Telefon OnePlus 2: Naplnil obrovská očekávání? (recenze)

OnePlus 2 – Náhledový obrázek

O úspěchu, kterého se podařilo dosáhnout společnosti OnePlus telefonem pojmenovaným jednoduše OnePlus One se většině výrobců může nechat jen zdát. Samotná firma do přístroje vkládala už od počátku velké naděje a nikterak se netajila tím, že ho považuje za „zabijáka vlajkových lodí“. Nyní se na tento hit pokouší navázat druhou generací tohoto telefonu. Ta nese znovu velice jednoduchý, ale příznačný název – OnePlus 2. Nám se telefon podařilo získat do redakce a můžeme vám tak přinést recenzi, ve které se dozvíte, co vlastně činí tento přístroj tolik úspěšným.

Obsah recenze

Obsah balení

Samotný telefon je uložen v krabičce z tvrzeného papíru, která je oblečená do červené barvy dodávající jejímu vzhledu určitou dávku elegance. Po odejmutí horního se nám ihned naskytne pohled na samotný přístroj. Ten je společně s manuálem k obsluze uložen v plastovém výřezu. Po vyjmutí zařízení a papírových materiálů zde najdeme už jen datový a dobíjecí kabel USB typu C a adaptér pro nabíjení. Ten kdo by zde čekal ještě sluchátka má bohužel smůlu, neboť výrobce je s telefonem bohužel nedodává.

Vzhled a dílenské zpracování

Design samotného telefonu rozhodně není tím hlavním lákadlem, kterým by společnost OnePlus vzbuzovala náš zájem o něj. Tím ovšem rozhodně nechceme říci, že je nepovedený. Na první pohled je zřejmé, že design je inspirován první generací tohoto přístroje. Tou nejzásadnější změnou, kterou při prvním pohledu na přední stranu telefonu zaznamenáme je tak nové senzorové tlačítko umístěné pod displejem. To plní funkci klasického tlačítka pro návrat na domovskou obrazovku a zároveň funguje jako čtečka otisků prstů. Ta funguje velice spolehlivě a nastal jen zlomek případů, kdy náš otisk nerozpoznala na první pokus. Její hlavní a prozatím také jedinou funkcí je bohužel pouze odemykání telefonu. My však doufáme, že s postupem času si najde uplatnění také jinde.

Z osvědčeného konceptu tak vychází i přední strana celého telefonu. Ta je znovu oblečena do slušivé černé barvy. Velice příjemně na nás působí rovněž kovový rámeček, který obepíná celý telefon a napomáhá tak k jeho pohodlnějšímu držení v našich rukou. Jak již bylo řečeno, pod displejem se nachází novinka v podobě senzorového tlačítka plnícího funkci čtečky otisků prstů. Této novince pak sekunduje dvojice klasických podsvícených tlačítek zastupujících úlohu šipky pro návrat zpět a zobrazení spuštěných aplikací. Na vrchní straně se pak nachází čočka předního fotoaparátu, reproduktor barevná notifikační LED dioda a světelné senzory.

OnePlus 2 - Konstrukce, přední strana OnePlus 2 – Konstrukce, přední strana

 

Dvojice hardwarových tlačítek pro ovládání hlasitosti se nově přesunula z levé na pravou stranu telefonu, kde se společně s nimi nachází také zámek. Na protilehlé straně můžeme najít novinku v podobě notifikační klávesy. Tu je možno posouvat do tří poloh, čímž ovlivníme, na jaké notifikace nás bude telefon upozorňovat. Vybírat tak můžeme z režimů „nerušit“, „pouze prioritní oznámení“ nebo „všechna oznámení“. Jednotlivé profily lze navíc dodatečně upravovat v nastavení. My tuto novinku rozhodně vítáme, neboť přináší příjemné usnadnění v nastavování jednotlivých profilů. Změnu zaznamenáme také při pohledu na spodní stranu přístroje, kde najdeme nový USB konektor typu C. Tomu zde navíc sekunduje mikrofon a hlasitý reproduktor. Horní stranu pak okupuje pouze 3,5 mm jack sloužící jako vstup pro sluchátka a sekundární mikrofon.

OnePlus 2 - Pravá boční strana telefonu, tlačítka pro ovládání hlasitosti, klávesa zámku OnePlus 2 – Pravá boční strana, hardwarová tlačítka

Záda jsou na první pohled od modelu OnePlus One takřka k nerozeznání. Znovu tu tedy najdeme pouze čočku fotoaparátu, která je posazená o něco níže, dvojitou přisvětlovací LED diodu a senzor pro laserové ostření fotoaparátu. Velice příjemný fakt tvoří možnost výměny zadního krytu. Není tak problém proměnit OnePlus 2 například v telefon, jehož záda nesou dřevěný motiv. Nám se ovšem daleko více zamlouval klasický černý kryt, který navíc díky svému hrubému povrchu napomáhá k lepšímu držení přístroje.

