Že na podvody přes sociální sítě nikdo neskočí? Tato čísla vás vyděsí

FTC podvody sociální sítě USA 2021 Facebook Instagram Messenger WhatsApp Telegram report

Kolik peněz byste tipovali, že se jen v USA vloni podařilo podvodníkům vylákat skrze sociální sítě z důvěřivých uživatelů díky různým falešným nabídkám? Deset milionů dolarů? Přitlačte. Tak sto? Stále málo. Je to několikanásobně víc. Podle tamní Federální obchodní komise (FTC) přišli neopatrní lidé na Facebooku, Instagramu a dalších sítích o zhruba 770 milionů dolarů, což je v přepočtu těžko uvěřitelných cca 17 miliard korun. Srovnání s minulými roky potvrzují, že podvody vloni fungovaly extrémně dobře.

Oproti roku 2020 se celková reportovaná částka více než zdvojnásobila a v roce 2017, kam historické analýzy sahají, byla suma 18x nižší. Přitom je potřeba zohlednit, že jde pouze o součet hodnot, které byly nahlášeny jen samotnými uživateli. Reálné množství podvodně vylákaných peněz bude ještě vyšší. Zmíněných 770 milionů dolarů v součtu reportovalo zhruba 95 tisíc lidí. Jestli vás nyní napadlo, že mezi důvěřivci jsou hlavně starší lidé, další údaj vás také překvapí. Report FTC popisuje, že lidé ve věku od 18 do 39 naletěli online šmejdům zhruba dvakrát častěji než uživatelé starší čtyřiceti let.

FTC podvody sociální sítě USA 2021 nárůstNárůst součtu částek získaných skrze podvodné nabídky.

Více než 70 % všech nahlášených případů tvoří tři konkrétní druhy podvodu. Z pohledu celkové finanční sumy jsou na prvním místě nabídky na údajně výhodné investice do kryptoměn. Lákají na vysokou návratnost, ale končí pláčem. Druhý neškodlivější je v tomto ohledu tzv. „romantický“ kontakt, kdy se důvěřivý uživatel s někým spřátelí (nejčastěji na Instagramu), aby mu následně na základě výzvy poslal peníze.

FTC podvody sociální sítě USA 2021 reportyPodíly na celkové částce a na celkovém počtu nahlášených podvodů.

Na peněžní sumu třetí, ale do četnosti výskytu absolutně nejčastější jsou podvody vedené skrze reklamní inzeráty a nabídky na tržištích typu Marketplace, kde lidé často platili za něco, co jim nikdy nedorazilo. FTC ve své zprávě upozorňuje, že sociální sítě jsou pro autory podobných nabídek a pokusů o vylákání peněz ideálním místem. Je pro ně velmi snadné vytvořit falešný profil (nebo nějaký reálný ukrást) a téměř libovolné uživatele napřímo kontaktovat.

Kolikrát jste se setkali s vyjmenovanými podvody?

Zdroj: FTC

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)