TOPlist

Novinky a gadgety nejen z veletrhu CES – co bude IN v roce 2014?

CES Trends 2014

Stojíme sice teprve na začátku roku 2014, ale už za sebou máme jeden z nejzásadnějších veletrhů, který ukázal, na co se můžeme v letošním roce těšit, a co bude IN. Není řeč o ničem jiném, než o věhlasné Las Vegaské akci s názvem CES s největší koncentrací technologií na metr čtvereční. Co si pro nás výrobci připravili a co bude v kurzu?

Wearables, aneb příslušenství, které nosíte pořád s sebou

Již v minulém roce se po představení Samsung Galaxy Gear začal rozvíjet trh s hodinkami, které slouží jako ideální doplněk k vašemu telefonu. I když „Geary“ úplně nenadchly, nastavily směr dalšího vývoje a to se počítá. Kromě Samsungu se k prvním výrobcům chytrých hodinek řadí japonské Sony se svými SmartWatch. O tom, že o chytré hodinky bude zájem svědčí i fakt, že nezávislý projekt hodinek s elektronickým inkoustem, Pebble, podpořilo na serveru Kickstarter přes 65 tisíc lidí, kteří dohromady přispěli přes 10 milionů dolarů a to už je pořádná suma.

Samsung-Galaxy-Gear-vs-Sony-SmartWatch-2

Na letošním CESu představilo svou vizi spousta dalších výrobců a trend se od hodinek mírně odklonil směrem k chytrým náramkům (s i bez displeje), které člověk využije nejen při sportu. Většina z nich obsahuje nejrůznější senzory, krokoměrem počínaje a analýzou spánku konče. Mezi zajímavé produkty patří Smartband od Sony, který slouží nejen jako fitness tracker, ale zároveň by měl díky aplikaci LifeLog umět shrnout všechny důležité události vašeho dne. Jeho heslo zní: připomeňte si minulost, dostaňte to nejlepší z přítomnosti a naplánujte si budoucnost. Během roku určitě zjistíme, jak to s touto líbivou frází vlastně je.

smartband

Dalším výrobcem, který nechce v tomto segmentu chybět, je společnost LG. Ta představila náramek Lifeband a k němu i sluchátka se schopností měření tepu, což využijete zejména při sportu.

Lifeband Touch 2

Novinek, které se vás snaží dotlačit ke zdravějšímu životnímu stylu bude opravdu hodně. Za zmínku stojí sbírka (nejen) náramků od firmy Fitbit. Tyhle stylové vychytávky by se měly postarat o vaši sportovní i jinou motivaci. Nespočítají vám pouze kroky, ale rovnou zanalyzují spánek, upozorní vás, kdy byste do postele měli ulehnout a ráno vás vzbudí jemným vibrováním v nejlehčí spánkové fázi. Kromě toho si do nich můžete ukládat, co jste snědli a spravovat tak svou dietu. Fitbit nenabízí pouze náramky, ale i váhu, která vám změří tuk v těle, BMI a samozřejmě váhu. Celý tento ekosystém by měl vést ke zlepšení vašeho životního stylu.

HT_fitbit_ml_131009_16x9_992

fitbit-aria-black

 

Dovolím si osobní zkušenost, díky které si myslím, že tyto „hlouposti“ opravdu fungují. Zhruba před třemi lety mě dnes již zastaralý SportBand od firmy Nike doslova dotáhl k běhání. Díky nízké fyzičce nebyl běh zrovna radost, ale statistiky a porovnávání s přáteli se pro mě staly opravdu silnou motivací. Po třech letech se to obrátilo. Běh je potěšení a statistiky jsou pro zábavu.

Zdraví v první řadě

Se zdravím a životním stylem souvisí i další produkty. K doktorovi asi nikdo kromě hypochondrů rád nechodí, ale takového domácího lékaře by bral každý. Na něj si sice budeme muset ještě pár let počkat, ale první vlaštovky už jsou na světě. Zajímavá je „destička“ od firmy Zensorium s názvem Tinké. Ta se postará o každodenní přehled vašeho srdečního tepu a jeho kolísavosti, frekvenci dýchání nebo hodnotu kyslíku v krvi, která je důležitá pro sportovce. Z těchto údajů se dá spočítat spousta zajímavých ukazatelů. Zensorium je nazývá Vita a Zen index. První vám poskytne přehled o vaší fyzičce (klidová tepová frekvence, hladina kyslíku v krvi) a Zen doplní informace o vaší pohodě. Tedy jak jste na tom s relaxací a stresem.

tinke2_0

Je libo chytrý kartáček?

