Děsivý průlom v umělé inteligenci! Představenstvo OpenAI obdrželo zlověstné varování

OpenAI vyjádřilo obavy
  • Zprávu o obavách odeslal výzkumný tým společnosti OpenAI
  • Dopis byl odeslán představenstvu den tím, než byl Sam Altman propuštěn
  • Spekuluje se o možném dosažení průlomu obecné umělé inteligence (AGI)

Agentura Reuters zveřejnila informace o dopisu výzkumných pracovníků firmy OpenAI směřovaný představenstvu, kde vyjádřili obavy a varování o potenciálu nového projektu v AI. Údajně jde totiž o možný objev, který by mohl ohrozit lidstvo. Sam Altman souhlasil s interním vyšetřováním údajného jednání, které podle všeho spustilo řetězec propouštění posledních dní.

Člověk by si mohl říci, co se ve společnosti OpenAI poslední dobou děje a jak je možné, že je kolem ni momentálně takový rozruch. Někteří věří, že zpráva o konci Sama Altmana měla souviset s informacemi, které dnes vyplavaly na povrch a že může být dokonce spouštěčem onoho náhlého propuštění. Dopis byl údajně adresován bývalému představenstvu společnosti a měl být varováním před možným zlověstným průlomem.

Tím průlomem se měla stát obecná umělá inteligence  (AGI). Projekt Q*, definovaný jako autonomní systém, který si můžeme představit jako superpokročilého robota, schopného úplně všeho co zvládne člověk a navíc ještě lépe. Prokázal schopnost řešit složité matematické úlohy, což je považováno za hranici vývoje. Tento fakt nám naznačuje, že AI by mohla mít schopnosti chápání podobné lidské inteligenci.

Tajný projekt a vysoké ambice firmy OpenAI

Tento projekt je výsledkem dvou spojených výzkumných týmu ,,Code Gen“ a ,,Math Gen. Tyto týmy zkoumali, jak by mohli optimalizovat stávající modely, aby se zlepšilo jejich uvažování a byla vypracována vědecká práce. Altman stál v čele firemního úsilí, být jednou z nejrychleji rostoucích softwarových společností, čerpal investic Microsoftu a výpočetní zdroje, aby se AGI alespoň trochu přiblížil.

OpenAl Secretly Achieves AGI Internally [Whistleblower]

OpenAl Secretly Achieves AGI Internally [Whistleblower]

Zajímavostí na konec je, že na setkání světových lídrů v San Franciscu Altman naznačil, že by AGI mohla být nadosah. „Už čtyřikrát v historii OpenAI, naposledy to bylo jen za posledních pár týdnů, jsem se dostal do místa, kdy jsme tak trochu posunuli závoj nevědomosti a hranice objevování vpřed, a dostat se do toho je profesionální čest na celý život,“ řekl a paradoxně byl den na to propuštěn.

Co si myslíte o možných hrozbách?

Zdroj: BusinessToday, Reuters, AndroidAuthority

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)