TOPlist

Pár rad, jak ovládnout Androida v zimě a neumrznout

android-snowman-5

Teplé oblečení se stejně jako zimní pneumatiky stalo povinnou výbavou při pohybu mimo teplá obydlí, neboť se rtuť teploměru dokáže potopit slušně pod nulovou hodnotu. Zimní oblečení ovšem znemožňuje pohodlné ovládání telefonu, na čemž mají největší zásluhy rukavice na našich oprstěných pahýlech. I když jste si mohli u nás přečíst, že mráz telefonním přístrojům škodí, dnes se přesto podíváme, jak telefon v mrazu ovládat a neumrznout.

Nízké teploty škodí veškeré elektronice a logicky tak neuniknou této pasti ani telefonní přístroje, které jsou elektronickými částmi doslova napěchovány. Používání přístrojů se proto v těchto podmínkách nedoporučuje, přesto je to někdy nezbytné – otravnou tchýni prostě nějak odbýt musíme, abychom si mohli dále užívat slastné písně od Pink Floyd z hudebního přehrávače v mobilu. Jak to ale udělat, když přes rukavice je ovládání přístroje velmi problematické až nemožné? Povíme si pár tipů, jak telefon ovládat, aniž bychom si museli teplé rukavice z rukou sundat.

Proč displej nereaguje na nevodivé předměty?

Dnes vynecháme uživatele, kteří mají ve svém telefonu rezistivní displeje (to poznáte pouhým dotknutím displeje – je-li vrstva měkká, jedná se o rezistivní displej), a zaměříme se pouze na kapacitní displeje, které dnes nalezneme v drtivé většině mobilních telefonů a tabletů. Proč nedokáže kapacitní displej reagovat na nevodivé předměty, vysvětluje samotný princip fungování a snímání polohy prstu. Povrch displeje je totiž pokryt vodivou vrstvou a při dotyku prstem vznikne mezi displejem a prstem kapacita, přes kterou se uzavře elektrický obvod. Elektronika v přístroji se pak analýzou těchto kapacit pokusí určit, kam jsme prst na displej umístili, a jak sami víte, dokáže to velice přesně. Aby se ovšem vytvořila kapacita a uzavřel elektrický obvod je zapotřebí vodivý předmět.

341px-TouchScreen_capacitive_svg

To samozřejmě znamená, že máme-li ruku obalenou koženými rukavicemi, které jsou nevodivé, displej naše příkazy bude ignorovat.

Slabé pletené rukavice nemusí dělat problémy, kožené už ano

Nosíte-li slabé pletené rukavice, s ovládáním přístroje nakonec mít problémy ani nemusíte. Nevodivá vrstva je totiž velmi slabá a dovolí, aby mezi displejem a vaší rukou kapacita přesto vznikla. Občas tak bude potřeba možná jen trochu přitlačit na displej a ovládání nebude úplně tak přesné, ale základní povely byste měli hravě zvládnout. Horší situace už je se silnějšími či koženými rukavicemi. Tam už je nevodivá vrstva širší a zabrání vám, aby přístroj prst analyzoval.

Speciální rukavice pro dotykové displeje pomohou a zahřejí

Na tento problém nedlouho po masovém rozšíření kapacitních displejů zareagovali také samotní výrobci a na trhu se začaly objevovat speciální rukavice pro dotykové displeje. A co si pod tím představit? Žádná záludnost se zde neskrývá a rozhodně po koupi tohoto zboží nedostaneme rukavice s promakanou elektronikou, za kterou by se nestyděl ani James Bond. Jediné, v čem se tyto rukavice většinou liší, jsou konečky vybraných prstů – ty jsou totiž vyrobeny ze speciálního vodivého materiálu, a tak bude displej i majitel spokojen, protože se opět daří ovládat přístroj a ruce zůstanou v teple. Kvůli absenci přímého dotyku prstu a rukavic však musíme počítat s tím, že se nám bude zdát ovládání trochu jiné a utrpí logicky také přesnost (zejména psaní bude o něco obtížnější).

