Photo Sphere do každého telefonu. Poradíme, jak na to! (návod)

photosphere-installer

Už delší telefonní přístroje poměrně dobře fotí a stejně tak si od Androidu 4 standardně poradí s tvorbou panorámat. Android 4.2 však přinesl jednu skvělou novinku s názvem Photo Sphere, pod kterou se skrývají prostorové panoramatické obrázky. Tuto vymoženost dostalo ovšem pouze pár zařízení. My si ukážeme, jak Photo Sphere dostat i do vašeho přístroje!

Photo Sphere – kouzla s fotografiemi

Stále si říkáte, že nevíte, o co kráčí? Pokud jako člověk stojíte na určitém místě a kocháte se krajinou, většinou se nedíváte pouze na obsah, který se vejde do jedné standardní fotografie, ale rozhlížíte se po okolí – vpravo, vlevo a často také k zemi či nebi. Cílem Photo Sphere je zachytit všechny tyto směry a pohledy do jedné fotografie a přístroj je tedy schopen vytvořit až 360stupňové fotografie. Jednoduše řečeno – zachytí veškeré dění okolo vás.

Jak to funguje?

Objektiv fotoaparátu samozřejmě nemůže na jedno vyfocení zabrat celý prostor, a tak se výsledná prostorová fotografie skládá z jednotlivých snímků. Co to znamená pro uživatele? Jednoduše bychom mohli říci, že nahání barevné kuličky na svém displeji – pod nimi se skrývá pozice, kde přístroj zachytí dílčí snímek. Tyto barevné body přístroj zobrazí na předem daných místech, která si udržuje pomocí digitálního kompasu a gyroskopu. Po vyfocení libovolného počtu snímků aplikace Photo Sphere sestaví výslednou panoramatickou fotografii. Skládání fotografií do jedné prostorové samozřejmě existovalo daleko dříve, ale až nyní je možné tuto vymoženost přinést i běžným uživatelům, kteří se o skládání nechtějí starat, ale pouze fotí. A my musíme  říci, že obsluha je skutečně jednoduchá a výsledky famózní – na danou techniku a jednoduchost ovládání.

photosphere-550x330

Photo Sphere i do vašeho telefonu!

Sice jsme zmínili, že tuto vymoženost přinesl Android 4.2, ale ve své výbavě ji mají pouze přístroje s oficiální verzí systému Android, tedy řada Nexus a přístroje Google Edition. Bylo ovšem jasné, že je jen otázkou času, než se podaří Photo Sphere vypreparovat a přinést i na další zařízení. A to se povedlo. Předem ovšem musím upozornit, že tento postup nefunguje zdaleka na všech přístrojích.

Photo Sphere je pouze část aplikace Fotoaparátu, a tak naším cílem bude vpravit do telefonu aplikaci fotoaparátu a také Galerii, která je s Photo Sphere úzce spjata. Nemusíte se bát – pokud nevlastníte přístroj řady Nexus, o vaši stávající aplikaci pro focení byste přijít neměli, ale měla by se objevit další mezi nainstalovanými aplikacemi.

1 . způsob – běžná instalace aplikace z přístrojů Google Edition

Říká se, že v jednoduchosti je síla. Tak co kdybychom jednoduše nainstalovali aplikaci jako každou jinou a o víc se nestarali? Ano, skutečně to tak uděláme, a to díky vyextrahované aplikaci z Androidu 4.3 z přístrojů Google Edition.

Co budeme potřebovat?

  • staženou aplikaci Fotoaparátu z přístrojů Google Edition (ke stažení zde)
  • mobilní telefon se systémem Android 4 a novější
  • digitální kompas a gyroskop v telefonu (HW součást)

Jak na to?

  1. stažený soubor Googleeditioncamera.apk si uložíme do paměti našeho přístroje
  2. zkontrolujeme, že v nastavení zabezpečení máme povoleny Neznámé zdroje
  3. instalační soubor apk nainstalujeme do přístroje – například pomocí ES Správce souborů, ve kterém stačí na soubor pouze kliknout prstem

Screenshot_2013-07-17-17-28-52

2. způsob – flashnutí pomocí Recovery [root]

V době, kdy se ještě vůbec o přístrojích řady Google Edition nevědělo, existoval ještě jeden způsob, jak aplikaci z Nexů do jiného přístroje dostat. Je však zapotřebí vlastnit přístroj s ROOTem a Androidem 4.1 či novějším.

