NÚKIB: Chytré elektroměry mohou způsobit celostátní blackout

NUKIB chytre elektromery varovani

Chytrá elektronika je skvělý sluha, ale může být i velmi zlý pán. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování, které má odradit distributory před tím, aby spoléhali na chytré elektroměry vyráběné mimo EU či Evropský hospodářský sektor. Hrozba se dotýká sektoru energetiky, který je klíčový pro veškerá další odvětví, a případný nejhorší scénář představuje možnost blackoutu na celém území České republiky.

„K vydání tohoto varování přistupujeme v reakci na nutnost instalace chytrých elektroměrů v rámci distribučních soustav elektřiny. Tuto povinnost ukládá distributorům evropská legislativa a v současné době je třeba zahájit nákup chytrých elektroměrů a s tím spojená zadávací řízení. Zároveň dopady realizace popsané hrozby jsou potenciálně obrovské, až na úrovni celostátního blackoutu, proto bylo nutné ze strany Úřadu na tuto hrozbu reagovat,“ říká ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Úřad své varování směřuje k velkým provozovatelům distribučních soustav elektřiny a v tuto chvíli se nejedná například o zařízení, která si doma mohou instalovat i koncoví zákazníci. Přesto doporučujeme být i v tomto ohledu obezřetní a velmi dobře zvážit, jakým prvkům případně svěříte správu nad vaší chytrou domácností.

Jaké chytrý prvky na správu energií doma máte?

Zdroj: NÚKIB

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)