Videopohled

OnePlus 2 – první pohled

OnePlus 2 - první pohled

Hardware a displej

Po hardwarové stránce sází OnePlus 2 na jistotu a ve většině případů přišel s tím nejlepším co je na současném trhu dostupné. Dostatečný výkon tak zajišťuje osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 810, který byl navíc ve spolupráci s výrobcem vylepšen a povýšil tak na verzi 2.1. Tato spolupráce přinesla především značného  zlepšení v případě známých problémů s přehříváním tohoto procesoru. Nelze však říci, že telefon vždy zůstane při hraní náročnějších herních titulů zcela chladný a zejména kovový rámeček dokáže v rukou dosti nepříjemně pálit. Vedle procesoru zde dále najdeme 4 GB paměti RAM typu DDR4 (Verze s 16GB úložištěm nabízí 3 GB RAM) a 64 GB interního úložiště, které nelze dále rozšiřovat. O dodávání dostatečného množství energie se stará baterie se slušnou kapacitou 3 300 mAh.

OnePlus 2 - Informace o telefonu OnePlus 2 – Informace o telefonu

Poměrně dobře je na tom OnePlus 2 také v případě konektivity. Výjimkou tak není  podpora nejrychlejších standardů Wi-Fi nebo technologie Bluetooth 4.1. Samozřejmostí je také podpora LTE, konkrétně pak na frekvencích 800/850/900/1800/2100/2600. To znamená, že LTE bude dostupné na většině míst v našich končinách. Mírnou kaňkou ovšem může být absence NFC nebo bezdrátového nabíjení. To je však vykompenzováno přítomností nového USB konektoru typu C, který je možné do telefonu umístit libovolným směrem. Přístroji není cizí ani podpora USB OTG umožňující připojení nejrůznějších externích zařízení pomocí USB slotu.

Specifikace

 • displej: 5,5″, Full HD rozlišení, Corning Gorilla Glass 4
 • procesor: Qualcomm Snapdragon 810, 8 jader, 64bit, 4 x Cortex-A53 1,56 GHz + 4 x Cortex-A57 1,82 GHz
 • GPU: Adreno 430
 • paměť: 3/4 GB RAM, 16/64GB vnitřní úložiště
 • fotoaparát: zadní 13 MPx s laserovým ostřením, přední 5 MPx
 • baterie: 3 300 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, GPS, A-GPS, Glonass, Beidu, LTE (800/850/900/1800/2100/2600 MHz), Dual SIM
 • OS: Android 5.1 (Oxygen UI)
 • rozměry: 151,8 x 74,9 x 9,9 mm
 • hmotnost: 175 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

OnePlus 2 - Displej telefonu OnePlus 2 – Displej telefonu

Rozměrný 5,5″ zobrazovací panel dokáže nabídnout rozlišení 1920 x 1080 obrazových bodů, čímž zajišťuje dostatečnou jemnost. Velice dobře je na tom také kvalita podání barevného spektra nebo výborná přesnost, díky které dochází jen k minimálnímu množství překlepů při psaní zpráv. V čem však OnePlus 2 za vlajkovými modely ostatních velkých výrobců poměrně zaostává je čitelnost displeje na slunci. Ta rozhodně není z nejhorších, ale u korunovaného „zabijáka vlajkových lodí“ bychom přece jen čekali trochu více. Sklo samotného displeje je navíc chráněno pomocí Corning Gorilla Glass 4.

Zvukový výstup a reproduktor

OnePlus 2 - Spodní strana, konektor USB typu C, hlasitý reproduktor OnePlus 2 – Hlasitý reproduktor

Zaměříme-li se na zvukový výstup připravený pro připojení sluchátek, musíme s radostí konstatovat, že se povedl opravdu na výbornou. Kvalita zvuku je na velice dobré úrovni, kterou jistě dokáží ocenit i náročnější posluchači. Podobně je na tom také hlasitý reproduktor, ten je dostatečně hlasitý, ale kvalita zvuku nedoznává žádného výrazného zhoršení ani při maximální hlasitosti. Kvalitu zvuku navíc můžeme ovlivnit dodatečně upravovat díky pokročilému zvukovému ekvalizéru. Ten navíc nabízí trojici předpřipravených profilů – Hudba, Film a Hra.

Test výkonu (benchmarky)

Herní výkon

Jak je na první pohled vidět už při pohledu na technické specifikace, výkon OnePlus 2 je opravdu nekompromisní. Nemusíme se tak obávat ani těch nejnáročnějších herních titulů jako jsou například námi testované automobilové závody Real Racing 3, válečná akce Modern Combat 4 nebo sci-fi střílečka N.O.V.A. 3. Při delším hraní ovšem zaznamenáme značný nárůst teploty a telefon dokáže především v okolí horní části kovového rámečku dost nepříjemně pálit v rukou. Musíme však konstatovat, že teploty již zdaleka nejsou tolik nesnesitelné jako u předchozích revizí procesoru Snapdragon 810.

