Parrot – Voice Recorder: vychytaný digitální záznamník pro Android

parrot_ico

Chtěli byste používat telefon či tablet s Androidem jako digitální záznamník, ale předinstalovaná aplikace vás omezuje v “rozletu”? Pokud využijete pokročilé funkce, jako je odstranění šumu, nastavení kvality záznamu, nebo vynechávání pauz, pak by vás mohl zaujmout Parrot – Voice Recorder.

Aplikace nabídne úhledné grafické prostředí, solidní sadu funkcí, a samozřejmě i to hlavní: schopnost nahrávat, přehrávat a sdílet zvuk pořízený zařízením.

Co Parrot – Voice Recorder slibuje?

Autoři z vývojářského studia Searing Media Inc popisují svou aplikaci jako digitální záznamník, který vám umožní nahrávat, přehrávat a sdílet zvukové nahrávky pouhými třemi klepnutími. Parrot je k dispozici zdarma, nemá žádné časové omezení, žádné omezené funkce, ani neobsahuje reklamy.

Z hlavních vlastností a funkcí jmenujme:

Možnosti nahrávání:

 • Kvalita: nahrávání ve formátu WAV a MP4, možnost nastavení vzorkovací frekvence a datového toku.
 • Zdroj: výběr mezi použitím mikrofonu přístroje nebo kamery/fotoaparátu.
 • Efekty: použijte efekty pro odstranění šumu na pozadí, omezení ozvěny a automatické řízení hlasitosti nahrávky. V situacích, kdy je to potřeba, můžete nastavit hlasitost dle svého uvážení.
 • Automatická pauza: přeskočte ticha v nahrávkách tím, že aplikace automaticky pozastaví a znovu spustí nahrávání při dosažení zadané úrovně zvuku.
 • Upozornění: vibrace a/nebo pípnutí které vám pomohou určit, když byl spuštěn a zastaven záznam.

Možnosti přehrávání:

 • Bass Boost: zdůraznění basů.
 • Zesílení hlasitosti, s jehož pomocí uslyšíte i tiché zvuky.
 • Poslechněte si nahrávku, jako kdyby byla pořízena v malé místnosti nebo velkém sále.

Jak Parrot – Voice Recorder funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.1.0 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Hned po spuštění se ocitnete v prostředí, provedeným v kombinaci černé, zelené a bílé barvy. Aplikace má tři sekce Record, Play a Share, mezi kterými lze přepínat buď tlačítky v horní liště, nebo horizontálním posunem.

Uživatelské rozhraní aplikace Parrot – Voice Recorder Uživatelské rozhraní aplikace Parrot – Voice Recorder

V kontextové nabídce pak najdete položky Feedback pro zaslání zpětné vazby a Settings, sloužící ke vstupu do nastavení.

Sekci Record dominuje ukazatel délky právě pořizované nahrávky, v dolní části pak najdete informace o záznamu – konkrétně velikosti, formátu a datovém toku. Tlačítko se symbolem grafu slouží k nastavení kvality nahrávky – na výběr jsou:

 • Ultra High Quality – velmi vysoká kvalita, WAV, 44100 Hz.
 • High Quality – vysoká kvalita, MP4, 44100 Hz, 256 kbps
 • Good Quality – dobrá kvalita, MP4, 22050 Hz, 64 kbps
 • Low Quality – nízká kvalita, MP4, 800 Hz, 16 kbps

Tlačítko vpravo vede k nastavením parametrů nahrávky. K dispozici jsou celkem tři volby:

Během nahrávání je zobrazen čas nahrávky a graficky je vyobrazena úroveň hlasitosti (můžete tak kontrolovat, jestli nahrávání není “přeřvané”). Tlačítky lze nahrávání pozastavit a zastavit.

Po skončení nahrávání je množné zadat název stopy, případně hned po uložení nahrávku přehrát a/nebo sdílet.

Pořízené záznamy najdete v sekci Play, kde je zobrazen název, datum a čas pořízení, velikost a délka. Skrze tlačítko v nástrojové liště můžete zapínat a vypínat efekty, přes kontextovou nabídku lze jednotlivé položky přehrávat, zobrazovat jejich podrobnosti, přejmenovávat a mazat je.

Sekce pro sdílení Share je ve své podstatě identická se seznamem nahrávek – skrze systémové sdílení zde můžete soubor s nahrávkou poslat do další aplikace, tedy například uložit do cloudového úložiště, odeslat e-mailem, nebo přiložit do poznámkového systému.

Možnosti nastavení

Nastavení jsou rozdělena do šesti sekcí:

Resumé

Hledáte-li jednoduchou aplikaci pro nahrávání zvuku, která nahradí výchozí program, dodaný výrobcem telefonu, pak Parrot – Voice Recorder můžeme doporučit. Jedná se o propracovaný digitální záznamník, který kombinuje prosté uživatelské rozhraní a široké možnosti konfigurace vstupu i výstupu.

Z hlediska funkcí, které bychom od programu tohoto typu čekali, nechybí asi nic podstatného. Chválíme především implementaci automatického přerušení nahrávání v případě, kdy nastane ticho. To ocení především zapisovatelky dlouhých a nudných porad. Jednoduché ovládání pak usnadňuje další operace, jako je přehrávání či sdílení.

Parrot – Voice Recorder si zatím stáhlo jen něco přes pět tisíc uživatelů, známka 4,5 však naznačuje, že se jedná o schopný a dobře zpracovaný program. Jen 1,4 MB velký balíček můžete zdarma použít na zařízeních s Androidem 4.4 a vyšším.

Parrot Voice Recorder
Parrot Voice Recorder
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Obecna řada3 – Android RoadShow 2012 Praha

Android RoadShow Praha 2012 – shrnutí

Články Jan Dolejš Jan Dolejš
8 min. uložit na později

Komentáře (11)