Menu

Nechcete plýtvat daty? Dovolte Obchodu Play stahovat jen přes Wi-Fi

obchod google play stahovat jen přes Wi-Fi

Až v polovině srpna přibyla v nastavení aplikace Obchod Play možnost nastavení preferovaného připojení pro stahování aplikací. Pokud tedy například nechcete plýtvat drahocenná mobilní data, můžete Obchodu Play nastavit, že smí stahovat jen přes Wi-Fi.

Již v minulosti Obchod Play upozorňoval formou dialogu, pokud se uživatel snažil stáhnout příliš velký instalační balíček. V takových situacích doporučoval připojení k bezdrátové síti. Zejména u nejnižších tarifů totiž mohlo stažení jedné náročnější hry spotřebovat příděl dat na celý měsíc.

Ve verzi 11.1.30, vydané 7. srpna, byla přidána možnost nastavit si preferovaný typ připojení pro stahování aplikací. Funkce však byla otevřena uživatelům až v polovině srpna spolu s vydáním nové verze 11.2.30.

Jak Obchodu Play dovolíte stahovat jen přes Wi-Fi?

Nastavení je poměrně jednoduché – stačí postupoval dle následujícího návodu:

  1. Otevřete aplikaci Obchod Play.
  2. Vyvolejte postranní nabídku klepnutím na tři čárky ve vyhledávacím poli.
  3. V postranní nabídce klepněte na Nastavení.
  4. V horní sekci Obecné otevřete volbu Předvolba stahování aplikací.
  5. Z nabídky vyberte možnost Pouze přes Wi-Fi.

 

Jako výchozí je přitom nastavena volba Přes libovolnou síť, což v praxi znamená, že k zahájení stahování dojde okamžitě, a to i v případě, kdy je telefon připojen přes mobilní data. Pokud nastavíte, že chcete stahovat jen přes Wi-Fi, zařadí se při mobilním připojení požadavek na instalaci do fronty a k jeho zpracování dojde, až jakmile se telefon připojí k bezdrátové síti.

Třetí nabízená možnost Zeptat se pokaždé nechává rozhodnutí na uživateli. V takovém případě se při pokusu o stažení nějaké aplikace přes mobilní data Obchod Play zeptá, zda si přeje stáhnout balíček hned, nebo až bude k dispozici Wi-Fi. Pro snadnější rozhodnutí uvádí také velikost stahovaného programu. Je-li telefon připojen přes bezdrátovou síť, pak se dotaz nezobrazuje a hned je zahájeno stahování a instalace.

Při pokusu o stažení aplikace přes mobilní data Obchod Play zeptá

Při pokusu o stažení aplikace přes mobilní data Obchod Play zeptá

Není bez zajímavosti, že v nastavení aplikace Obchod Google již několik let existuje možnost, dovolující stahování automatických aktualizací pouze přes Wi-Fi. Tato volba však neměla a nadále nemá vliv na to, jaká pravidla platí pro stahování programů.

Máte aktivované stahování jen přes Wi-Fi?

 

Komentáře

Mikihans

mikihans 53

31.8.2018 15:54

Když potřebuju stáhnout aplikaci, stáhnu ji klidně přes data.

Co mě dnes naštvalo bylo, že si Google Play sám od sebe zaktualizoval sám sebe a to na datech a dočerpal mi tak zbytek datového limitu.

Nosac

7

31.8.2018 16:33

Automatické aktualizace mám zakázané.

Jardan

jardan 4

31.8.2018 18:19

No já Obchodu Play nedovoluji samovolného nic, a taky mě štve, se se aktualizace jeho samého děje bez mého vědomí a souhlasu. Nicméně u aplikací nemám povoleno automatické aktualizace, i z toho důvodu, že již mnoho aktualizací danou aplikaci totálně znehodnotilo. Mnoho prozradí třeba recenze po proběhlé aktualizaci. Takže aktualizuji, ale sám a po zvážení a ověření, minimálně tedy z recenzí pod aplikacemi.

RSS (komentáře k článku)