 

 

Konektivita

Jak již bylo řečeno, po stránce konektivity je na tom OnePlus 2 poněkud rozporuplně. Samozřejmostí je tak přítomnost nejrychlejších standardů Wi-Fi a Bluetooth. Kdo by zde ovšem čekal přítomnost NFC, infraportu nebo bezdrátového nabíjení, ten by se bohužel nedočkal. Výrobci samotnému telefonu nedopřáli ani jednu z těchto funkcí. Ztracené body OnePlus 2 dohání přítomností LTE, které je možné využívat hned na dvojici SIM karet zároveň. O signál se nemusíme strachovat ani v odlehlejších částech našeho území, neboť podporovány jsou frekvence 800, 850, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz. Zapomenout bychom neměli ani na přítomnost funkce USB OTG.

GPS

Plně spolehnout se můžeme také na navigaci pomocí GPS. Ta funguje naprosto spolehlivě. Dočkáme se tak velice rychlého určení naší polohy, které je po většinu času naprosto stabilní. Jestliže se chystáte na delší cestu, nemusíte se ničeho obávat, neboť OnePlus 2 dokáže navigovat velice dobře.

Baterie a výdrž

OnePlus 2 ve svých útrobách ukrývá baterii se slušnou kapacitou čítající 3 300 mAh. Je pravdou, že telefon disponující 5,5″ displejem by si možná zasloužil ještě o něco větší baterii, ale i tak to není s výdrží baterie na jedno nabití vůbec zlé. Při běžném používání se s přístrojem dostanete na výdrž až 1,5 dne, což není vůbec špatný výkon. O poznání horší je to s výdrží v případě neustále zapnutého displeje. Za této situace je výdrž baterie spíše průměrná. Výjimku ovšem tvoří přehrávání filmů, s nimi si OnePlus 2 umí poradit skvěle a zvládne téměř 11 hodin nepřetržitého přehrávání.

OnePlus 2 - Test výdrže baterie OnePlus 2 - Test rychlosti dobíjení
 • Hraní her – hra Modern Combat 5, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka, vybití ze 100 % na 15 %
 • Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s, vybití ze 100 % na 15 %
 • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení, vybití ze 100 % na 15 %
 • Nabíjení – čas z 15 % na 100 % pomocí kvalitní 2A nabíječky

Uživatelské prostředí

Android 5.1 společně s Oxygen UI

Společnost OnePlus v případě nové vlajkové lodi vsadila na operační systém Android 5.1 ten je však doplněn o nadstavbu Oxygen UI, která vystřídala populární CyanogenMod využívaný u telefonu OnePlus One. Dobrou zprávu máme rovněž pro uživatele, kteří se bojí případných problému s aktualizacemi. Samotná společnost na nás totiž nezapomíná a své přístroje pravidelně aktualizuje.

Rychlost a stabilita

Prostředí nadstavby Oxygen UI se od čistého Androidu takřka neliší. Nemusíme se tak obávat žádných zbytečných grafických prvků, které mají vliv na rychlost a stabilitu samotného systému. Celé prostředí je tak skvěle optimalizované a jeho chod je bleskový. Nakonec tento fakt není ničím neočekávaným, protože podobně tomu bylo také v případě první generace tohoto telefonu. Výborně je na tom také stabilita spuštěných aplikací k jejich pádům tak téměř nedochází. Přechod na novou nadstavbu v podobě Oxygen UI se tedy vydařil a do celého systému vnesl svěží vítr v podobě nejrůznějších možnostech nastavení. My ho tedy rozhodně vítáme.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Velice zdařilou shledáváme také výchozí aplikaci pro uskutečnění hlasových hovorů nebo vyhledávání kontaktů. Samotné hovory jsou pak velice kvalitní. Tomu dopomáhá také dvojice mikrofonů, kterým se poměrně dobře daří odstranit okolní ruch, což dopomáhá k lepšímu zaznamenávání našeho hlasu.

Dalším příjemným zjištěním byla přítomnost klávesnice SwiftKey, tu lze zvolit jako výchozí klávesnici a dát jí tak přednost před tou z čistého Androidu. O SwiftKey je všeobecně známo, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších klávesnic na trhu. Toho dosahuje především svou širokou nabídkou v možnostech přizpůsobení.

