Smartphony ve víru politiky: Trump zakázal Huawei a ZTE, Erdogan bojkotuje iPhone

politika huawei usa zte zakaz

Čínské telefony od značek jako je Huawei či ZTE to nemají v USA vůbec jednoduché. Nyní se už dostalo k zákazu, který potvrdil přímo prezident Donald Trump. Vláda USA a vládní dodavatelé nesmějí používat telefony těchto dvou značek. Hlavním důvodem je to, že tyto dvě čínské společnosti považují za národní bezpečnostní problém. Nebylo to ale jediné pozdvižení, kdy se politika opírá o výrobce telefonů. Na druhé straně světa v Turecku, bojkotuje prezident Erdogan “imperialistický” iPhone, ve výsledku hrozí zákaz prodeje Apple telefonů v Turecku.

Politika se v poslední době stále více dotýká mobilního světa

Kongres rozhodl o opatření, kdy vláda USA a všichni, kteří s ní spolupracují, nemůžou používat zařízení čínských telekomunikačních společností, což se hlavně týká Huawei a ZTE. Tento zákaz vstoupí v platnost v příštích dvou letech.

Obě společnosti jsou již dlouhou dobu v USA telekomunikačním nepřítelem číslo jedna. V roce 2012 byly označeny jako národní bezpečnostní hrozba, ředitelé bezpečnostní agentur USA doporučili nepoužívat zařízení těchto firem. Nový zákaz by mohl mít velký dopad i na jiné společnosti, které například používají komponenty ZTE nebo Huawei a chtějí stále spolupracovat s vládou USA.

erdogan bojkot iphone turecko apple

Trochu odlišná zpráva pak přichází z Turecka. Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident vyhlásil bojkot elektroniky z USA. Důvodem jsou zhoršené vztahy, zavedení sankcí a propad turecké liry. Erdogan přímo naznačil, že Turecko přestane kupovat nekvalitní americké iPhony a nahradí je telefony od Samsungu nebo tureckého Vestelu. Pokud by se situace vyhrotila, mohlo by to znamenat i zákaz dovozu těchto telefonů, ale i jiné elektroniky do země.

Jak celou situaci vnímáte vy? Jsou podle vás obavy USA o bezpečnost oprávněné?

Zdroje: theverge.com, bloomberg.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)