PhoneProfiles: rychlé profily pro váš telefon

phoneprofiles_ico

Připravte si profily pro různé situace a snadno a rychle mezi nimi přepínejte z oznámení nebo widgetu – přesně to slibuje aplikace PhoneProfiles z dílny Henricha Grona, v mnohém připomínající profily ze starých symbianových Nokií. Umí ovlivnit například hlasitosti zvuků, tóny, zapínat a vypínat moduly (Wi-Fi, Bluetooth, mobilní data, …), měnit podsvícení obrazovky a další parametry.

Co PhoneProfiles slibuje?

Hned na začátek si otevřeně řekněme, že se nejedná o autonomní program pro automatizaci telefonu. PhoneProfiles nemá ambice provádět akce na základě splnění nějakých parametrů ve stylu “když jsem doma, zapni Wi-Fi”. To hlavní – přepínání profilů – je prakticky zcela v režii uživatele. A co tedy tento program nabízí?

  • Uživatelské rozhraní pro telefony i tablety.
  • Zdrojový profil s výchozími nastaveními.
  • Přidávání, upravování a mazání profilů.
  • Aktivace profilu klepnutím na plovoucí okno.
  • Světlé a tmavé grafické téma.
  • Widgety: ikona, jeden řádek, seznam profilů.
  • Podpora DashClock.
  • Organizace profilů metodou “táhni a pusť”.
  • Import a export nastavení z/na paměťovou kartu.

Jak PhoneProfiles funguje v praxi?

Aplikaci PhoneProfiles ve verzi 4.0.1 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Hned po spuštění se uživatel dostane na hlavní obrazovku, kde je připraveno několik přednastavených profilů, se kterými můžete dále pracovat – konkrétně aktivovat, duplikovat a smazat. Na první pohled je zřejmé, že aplikace komunikuje česky (byť ne zcela bezchybně) a má uživatelské rozhraní dle posledních designových trendů, takže k založení nového profilu slouží kulaté tlačítko v pravém dolním rohu.

Klepnutím na existující profil se dostanete do jeho nastavení, kde můžete zjistit, co všechno umí aplikace ovlivnit. Veškerá nastavení se odehrávají na jedné dlouhé stránce, což patrně rozdělí uživatele na dvě skupiny – jedné bude tento přístup připadat přehledný, druzí by spíše ocenili nějakým způsobem strukturovanou nabídku.

Co PhoneProfiles umí?

V úvodní části zadáte název profilu a vyberete ikonu, která ho bude symbolizovat. Dále určíte dobu trvání platnosti profilu v minutách a co má aplikace udělat v momentě, kdy uplyne nastavený čas (nic, vrátit původní profil, nebo aktivovat předvolený).

Další nastavení jsou pro větší přehlednost rozdělená do tří sekcí.

Hlasitosti:

Tóny:

Zařízení:

Několikrát jsme narazili na obrat “zdrojový profil”. Jedná se o sadu výchozích nastavení, která chcete používat v ostatních profilech. Zdrojový profil nastavíte přes kontextovou nabídku, přičemž všechny položky jsou identické s nastavováním běžných profilů.

Způsob přepínání profilů tak trochu připomíná staré symbianové Nokie. V oznamovací liště je k vidění právě aktivní profil, klepnutím se dostanete do plovoucí nabídky, přes kterou můžete profil změnit.

Ke změně profilu slouží také trojice widgetů – nejmenší má tvar a rozměr ikony (1×1) a po klepnutí zobrazí nabídku profilů. Stejně funguje i jednořádkový widget (4×1), ukazující kromě ikony také název aktivního profilu. Největší widget (4×4) nabízí seznam profilů, mezi kterými lze přímo z něj přepínat.

Nastavení aplikace

Ke konfiguraci aplikace se dostanete přes položku Nastavení. Opět vás čeká dlouhý seznam všemožných parametrů, které můžete ovlivnit – namátkou výběr předvoleného profilu, dotazování se při přepínání, způsob oznamování aktivního profilu, zda má být aplikace spouštěna při startu systému a používané barevné téma. Další položky nastavení si můžete prohlédnout na následujících snímcích obrazovek.

Přes kontextovou nabídku můžete také provést export a import dat, případně aplikaci ukončit.

Resumé

Pokud vystačíte s manuálním přepínáním přednastavených sad pravidel, je aplikace PhoneProfiles tím správným programem pro vás. Nabídne moderní a snadno pochopitelné uživatelské rozhraní, ve kterém si snadno nadefinujete profily podle svých potřeb. Drobná kritika musí přijít za překlad – na jedné straně jsme sice rádi, že aplikace komunikuje česky, nicméně obraty jako “Aktivuj předvolenej profil”, “zobrazit aktivovanej profil”, či “Hlasitost budíka” nás tak trochu “tahaly za oči.”

Šíře ovlivnitelných nastavení je dostatečná – nechybí patrně nic, co bychom od programu tohoto typu očekávali. Příznivce otevřenosti jistě potěší fakt, že autor uvolnil zdrojové kódy aplikace, které najdete na Githubu.

PhoneProfiles si dosud nainstalovalo více než deset tisíc uživatelů a průměrná známka aplikace je 4,2. Instalační balíček velký 2,8 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a novějším. Jedním ze spokojených uživatelů je Jiří Kotas, který k uděleným pěti hvězdičkám napsal komentář: “Od prvního otevření programu až do nastavení všech potřebných profilů jsem nenašel co by mi chybělo. Krásně přehledná aplikace, která nemá spoustu zbytečných nastavení a funkcí. Chybí jen větší množství ikonek, které se zobrazují ve stavové liště. Těžko jsem hledal vhodné, ale to je minimální problém ;-)”

Phone Profiles
Phone Profiles

Pokud byste rádi “předali řízení autopilotovi”, tedy chcete, aby se profily aktivovaly automaticky, pak můžete vyzkoušet PhoneProfilesPlus, která je také zdarma a od výše recenzované verze se liší modulem událostí.

Skrze události je možné profily zapínat na základě:

Tuto verzi si stáhlo více než tisíc uživatelů a její známka je 4,3. Instalační balíček je velký 3,2 MB.

Phone Profiles Plus
Phone Profiles Plus
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)