Huawei má plán B pro nejhorší situaci: Vyvíjí vlastní operační systém

vlastni operacni system huawei os

Podle čínského zpravodaje SCMP pracuje Huawei na vývoji vlastní platformy pro mobilní telefony. Chystá si tak případný záložní operační systém Huawei, kdyby společnost postihl stejný problém jako před několika dny ZTE.

Plán B pro případ nouze: Vlastní operační systém Huawei

Tato informace se objevila poté, co byl Huawei obviněn z porušení sankcí. Pokud by se toto podezření potvrdilo, byla by to v posledních týdnech již druhá čínská značka, která americkou sankci porušila a prodávala svá zařízení do Íránu. První z nich byla firma ZTE, která následkem toho již nebude ve svých telefonech používat čipy od amerického Qualcommu a pravděpodobně i služby Google, které jsou předinstalované na naprosté většině telefonů vybavených systémem Android.

Vývoj vlastního operačního systému začal podle SCMP již v roce 2012, kdy začalo také vyšetřování zmiňovaného ZTE. Podle některých zdrojů vyvíjí Huawei také systém pro tablety a počítače.

huawei os vlastni system

S Androidem zatím nesrovnatelné

Huawei zatím platformu nevydal. Ani její existenci veřejně nepropaguje, protože se zatím nemůže funkcionalitou srovnávat s Androidem. Má oproti němu také téměř neexistující podporu aplikací třetích stran. 

Informace o vlastním systému nejsou však úplnou novinkou – už koncem roku 2012 prohlásil zakladatel Huawei, že firma vyvíjí vlastní platformu pro případ, že by byla odstřihnuta od služeb Googlu nebo Microsoftu.

Tvorba vlastní mobilní platformy však rozhodně není jednoduchá, protože nehledě na to, jak je základ systému dobrý, funkční nebo odladěný, bez podpory aplikací třetích stran nebo služeb Google bude vstup na trh tvrdý oříšek. Přestože má Huawei oproti ostatním čínským značkám výhodu v podobě vlastních procesorů řady Kirin, vydání nového systému není v dohledné době v plánu a firma se chce nadále soustředit na Android a ekosystém Googlu, se kterým úzce spolupracuje.

Byli byste ochotní přejít na novou mobilní platformu?

Zdroj: androidauthority.com

Jan Nedbal
O Autorovi - Jan Nedbal

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)