Menu

Smartphony ve víru politiky: Trump zakázal Huawei a ZTE, Erdogan bojkotuje iPhone

Čínské telefony od značek jako je Huawei či ZTE to nemají v USA vůbec jednoduché. Nyní se už dostalo k zákazu, který potvrdil přímo prezident Donald Trump. Vláda USA a vládní dodavatelé nesmějí používat telefony těchto dvou značek. Hlavním důvodem je to, že tyto dvě čínské společnosti považují za národní bezpečnostní problém. Nebylo to ale jediné pozdvižení, kdy se politika opírá o výrobce telefonů. Na druhé straně světa v Turecku, bojkotuje prezident Erdogan “imperialistický” iPhone, ve výsledku hrozí zákaz prodeje Apple telefonů v Turecku.

Politika se v poslední době stále více dotýká mobilního světa

Kongres rozhodl o opatření, kdy vláda USA a všichni, kteří s ní spolupracují, nemůžou používat zařízení čínských telekomunikačních společností, což se hlavně týká Huawei a ZTE. Tento zákaz vstoupí v platnost v příštích dvou letech.

Obě společnosti jsou již dlouhou dobu v USA telekomunikačním nepřítelem číslo jedna. V roce 2012 byly označeny jako národní bezpečnostní hrozba, ředitelé bezpečnostní agentur USA doporučili nepoužívat zařízení těchto firem. Nový zákaz by mohl mít velký dopad i na jiné společnosti, které například používají komponenty ZTE nebo Huawei a chtějí stále spolupracovat s vládou USA.

erdogan bojkot iphone turecko apple

Trochu odlišná zpráva pak přichází z Turecka. Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident vyhlásil bojkot elektroniky z USA. Důvodem jsou zhoršené vztahy, zavedení sankcí a propad turecké liry. Erdogan přímo naznačil, že Turecko přestane kupovat nekvalitní americké iPhony a nahradí je telefony od Samsungu nebo tureckého Vestelu. Pokud by se situace vyhrotila, mohlo by to znamenat i zákaz dovozu těchto telefonů, ale i jiné elektroniky do země.

Jak celou situaci vnímáte vy? Jsou podle vás obavy USA o bezpečnost oprávněné?

Zdroje: theverge.com, bloomberg.com

 

Komentáře

Uni

uni -191

15.8.2018 9:57

Tak teď tomu nerozumím. Možná i tady se dočtu, že iPhone do USA zdraží, protože clo na Čínské produkty a teď čtu, že v Turecku zdraží iPhone, protože clo na USA produkty.
Tak kua, jak?:DDD

Pupik.62

pupik.62 -4

15.8.2018 10:02

Demokracie jak vyšitá.

Mrtva_zizala

-20

15.8.2018 10:28

iPhone zdrazi 2x, jednou cina americe, podruhe na nej uvali dovozni clo Turek, takze to nabobtna a po prdeli :o))) Turka bych vubec neresil, tam je to cely naruby, ten jejich panák kope ze zoufalosti a ceka ze mu to narod bude schvalovat. Kacer dela teda peknej vitr, s tim nikdo ani nepocital, aby nebylo to co se doted udalo jen zahrivaci kolo… A ja bych z USA ( od americkych firem) nevzal pul roku ani prt, verim ze my je nepotrebujem tak jak voni zbytek sveta. At si vyrabeji iphouny u sebe doma, jo ahá ony by pak nestály 1000$ ale minimalne 2x tolik… ale co by, american na to ma. No a do zahranici by je nevyvezli uz ani omylem, to by tady stala nejlevnejsi verze minimalne 40 klacku.Je to švanda na pokracovani.

Uni

uni -191

15.8.2018 10:59

Mohu se zeptat, jaké provenience užíváš OS na PC a na mobilních věcech, že USA věci persekuuješ?

Bicista

bicista 58

15.8.2018 16:14

Tak hlavne ze se muzou prodavat zbrane do valecnych zon. A je mozne founy prihlasit do tamnejsich siti apod.

Radim_hanousek

Radim Hanousek -22

19.8.2018 15:12

uni se zeptal dobre ;).
Ono celej problem je spionaz ze jo ….slovo bezpecnost nikdo, ale bohuzel nikdo nepouziva… Ono v podstate neni daleko od slova demokracie… ;) Za totace tady kazdej kopal jak se fizlove snazi sledovat obcany a ted vas sleduje nepritel,stat,reklamky, atd. a nikoho to vubec ale vubec ne$ere…Protoze slovo bezpecnost je v nasich koncinach cizi slovo…. Skoda, ale zase to melu a melu do kola stado blbejch ovci proste.

RSS (komentáře k článku)