Češi trhali s mobilem v ruce na Štědrý den rekordy. Máme data operátorů

operátoři statistiky štědrý den 2020

Čeští operátoři pár hodin po Štědrém dni přišli se statistikami, jak moc a jakým způsobem jejich tuzemští zákazníci v této sváteční chvíli využívali různé služby. Jak se dalo i s ohledem na aktuální situaci očekávat, v mnoha ohledech byl zaznamenán nárůst. Pojďme se podívat, jaké konkrétní statistiky čeští operátoři za Štědrý den 2020 nasbírali. Největším tahákem byly pochopitelně datové přenosy. Naopak se propadl zájem o klasické SMSky.

Operátoři a jejich statistiky za Štědrý den 2020

T-Mobile hlásí, že objem datových přenosů poskočil meziročně o 35 %. Konkrétně na 1 435 terabajtů. Nejvyužívanějším obdobím byl přitom večer a to zejména po 22. hodině. Hovorů bylo u tohoto operátora 16,7 milionu, tedy o 5 % více než vloni. Lidé si volali hlavně přes den, přičemž nejsilnější čtvrthodina byla mezi 10:15 a 10:30. SMSek naopak ubylo, když se celkový počet propadl o 13 % na 16,6 milionu.

Co se týká přenosu mobilních dat, tak druhý nejvyšší skok zaznamenal operátor O2. Jeho zákazníci “prosurfovali” o 79 % více objemu než v roce 2019. Šlo o 1 638 terabajtů, což je celkově nejvyšší hodnota u české operátorské trojky. Z hlediska hovorů reportuje tento operátor 14,6 milionu spojení, což je nárůst o 8,5 %. I tady se volalo hlavně mezi desátou a jedenáctou dopoledne. Také O2 přeneslo méně SMS, konkrétně o 11 %. Bylo jich zhruba 14 milionů.

operátoři statistiky štědrý den 2020 O2

Vodafone ohlásil u objemu mobilních dat nejextrémnější skok, nicméně celkově má nejnižší celkovou hodnotu. Jeho klienti využili o 89 % větší množství dat než vloni. Konkrétní číslo je 773 terabajtů. U hovorů i SMS pak třetí operátor zaznamenal poklesy. U telefonátů spadlo množství o 16 % na 10,7 milionu (špička opět 10:00 – 11:00) a u textových zpráv o 12 % na 11,8 milionu. Největší množství zpráv prý odešlo přesně ve 12:05. Vodafone poskytl i zajímavý pohled na mezistátní hovory. Vloni se z českých čísel nejvíce volalo do Německa, letos ho předskočilo Slovensko. Cizinci, kteří volali do své země, byli nejčastěji ze Švédska.

Jak jste využívali váš telefon na Štědrý den?

Zdroj: T-Mobile, O2, Vodafone

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)