Nvidia kupuje ARM způsobí zemětřesení v technologiích?

nvidia kupuje arm

Po mnoha měsících spekulací Nvidia oficiálně potvrdila, že kupuje vývojáře procesorů ARM za neskutečných 40 miliard dolarů. Jde o největší obchodní transakci na poli polovodičových čipů v celé historii. Jaké změny přinese tato obří transakce do mobilních telefonů a veškeré další elektroniky, kterou používáme?

Nvidia je všem dobře známa jako výrobce pokročilých grafických čipů. Firma se v posledních deseti letech také stala jedním z lídrů v oblasti rychle rostoucích čipů pro autonomní řízení a AI. Produkty ARMu zase najdeme téměř ve všech mobilních telefonech na světě. Nvidia si od koupě ARMu slibuje získání jedinečné pozice právě v oblastech rozpoznávání obrazu a AI. Firma si slibuje, že v budoucnu budou potřeba miliardy chytrých zařízení pro takzvaný internet věcí, a to se bez technologie ARMu neobejde.

Co všechno dělá ARM a proč je tak důležitý?

Logo firmy ARM sice nevídáme každý den na billboardech, ale ve skutečnosti se bez její technologie neobejde téměř nikdo. Ať už jsou to mobilní telefony, televize, ledničky, pračky hodinky nebo automobily. ARM vyvíjí svoji procesorovou architekturu a navrhuje procesorová jádra Cortex, které jistě znáte z mobilních telefonů. Dalším firmám pak tyto technologie licencuje.

Na produktech ARMu dnes běží miliardy zařízení. V posledních deseti letech se poměr výkonu a spotřeby architektury ARM stal natolik atraktivních, že začal zatápět i kdysi neohroženému Intelu. ARM dnes úspěšně roste například i v oblasti serverů. Apple zase nedávno oznámil, že Intel procesory v jeho počítačích Mac zanedlouho nahradí vlastními ARM čipy. Jakákoliv změna ve vlastnické struktuře ARMu je tedy strategickou a ostře sledovanou záležitostí. Je otázkou, zda po koupi Nvidií může ARM zůstat nezávislým vývojářem procesorové architektury. Firma jako je Nvidia má totiž v polovodičovém businessu svoje rozsáhlé zájmy a někteří zákazníci ARMu jsou bezesporu jejími konkurenty.

Otázka nezávislosti ARM Holdings byla naposledy na pořadu dne v roce 2016, když britského návrháře čipů koupil japonský holdingový gigant SoftBank. Jednalo se tehdy o uspokojivý výsledek, jelikož o ARM měl zájem například i Apple a mnozí se obávali co by takové spojení přineslo. Nvidia se teď musí připravit na intenzivní zájem regulátorů v USA, EU i Asii. Finální rozhodnutí může trvat až dva roky.

Jaký dopad to bude mít na trh s mobily?

Zdroj: Nvidia

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)