Počasí od Sony s předpovědí na více než měsíc dopředu

pocasi_od_sony_ico

Máte telefon či tablet značky Sony? Pak by vás mohla zajímat meteorologická aplikace, která kromě dalších zajímavých vlastností překvapí především předpovědí na následující měsíc a půl. Program Počasí nedávno opustil stádium betaverze a minulý týden byl publikován do Obchodu Play. V tomto článku se zběžně podíváme na to, co aplikace nabídne.

S aplikací Počasí od Sony už nezapomenete deštník S aplikací Počasí od Sony už nezapomenete deštník

Co Počasí od Sony slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play Sony prezentuje následující vlastnosti a funkce:

 • Zobrazení informací o síle větru, vlhkosti a nejvyšších a nejnižších teplotách pro vaše aktuální umístění
 • Zobrazení pocitové teploty
 • Snadné nastavení a přepínání mezi různými umístěními přejetí prstem po displeji
 • Snadno použitelný widget
 • Informace o počasí pro více umístění
 • Teplotní jednotky Celsius a Fahrenheit

Jak Počasí od Sony funguje?

Uživatelé Androidu už viděli pěknou řádku aplikací s předpověďmi počasí, takže k základnímu hodnocení vystačí s několika snímky obrazovky. To je dobře, protože tento program na většině telefonů a tabletů nebude fungovat. Počasí od Sony je totiž určeno pouze, jak už asi tušíte, jen pro zařízení řady Xperia.

Program nabízí informace o aktuálních podmínkách, teplotě, větru, vlhkosti a dalších ukazatelích. K dispozici je také třídenní předpověď, vizuální stránku oživují obrázky na pozadí, měnící se podle aktuální povětrnostní situace. K dispozici je také widget pro domovskou obrazovku.

Po spuštění program sám detekuje aktuální polohu a nabídne tyto údaje o současné meteorologické situaci:

 • Skutečná teplota vzduchu.
 • Grafické a stručné slovní vyjádření situace.
 • Pocitová teplota.
 • Vlhkost vzduchu.
 • Očekávaná nejnižší a nejvyšší teplota.
 • Rychlost větru.
 • Stručná předpověď na následující tři dny.
 • Slovní popis předpokládaného vývoje.

Zdrojem dat je server AccuWeather, který je sice poměrně renomovaný a uznávaný, pro naše území však existují i přesnější lokální zdroje. Aplikace je lokalizována do češtiny, nicméně některé obraty jsou poněkud kostrbaté (například “Očekávejte sněhové bouře Úterní večer”).

Po klepnutí na některý ze dní je uživatel přesměrován na mobilní webovou verzi AccuWeather, kde je k dispozici prognóza hodinu po hodině.

Patrně nejzajímavější je Rozšířená předpověď, kde si můžete prohlédnout předpokládaný vývoj na více než měsíc a půl dopředu. Samozřejmě je nutné brát v úvahu skutečnost, že dlouhodobé předpovědi jsou pouze orientační a od reality se mohou velice zásadně lišit. Je to tedy pěkná funkce, ale její praktické využití se blíží nule. Předpokládáme, že tato data vycházejí především z historických údajů. Pro lepší představu zde necháváme snímky z 15. února, ať můžete v průběhu času srovnávat, jak se skutečnost liší od deklarovaných hodnot.

V aplikaci lze sledovat více míst najednou. Přidávat je můžete přes tlačítko plus v pravém horním rohu, k přepínání pak slouží horizontální posun obsahu obrazovky nebo postranní panel, kde najdete také vstup do nastavení.

Nastavení obsahuje jen naprosté minimum položek. Kromě povolení/zakázání přístupu k informacím o poloze lze volit jednotky teploty (Celsius/Fahrenheit), zapnout/vypnout zobrazování pocitové teploty a podrobností.

Zmínit bychom měli také widget na domovskou obrazovku. Ten je k dispozici jeden o rozměru 4×1 a zobrazuje situaci v zadaném či aktuálním místě. Jeho možnosti nastavení by jistě mohly být bohatší. Klepnutím na widget otevřete aplikaci.

Z hlediska požadovaných oprávnění Počasí od Sony nevyžaduje nic nestandardního: přístup k přesné poloze potřebuje k určení místa, pro které má načítat data, úplný přístup k síti a zobrazování síťových připojení pak ke stahování těchto dat. Autoři sami upozorňují, že “aplikace využívá analytický software ke shromažďování a agregování statistických informací, které nám pomohou vylepšit tuto aplikaci a naše služby. Žádná z těchto dat nelze použít k určení vaší identity.”

Beta program bude i nadále existovat, takže případní zájemci o nejnovější verze se mohou zapojit do testování.

Resumé

Předpovědí počasí jsou v Obchodě Play desítky. Je otázkou, čím může Sony překonat své konkurenty. Zajímavá je jistě grafická stránka, která je ovšem čistě individuální záležitostí, změna vzhledu dle povětrnostní situace je nesporně efektní, ale ani zdaleka ne výjimečná. Z hlediska přesnosti předpovědí nepatří AccuWeather na našem území k šampiónům a jistě se najdou aplikace, pracující s lokálními zdroji, jejichž prognózy budou přesnější.

Určitě zaujme více než měsíční předpověď, nicméně tu najdete i na webu AccuWeather a především: přesnost takto dlouhodobých prognóz není vysoká. Pokud ale chcete vidět alespoň orientační odhad, jak bývá v místě, kam se chystáte na dovolenou, může to být dobrý pomocník.

Aplikaci velkou 11 MB má ve svých telefonech více než půl milionu uživatelů. Její průměrná známka je velmi pěkných 4,6. Počasí můžete instalovat zdarma z Obchodu Play na zařízení Sony s Androidem 5.0 a novějším.

Aplikace je také k dispozici na serveru APK Mirror, odkud ji můžete zkusit stáhnout a instalovat i na telefony jiných značek – nikdo ovšem negarantuje, že bude fungovat. V takovém případě je nutné povolit v systémovém nastavení instalaci aplikaci z neznámých zdrojů.

Pokud chcete vyzkoušet přesnost předpovědí AccuWeather.com, můžete si také stáhnout aplikaci přímo z dílny tohoto poskytovatele.

AccuWeather: Weather Radar
AccuWeather: Weather Radar

Zdroj: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)