Obejdeme se v budoucnu bez baterií? Ano!

low-battery

Dostatek nebo spíše nedostatek šťávy je dnes alfou i omegou všech mobilních zařízení. Co naplat, že máte nejmodernější telefon, když ho nemůžete použít. Vývoj baterií se sice kontinuálně posouvá kupředu, ale ani ta nejlepší baterka neuchrání váš telefon před nabíječkou nadlouho. Tomu by ale v budoucnu mohl být konec. Díky vědcům z nashvillské univerzity se podařilo najít ideální substitut pro běžné baterie. Ptáte se, o co se jedná? Odpověď zní – křemík. Ten už se hojně v elektronice využívá jako materiál pro konstrukci všemožných čipů. Asi těžko byste hledali zařízení, které by žádný křemík neobsahovalo. Běžný křemík se však kvůli své vysoké reaktivitě pro výrobu kapacitorů příliš nehodí. Tedy až doteď. Vědci objevili, že pokud křemík potáhnete vrstvou grafenu, získáte superkapacitor, schopný zadržet 100x více energie.

Graphen

 

Jak bylo řečeno, křemík je v každém mobilním zařízení přítomen. Vědci by této skutečnosti rádi využili k zadržování energie v samotných čipech. V realitě bychom se tedy mohli obejít bez baterie, neboť všechna energie by byla držena v čipech nebo v microkapacitorech přímo na základní desce. To by jistě přineslo velkou úsporu místa i hmotnosti. Navíc díky skvělým vlastnostem použitého materiálu by nabíjení bylo otázkou několika minut.

Celý výzkum je v současnosti na začátku a od teorie k praxi je dlouhá cesta. V případě, že bude výzkum úspěšný,  bude se jednat o přelomovou technologii.

Zdroj: MojAndroid.sk

 

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)