Nemáte mobilní bankovnictví? Online platby kartou se vám brzy zkomplikují

online platby kartou 2021

Dostali jste od své banky v uplynulých dnech SMS zprávu nebo e-mail o tom, že zavádí nový způsob ověřování online plateb kartou? Pokud ne, stejně vás to brzy čeká. Finanční instituce totiž dostaly přikázáno, aby od 1. ledna 2021 zavedly minimálně dvoufaktorové ověřování plateb kartou na internetu. Klasické opisování kódu z SMS zprávy už není považováno za dostatečně bezpečné. Jestliže patříte mezi uživatele mobilního bankovnictví prostřednictvím aplikace od banky, nic moc se pro vás nemění. Pokud ale máte starší telefon, nebo jednoduše mobilní bankovnictví odmítáte používat, online platby kartou pro vás budou od ledna 2021 o něco obtížnější disciplínou.

mobilni-platby-nahledak

Mobilní aplikace od banky má tu výhodu, že je důvěryhodnou autoritou pro provedení transakce. S ní tedy budou platby probíhat stále velmi jednoduše. Když ji ale nemáte a nechcete mít, počítejte s tím, že budete muset začít používat jeden ze tří nových prvků. Nových v případě, pokud už je vaše banka nezavedla dříve. K SMS potvrzování musí nutně přibýt buď ePIN, biometrické ověření (třeba otisk prstu) nebo mobilní klíč. To jsou prvky, které je mnohem obtíženější zneužít. Díky aktuální pandemické situaci a “lockdownu” uživatelů mobilního bankovnictví stále přibývá. Odhadem dva miliony klientů českých bank jej ale doposud nemají.

Majitelé starších telefonů nebo odpůrci mobilního bankovnictví musejí počítat s tím, že budou v rámci online platby kartou od roky 2021 zadávat nejen heslo z SMS, ale používat i další z uvedených prvků. Platí to i pro klienty bank, které mobilní bankovnictví vůbec nemají. Patří mezi ně například Sberbank, která už zavedla statický PIN, který si klient musí pamatovat a zadávat jej společně s jednorázovým kódem. Jestli jste od vaší banky stále neobdrželi informace o této novince, mělo by se tak stát velmi brzy. Experti i samotné banky radí, abyste používali jejich aplikace a měli mobilní bankovnictví snazší a bezpečnější.

Jak nyní potvrzujete online platby kartou?

Zdroj: Seznam Zprávy

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)