OnePlus 2 - Klávesnice SwiftKey OnePlus 2 – Klávesnice SwiftKey

Prostředí systému Android 5.1 Oxygen UI

Fotoaparát a natáčení videa

OnePlus 2 se nenechá zahanbit ani v případě pořizování fotografií a úpravy videa. Na poměry mobilních telefonů jsou tedy výsledné fotografie na velice dobré úrovni a bát se nemusíme ani v případě focení za zhoršených světelných podmínek. Pro snímání v noci je zde navíc připravena dvojitá přisvětlovací LED dioda zajišťující dostatečné osvícení. Výborně je na tom také video. To je možné natáčet až v rozlišení 4K při 30 snímcích za vteřinu. Natáčení v tomto rozlišení je ovšem omezeno časovým limitem 10 minut. Pro nahrávání delších videostop je tedy možné využít nahrávání v HD nebo Full HD rozlišení.

Aplikace

OnePlus 2 - Aplikace fotoaparátu OnePlus 2 – Aplikace fotoaparátu

Fotografie

Fotografie pořízené přední kamerou telefonu OnePlus 2

Video

https://youtu.be/RGmYoOneyXY

Kdy, kde a za kolik?

OnePlus 2 je možné pořídit pomocí oficiální distribuce pouze formou pozvánek za cenovku 389 amerických dolarů (přibližně 9 380 Kč), je však nutné počítat také s vyšším poštovným, které může cenu telefonu dále navýšit. U některých tuzemských distributorů lze ovšem telefon ve verzi se 64 GB úložištěm pořídit za cenu pohybující se okolo 15 500 Kč. Bohužel se v některých případech může jednat o čínskou verzi přístroje nepodporující všechny uvedené verze LTE.

Resumé

Telefon OnePlus 2 přichází jako druhá generace modelu OnePlus One. Ten se setkal s obrovskou oblibou a atakoval nejvyšší příčky nejžádanějších telefonů. Ne nadarmo si tak vysloužil přezdívku „zabiják vlajkových lodí“. Letošní model se honosí stejným titulem a chce dál kráčet v těchto stopách.

Konstrukci samotného přístroje můžeme jednoznačně pochválit. Na první pohled je vidět, že design vychází z povedeného loňského modelu. To však neznamená, že nedoznal žádných větších změn. Jednou z nich je přítomnost spodního senzorového tlačítka, které zároveň plní funkci čtečky otisků prstů. Další změnou je také přítomnost kovového rámečku obepínajícího celý telefon. Ten dodává přístroji určitý nádech elegance a OnePlus 2 to s ním opravdu sluší. Další dominantou je velký 5,5“ Full HD displej, který vyniká především v kvalitním podání barevného spektra. O poznání hůře je na tom čitelnost na slunci. Není sice nejhorší, ale od takového telefon bychom čekali maličko více.

Hlavním lákadlem pro koupi zařízení je ovšem poměr cena/výkon. V tomto ohledu se OnePlus 2 řadí k absolutní špičce, neboť za cenovku nepřesahující 15 500 Kč (64 GB varianta), dokáže nabídnout opravdu pořádnou porci výkonu. Ten se projevuje především v bleskovém chodu celého systému. Bát se tedy nemusíme ani těch nejnáročnějších her nebo přehrávání vide ve vysoké kvalitě. Výrazného pokroku bylo dosaženo také na poli snižování teploty u procesoru Snapdragon 810. Ten zde našel zastoupení ve své nejnovější revizi a popálených dlaní se již nedočkáme.

Chválíme rovněž přítomnost operačního systému Android 5.1 s nadstavbou Oxygen UI. Ta sází především na celkovou stabilitu a rychlost, marně bychom tak hledali nejrůznější grafické efekty zpomalující chod celého systému. Jedinou větší výtku si od nás OnePlus 2 vysloužil kvůli úplné absenci NFC a bezdrátového nabíjení. Tyto funkce by totiž TOP modelům dnešní doby rozhodně neměly chybět. Kompenzace však přichází v podobě LTE podporující všechny frekvence využívané na našem území, USB konektor typu C a funkce USB OTG.

I přes některé nedostatky můžeme s klidným srdcem říci, že OnePlus 2 patří k přístrojům řadících se na naprostou špičku. Jestliže prahnete po nekompromisním výkonu, skvělém fotoaparátu, čtečce otisků prstů, líbivém designu nebo plnohodnotném LTE za velmi přijatelnou cenu a dokážete oželet absenci NFC a bezdrátového nabíjení, je telefon OnePlus 2 tím pravým ořechovým právě pro vás.

Klady

+ Dech beroucí výkon.
+ Plnohodnotné LTE.
+ Povedená konstrukce.
+ Skvělý fotoaparát.
+ USB typu C.
+ Čtečka otisků prstů.
+ DualSIM s LTE
+  Velice rychlé prostředí systému Android 5.1 společně s Oxygen UI.
+ Cena.

Zápory

– Absence NFC.
– Horší čitelnost displeje na slunci.
– Absence bezdrátového nabíjení.

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)