Menu

Pohled na Tweetdeck for Android

Tweetdeck je multiprotokolový klient – čtečka – pro sociální sítě Twitter, Facebook, Foursquare a Google Buzz, který vyniká svým rozdělením informací do přehledných panelů, kde jsou tak odděleny například přehledy (timelines) od reakcí (mentions). Tweetdeck je napsaný pro platformu Adobe AIR, která zaručuje bezproblémový chod na Windows, Mac OS i Linuxu, svou verzi mají též iPhone a iPad. Dlouho chyběla verze pro Android, která se nyní představuje v beta verzi. Vyrovná se dospělé verzi na desktopu?

Nedávno unikla interní testovací verze Tweetdecku pro Android, na což vývojáři reagovali upozorněním, že se jedná o staré sestavení a že se vyplatí počkat na veřejnou betu. O několik dní později beta opravdu vyšla, takže co nabízí?

Home, Me a Direct Messages

S čím budete pracovat nejčastěji, je sloupec s přehledy (timelines), v Tweetdecku prostě nazvaný Home. Nabízí designově příjemné zobrazení statusů rozdělených podle pozadí ke které síti patří – šedé pozadí mají příspěvky z twitteru, tmavomodré z Facebooku, Buzz dostal tmavě červenou a Foursquare světle modrou. Všude barvy sedí, nikde nic nebije do očí. V záhlaví každého sloupce najdeme stavový řádek, zobrazující název sloupce, kde se nacházíme, při pohybu mezi statusy se pak název sloupce plynule mění na čas odeslání příspěvku, nad kterým zrovna přejíždíme. Po stranách stavového řádku pak najdeme tečkami vyznačený počet sloupců, které se nachází na každé straně, podobně jako se zobrazuje počet ploch v čistém Androidu.

Druhým sloupcem je sloupec Me, kde se soustřeďují mentions z twitteru, upozornění z Facebooku, a tak dále. Třetí sloupec potom má všeříkající název Direct Messages.

Další možnosti

Ve spodní části rozhraní se nachází čtyři tlačítka – první s bublinou vede na obrazovku s psaním statusu, druhé s mřížkou nabídne jakýsi „rychlý přístup“ na profily vybraných kontaktů (zatím zvláštně roztříštěný, doufejme, že to vývojáři doladí), třetí – s lupou – vede na vyhledávání na twitteru a konečně čtvrté, s vyobrazením kompasu zobrazí mapu s nejbližšími zajímavými místy, v mém okolí nechybí pizzerie, pekařství, zastávky MHD a další. Po kliknutí na ikonu místa se zobrazí název a doba chůze k danému místu s možností nechat se rychle odnavigovat pomocí Google Maps.

Celkový verdikt: 92%

Body snižuje nedoladěnost rychlého přístupu ke kontaktům a chybící podrobnější nastavení (nastavit lze, jen jestli bude nebo nebude upozorňovat na novinky v každém sloupci), i přesto se však zdá alespoň mě použitelnější než Twitter for Android i Facebook for Android dohromady. Další bod dolů je za pomalé vypnutí GPS při zavření mapy – přeci jen GPS modul je velmi účinný žrout baterie a každých pár desítek sekund připojení navíc nepotěší.

Kde si ho můžete stáhnout? Musíte disponovat Tweetdeck účtem a přihlásit se na této stránce. Obratem vám přijde e-mail s instrukcemi a odkazem na samotnou aplikaci.

Omluvte prosím mírnou roztřesenost písma v okolních screenshotech, jsou způsobeny programem pro zachycování obrazovky Androidu, veškeré UI je jemné, tak jak má být.

Další screenshoty

Článek publikován s písemným souhlasem autora Davida Knapa

 

Komentáře

LuckeR

LuckeR

17.8.2010 8:51

co je podle vas lepsi toto nebo friend stream?

Štěpán

Štěpán

17.8.2010 9:12

Včera vyšla nová verze a ani se nemusíte nikde registrovat, @TweetDeck jí twítli v odkazu.
Už se začínaj rozšiřovat možnosti nastavení a je stabilnější

David Knap

David Knap

17.8.2010 9:16

Pro mě osobně určitě Tweetdeck. Na druhou stranu je a bude dostupný pouze v angličtině a nemá widget, který může někomu chybět. Nejsem si úplně jistý jak je na tom Friendstream co se týče twitteru, například jestli umí tzv. nativní retweety, což je dnes nepostradatelná funkce. Tweetdeck patří také mezi dvorní klienty twitteru, takže myslím můžeme očekávat funkci User Stream i u tohoto mobilního klienta – místo refreshe například jednou za deset minut se budou statusy stahovat v reálném čase. Tweetdeck má také příjemnější rozhraní a lépe se ovládá prsty – nikde nejsou titěrná tlačítka, vše je velmi dobře optimalizované.

Štěpán

Štěpán

17.8.2010 9:17

ještě zmíněnej odkaz :)
http://bit.ly/9mDhmF

TweetDeck vypadá zatim hodně dobře, ale bohužel, stejně jako desktopová verze, je spíš na konzumaci obsahu, ne na vytváření, maximálně u Twitteru, ale FB je na to moc komplexní

David Knap

David Knap

17.8.2010 9:20

@Štěpán: Díky za upozornění, to mi uniklo. (článek je původně z třináctého srpna, tedy nedlouho po vydání první bety)

MiPol

MiPol

17.8.2010 10:00

Tweeetdeck for Android je asi nejlepší klient pro všechny služby, bohužel na QVGA displeji mého Vodafone 845 je použitelný víceméně jenom pro čtení. Velkorysé boxy téměř zakrývají vstupní pole pro psaní zprávy. Včerejší verze sice umožňuje nastavit velikost fontu, ale nikoliv velikost grafiky. Navíc ta změna fontů u mě nefunguje správně, při vůbec prvním posunutí jezdce se písmo automaticky zmenší na velmi malou velikost a už nejde zvětšit. Dvakrát jsem Tweetdeck instalovat a pokaždé stejná chyba.

Štěpán

Štěpán

17.8.2010 20:06

právě vyšla 3. beta;)

kepi

kepi

17.8.2010 23:21

Zatím se mi docela líbí, začal jsem kvůli němu zkoušet i právě tu desktopovou verzi (kde bych oponoval o pohodlné použitelnosti na linuxu, protože když máte 64bit, je rozjet adobe air trochu porod).

Co mi citelně chybí a kvůli čemu jsem jej začal zkoušet je synchronizace přečtených zpráv mezi různými desktop a android klienty, myslel jsem, že právě proto je společný tweetdeck účet, ale zatím to nevypadá. Snad v budoucnu.

srakyi

srakyi

18.8.2010 11:15

kepi: jeste ze sem si tvuj comment precet :) Ta synchronizace prectenych tweetu je totiz to jedine kvuli cemu jsem TweetDeck chtel zkusit. Tak nic, zustavam u Seesmicu..

Saim

Saim

18.8.2010 22:25

Hmm beta a platená?

Knap

David Knap 0

19.8.2010 15:29

Placená? Ne, jen je potřeba mít Tweetdeck účet pro stažení aplikace.

Štěpán

Štěpán

19.8.2010 16:59

to co je na Marketu je phishing, to bych nestahoval :c)
a na stažení neni třeba mít TweetDeck účet, stačí sledovat Twitter, nebo blog.tweetdeck.com

RSS (komentáře k článku)