Ne ne, bez telefonu si už ani nevyčistíte zuby! Novinkou, která na CESu hodně zaujala, je chytrý kartáček Kolibree. Nejenže si s ním dokonale vyčistíte zuby, ještě vám k tomu poskytne hromadu statistik o tom, jak jste si je čistili. Tohle opravdu není běžný elektrický kartáček, ale přístroj prošpikovaný senzory měřící tlak, pohyby či délku a intenzitu čištění. Data následně odešle do aplikace v mobilním telefonu, kde si vše detailně rozeberete. Zapomeňte na kartáčky ze supermarketu, tohle je úplně jiný level!

kolibree

Chytrá domácnost – vynález 21. století

Zámek na klíče? Jaká nuda. Rychlovarná konvice bez propojení s telefonem? Nepoužitelné. Trouba bez Androidu? Pche! Tak takhle to možná brzy bude vypadat. V roce 2014 se do našich domů a bytů budou chtít narvat mraky chytrých přístrojů, které nám mají zjednodušit život. Chytrý zámek, který otevře telefonu a rovnou pro jistotu pořídí vaši fotografii? Žádný problém. Přesně toto slibuje zámek Goji. Zapomněli jste si něco v práci a kolega nemá klíč od dveří? Jednoduše mu ho pošlete skrze dodávanou aplikaci. S Goji se ani nemusíte bát, že by vás během dovolené vykradli. Víte totiž o každém, kdo zaklepe na vaše dveře. A pro případ, že by technika selhala? K dispozici je i starý dobrý klíč.

goji-smart-lock

Pokud nepatří ranní vstávání mezi vaše nejoblíbenější sporty, jistě oceníte každou možnost si jej zpříjemnit. iKettle je rychlovarná konvice, kterou můžete díky mobilnímu telefonu ovládat z pohodlí postele. Večer stačí nalít vodu a ráno můžete o nějakou tu minutku déle ležet. iKettle vám pošle upozornění, když je hotovo. Pro sklerotiky je tu dobrá zpráva. Konvice se bez vody nezapne.

iKettle

I vařit se bude chytřeji. A to třeba na sporáku od firmy Dacor se zabudovaným Androidem. Nechybí ani konektivita s telefonem, čímž pádem se loučí spálené pokrmy. Trouba vám dá vědět, kdy je třeba jídlo vyndat. Na troubě je de facto zabudovaný tablet, na kterém běží Android 4.0 Ice Cream Sandwich a má přístup do Google Play, odkud můžete instalovat libovolné aplikace. Třeba si během pečení zahrát Angry Birds nebo si prohlédnout zajímavé recepty.

Snímek obrazovky 2014-01-12 v 22.54.36

 

Hi-tech hračky

Výrobci myslí i na ty hravé z nás, a proto se můžeme těšit na spoustu gadgetů fungujících s Androidem. Nemůžeme nezmínit firmu Parrot, která vyrábí populárního A.R Drona a jejíž portfolio se během letošního CESu rozrostlo o dvě další hračky. První je zmenšená verze A.R Drona s názvem Parrot MiniDrone a druhou je pojízdná skákací „věc“ s názvem Parrot Sumo. Oba přístroje samozřejmě kooperují s vaším chytrým telefonem.

parrot-ces

Co je víc cool než autíčko ovládané telefonem? Autíčko s vodíkovým pohonem ovládané telefonem. Tak přesně takové můžete mít od společnosti Horizon Fuel Cell Technologies, která se zabývá praktickým využitím vodíkového pohonu a pro demonstraci postavila i tento RC model se jménem i-H2GO. Vodík si za pomoci solární nabíječky sami vyrobíte a autíčko ovládnete svým smartphonem či tabletem. Po designové stránce to sice není nic moc, ale ta technologie!

i-h2go-2

Je toho víc!

Do našeho článku se to ani všechno nemůže vejít. Novinek a trendů je pro rok 2014 opravdu spousta. Co se mobilních telefonů týče, těšit se můžeme třeba na nový procesor od společnosti Qualcomm a pořadovým číslem Snapdragon 805, který přinese více výkonu a užitečné funkce pro pořizování a zpracovávání snímků. Nástupce Tegry 4 představila i Nvidia. Její čip K1 se prý může měřit s XboXem 360. Zároveň se bude navyšovat rozlišení a to nejen u smartphonů, ale i u televizí. Full HD už prý nestačí a tak nastupuje 2K a 4K.

Jak říkáme je toho spousta a SvětAndroida bude u toho. Některé chytré vychytávky už pro vás testujeme a na další se můžete těšit během celého roku.

Jak se vám líbí trendy mobilních technologií?

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)