TOPlist

Platíte na WC peněženkou Google? Vyrazte dřív, abyste to s poslední novinkou stihli

peněženka google
 • Pro placení na Androidu používáte pravděpodobně aplikaci Peněženka Google
 • Pro drobné platby není třeba odemykat telefon
 • Google pravděpodobně zpřísní pravidla

Pokud chcete dnes platit mobilem, s největší pravděpodobností to je pomocí aplikace Peněženka Google. Aby nešlo zneužít nalezený nebo odcizený mobil a vysát někomu účet, je pro platby nad 500 Kč potřeba mobil odemknout. Pro menší platby stačí mít zapnutý displej a samozřejmě povolené NFC.

Peněženka Google má různá pravidla

Toto pravidlo se liší v různých zemích. Například v Belgii je hranice 25 €, ve Francii 30 € nebo v Německu 50 €. Zajímavé je, že některé země vyžadují odemknutí pro každou platbu s výjimkou hromadné dopravy. Kompletní přehled najdete na stránkách podpory Google.

Peněženka Google se může odemknout několika způsoby:

 • kódem PIN,
 • gestem,
 • heslem,
 • otiskem prstu,
 • skenem duhovky,
 • obličejem (3D).

Poznámka

Zde bych zmínil, že pokud je mobil udržován v odemčeném stavu pomocí Smart Lock, nebere se jako odemčený. V takovém případě vás Peněženka Google požádá o odemčení některým z výše uvedených způsobů.

Pokud chcete zvýšit zabezpečení a vyžadovat plnohodnotné odemčení vždy, popisuje Google následující postup – ovšem na mém telefonu jsem tuto možnost nenašel:

 1. Přejděte do Nastavení Settings gear
 2. Klepněte na Připojená zařízení a pak Předvolby připojení a pak NFC.
 3. Zapněte možnost Před použitím NFC vyžadovat odemknutí zařízení.
Google Wallet
Google Wallet

Zabezpečení bude přísnější

Zdá se, že Google se rozhodl zpřísnit pravidla a bude vyžadovat odemknutí pro každou platbu. Na Redditu je vlákno, kde si uživatel stěžuje, že najednou začala Peněženka Google vyžadovat odemknutí pro každou, i sebemenší platbu. Popisuje, že je to velice nepříjemné zvláště proto, že většina obchodníků neumí na zamítnutou transakci reagovat jinak, než zrušením a znovu zadáním platby.

peněženka google

Na druhou stranu je to dobré zabezpečení, pokud byste telefon ztratili nebo vám byl ukraden.

Tip

Pokud chcete už dnes zabezpečit i nízké platby, stačí vypínat NFC. To pak není možné znovu zapnout bez odemčení telefonu. A abyste se o to nemuseli starat sami, můžete si zapínání NFC zautomatizovat. Na telefonem Samsung pomocí rutin a na všech například pomocí aplikace Tasker.

V této chvíli není jisté, jestli se jedná jen o nějaký test nebo o novinku, která nás čeká všechny. Sám mám z toho rozporuplné pocity a doufám, že Google zohlední, pokud je telefon odemčen například pomocí chytrých hodinek.

Tasker
Tasker

Aktualizace 26.3.2024

V nastavení aplikace Peněženka Google se některým uživatelům objevila nová sekce Zabezpečení.

 

V této chvíli je možné změnit chování ověření pro hromadnou dopravu, případně při používání vstupenek apod. Jestli se jedná o reakci Google na vlnu negativních reakcí nebo jde jen o změnu pravidel (viz výše, některé země měly odemykání vždy s výjimkou MHD už dříve), zatím nevíme.

Platíte mobilem i malé částky?

Zdroj: Google, 9to5google

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)