálně propírána hlavně kvůli plánovanému uzavření velké spousty poboček, neustávají ani kybernetické útoky, které jsou cílené na její zákazníky. Mimo jiné i do jednoho z našich redakčních telefonů zamířila zpráva, která se snaží vyvolat dojem, že má zákazník například někde v třídícím centru pozastavenou zásilku a k doručení je potřeba něco doplatit, případně doplnit některé údaje. Jde o poměrně chytrý a velmi rozšířený podvod, který se objevuje v celé řadě variací. Pojďme si ukázat, jak poslední zákeřné SMS či e-maily vypadají.

Česká pošta a podvodné zprávy o zásilkách (výběr některých znění)

 • Zásilka čeká na doručení. Potvrďte platbu poplatku
 • Váš balíček čeká na odeslání. Potvrďte dodací údaje
 • Váš balíček je pozastaven z důvodu nezaplacené daně. Zaplaťte nyní online
 • Vaše nedávná zásilka byla přerušena. Prosím klikněte na tento odkaz
 • Váš balík ***** čeká na zpracování z důvodu nezaplacených nákladů na dopravu
 • Váš balíček na vás čeká. Kliknutím na zabezpečený odkaz dokončíte platbu
 • Vaše zásilka čeká. Potvrďte prosím své údaje
 • Vaši objednávku nebylo možné doručit, protože nebyly uhrazeny žádné poplatky
 • Gratulujeme k prodeji! Kupující zaplatil za objednávku a čeká na potvrzení
 • Vaše položka byla úspěšně rezervována. Klikněte „pokračovat“
 • Váš balíček nebyl doručen, protože nebyly uhrazeny celní poplatky
 • Neúspěšný pokus o doručení. Potvrďte svou adresu

Přímo Česká pošta udržuje aktualizovanou databázi těchto podvodů webu. Nejstarší záznam se zde datuje do listopadu loňského roku a různých verzí téměř totožného pokusu o vylákání citlivých údajů přibyly od té doby desítky. Jen za březen na stránkách přibylo celkem 15 zaznamenaných variací podvodných SMS nebo e-mailů. Znění těchto nedávných podvodných zpráv najdete v bodovém seznamu. Je v nich zneužívána jak značka Česká pošta, tak i Balíkovna. Někdy i včetně log a barev. Existuje také archiv se staršími záznamy.

„Žádáme vás, abyste si dávali pozor na všechny vaše příchozí e-maily, především z neznámých adres a adres, na které upozorňujeme. Jestliže obdržíte podvodný e-mail vztahující se k České poště, děkujeme, že jej odešlete na adresu info@cpost.cz. Česká pošta podala trestní oznámení na neznámého pachatele a spolupracuje s Policií České republiky. Těmto formám útoku se dá velmi těžko předcházet a ke zneužití může být útočníky využit jakýkoliv subjekt státní, veřejné nebo komerční sféry,“ stojí v popisu zmíněné databáze.

Jak podvod rozpoznat?

Základním varovným signálem by měl být případný fakt, že žádnou zásilku neočekáváte. Pokud ale ano a teoreticky by se jí mohla nějaká kontrola nebo dodatečná administrativa týkat, dejte si pozor na znění příchozí zprávy. Kromě překlepů a formátování zejména na adresu, na kterou je odkazováno. Česká pošta používá domény ceskaposta.cz a cpost.cz a ostatní jsou s největší pravděpodobností falešné. Smyšlené adresy jsou varovným prvkem i u e-mailů.

V průběhu loňského roku se velmi často objevovaly také zprávy, které se snažily lákat na příspěvek na bydlení. V tehdejších i současných pokusech mají útočníci (teoreticky ale může jít jen o jednoho) za cíl zejména přesvědčit adresáty k přihlášení na podvodné stránce pomocí bankovní identity. Ukradené přihlašovací údaje jsou následně využity k přihlášení do legitimního bankovnictví, čímž dojde k zaslání výzvy pro dvoufázové ověření, kterou v tu chvíli oběť potvrdí. A pak je zle…

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Které z uvedených zpráv vám také dorazily?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)