sgloves 3

U Sony jdou na to od lesa

I když společnost Sony rozhodně neměla v úmyslu představit smartphone na zimu, trochu se jí to povedlo. Model Sony Xperia Sola totiž vyniká tzv. „floating touch“, což je funkce, díky které lze ovládat telefon i bez dotyku prstu displeje. Prst je díky poli, které displej vyzařuje, snímán i do vzdálenosti 2 cm nad povrchem a dokáže překonat i slabší nevodivou vrstvu mezi prstem a displejem. Se slabšími rukavicemi byste tak opět mohli uspět, silné rukavice budou stále překážkou.

Sony Xperia Sola – Hands-On ENGLISH – Droidcon 2012 – androidnext

Sony Xperia Sola - Hands-On ENGLISH - Droidcon 2012 - androidnext

Nosit po kapsách kapacitní stylus se vyplácí

I když nelze kapacitní displej ovládat nevodivým předmětem a tradičním plastovým stylusem, který jsme mohli používat u starších telefonů s rezistivním displejem, existují speciální kapacitní stylusy. Ty sice svou šířkou skoro dorovnají lidský a prst a logicky tak nenabídnou větší přesnost při ovládání, nám se však v zamrzlém prostředí hodí – dají se totiž ovládat i v rukavicích. Navíc se jako malý předmět velikosti propisky (a velmi často je dokonce kapacitní stylus součástí propisky) hravě vejdou do kapes oděvu a je připraven k použití.

468-connect-it-stylus-pen-oranzova

Párek v oděvu pomůže

Před delší dobou začala po internetu kolovat úsměvná zpráva, že kapacitní displej je možné ovládat párkem (uzeninou). To můžeme s klidným svědomím potvrdit a tuto skutečnost jsme již samozřejmě v redakci vyzkoušeli (a poté párky radostně požili). Tohoto faktu, že je párek vodivý předmět, ale můžeme využít k našemu dalšímu tipu! Displej totiž na pokyny párku reaguje, i když jej uchopíme v lyžařských rukavicích. Není tedy nic snazšího, než u sebe nosit nějaký ten kousek uzeniny, který nám pomůže ovládat telefon v mrazech. Doporučujeme nosit uzeniny v nějakém sáčku, který zabrání unikání vůně. Vyvarujete se tak útokům hladových psů, čivav a bezdomovců.

mini_sausage_phone_strap

Kutilové mohou použít alobal

Nemáte-li speciální vodivé rukavice, můžete si je jednoduše doma vyrobit. Stačí na to kousek alobalu a libovolné rukavice. Nejprve se musíme rozhodnout, kterému prstu nejvíce věříme a který poslouží pro ovládání. Tento prst jednoduše obalíme alobalem a hle – displej reaguje. Není to však žádná hitparáda a na nějaké psaní románů rovnou zapomeňte, tento způsob poslouží pouze pro základní ovládání telefonu – přijmutí a vytočení hovoru, vyfocení fotografie, vymazání bývalé přítelkyně ze seznamu atp.

IMG_20130129_183514

I nosem lze odmítnout hovor

Nejste-li vybaven žádnou zbraní z předchozích odstavců našeho článku a přesto vám v kapse zazvoní telefon, máte kromě sundávání rukavic ještě jednu možnost – přijmout hovor nosem. Tento trik sice vyžaduje trochu cviku, ale není to nic, co by průměrně zdatný střízlivý uživatel nezvládl. Cílem je se naučit pohyb pro přijmutí hovoru nosem, což může být někdy snadné, někdy obtížnější. Zejména majitelé telefonů HTC nebudou nadšeni, že musí přesunout sluchátko do prstenu na zamykací obrazovce, a nejspíše způsobí rozruch ve svém okolo, které bude se smíchem pozorovat, jak honí nos po displeji vibrujícího a zvonícího telefonu.

tchyne

Jak si v zimě poradíte vy, když potřebujete pracovat s telefonem?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)