Co budeme potřebovat?

  • stažený archiv s Galerií a aplikací fotoaparátu (ke stažení zde)
  • mobilní telefon se systémem Android Jelly Bean
  • práva ROOT   (moc díky za upozornění čtenáře juega)
  • Recovery s možností flashování (například CWM)
  • digitální kompas a gyroskop v telefonu (HW součást)

Jak na to?

  1. stažený soubor 4.2Camera_t04.zip si uložíme do paměti našeho přístroje
  2. přepneme se do Recovery
  3. příslušný archiv nainstalujeme (v CWM – Install zip form sdcard)

Screenshot_2013-07-17-17-22-02

Co dělat, když se nedaří?

Jelikož je toto neoficiální modifikace systému, nikdo vám nezaručí, že bude tato aplikace fungovat. Bohužel jsou naše zkušenosti takové, že na některé kombinaci hardwaru a softwaru se prostě nepodaří Photo Sphere zprovoznit. Máme ovšem několik tipů, které můžete vyzkoušet.

Aplikaci nelze nainstalovat

Několik našich čtenářů v předchozích zprávách o aplikaci fotoaparátu z Google Edition hlásalo, že se nedaří aplikaci vůbec nainstalovat. V tomto směru však žádnou zásadní radu nemáme – tedy kromě vyzkoušení druhého způsobu, ke kterému je zapotřebí root.

Aplikace padá

Velmi často se stává, že se sice podaří aplikaci nainstalovat, ale při používání nebo vykreslování Photo Sphere aplikace spadne.

Co dělat?

  • přepnout telefon do anglického jazyka
  • vypnout veškeré lokalizace polohy (GPS, lokalizace podle Wi-Fi atp.)

panorama

Jak správně fotit?

Výsledné fotografie jsou tvořeny sérií dalších snímků a je tedy jisté, že při vytváření bude také trochu záležet na naší šikovnosti. Skvěle se o tom rozepsal Tomáš Očadlý ve svém článku Photo Sphere – tipy na lepší panorama, kde poradí a ukáže, jak správně tyto snímky vytvářet.

  PhotoSphere spatne

  PhotoSphere spravne

Photo Sphere postup spatne

  Photo Sphere postup spravne

Kam s fotografiemi?

Vytvořil jsem skvělé fotografie, v mobilním telefonu se v nové Galerii dají také pohodlně prohlížet. Jenže! Jak je ukázat světu, když jsem v okolí jediný, kdo tuto funkci v telefonu má?

Google Plus

Za touto funkcí stojí sám Google, a tak není divu, že tento gigant vybavil i další své služby podporou Photo Sphere. Jedná se především o sociální síť Google Plus, kam můžete své počiny velmi snadno sdílet a na počítači je může kdokoliv prohlížet. Pokud chcete obrázky předvést přátelům, kteří účet na této sociální síti nemají, stačí jen vydat příspěvek s fotografií jako veřejný a poslat jim odkaz.

google-plus-photosphere

SphereShare.net

Pokud přesto nechcete sociální síť od Googlu používat a zakládat si profil, můžete též využít služby SphereShare.net, která je přímo stvořena pro prostorová panorámata. Existuje dokonce mobilní aplikace, díky níž můžete fotografie sdílet přímo z mobilního telefonu.

androidpano

pmYeVhNfXWuCE10tJl6TDui6SuLhXdZCm7KXQPHU3H31kwjSyq6ICSi2000Ddls1zYAc=w124
SphereShare.net
Jakub Kinst
Verze 1.0.1 (28. 3. 2013)
Velikost 1,0 MB
4.0+

ewAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

Upozorňujeme, že na některých telefonech je zkrátka zprovoznění Photo Sphere nemožné. Stejně tak doporučujeme si před zásahem do systému a zkoušením zálohovat svá data (nejlépe kompletní NANDROID zálohu). Svět Androida nenese žádnou odpovědnost za vzniklé škody.

Vytvořili jste nějakou hezkou prostorovou fotografii? Pochlubte se s námi v komentářích!

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)