TOPlist

Nový certifikát o očkování v mobilu. Jak ho stáhnout a zobrazit?

certifikát o očkování covid-19 koronavirus certifikát o očkování v mobilu

Život se po omezeních souvisejících s pandemií onemocnění COVID-19 vrací zase pomalu do normálu, nicméně spoustu restrikcí stále platí. Pro návštěvu například restaurace nebo během cestování se musíme stále prokazovat certifikátem o prodělaném onemocnění COVID-19, podstoupeném očkování či testování. Pro usnadnění chce Ministerstvo zdravotnictví vytvořit aplikaci CovidPass. Ta však stále není k dispozici a tak si musíme vystačit s certifikátem v papírové nebo PDF podobě. My vám ukážeme, jak jej stáhnout a zobrazit v mobilu.

Jak stáhnout nový koronavirus certifikát o očkování v mobilu

Od června jsou vydávány nové certifikáty o prodělaném onemocnění COVID-19, podstoupeném očkování či testování a vy si jej můžete stáhnout z webu Očkovací portál občana. Zde se přihlásíte rodným číslem a číslem občanské průkazu, tedy pokud jste při očkování uvedli vaše telefonní číslo, na které vám pak přijde potvrzovací kód. Další způsob přihlášení je přes elektronickou identitu.

Po přihlášení, se zobrazí vaše „COVID -19 karta“, kde můžete klepnutím v pravé části na „Očkovací certifikát„, „Certifikát o prodělaném onemocnění“ nebo „Certifikát testu“ stáhnout požadovaný koronavirus certifikát ve formátu PDF.

certifikát o očkování covid-19 koronavirus certifikát o očkování v mobilu ockovací portál občana

Jak zobrazit certifikát v mobilu

Nejrozšířenější čtečkou PDF souborů na telefonech je aplikace Adobe Acrobat Reader, tu naleznete zcela zdarma v obchodě s aplikacemi Google Play. Nejjednodušší cestou, jak se do obchodu dostat je klepnutí na odkaz níže. Po ťuknutí na tlačítko „Instalovat“ vyberte „Otevřít„. Aplikace se poté spustí a vy dostanete na výběr, jakým způsobem se chcete přihlásit.

Adobe Acrobat Reader: Edit PDF
Adobe Acrobat Reader: Edit PDF

Na výběr je Google účet, Facebookový profil, Apple ID či Adobe ID. Zvolte jednu z variant a následujte pokyny na displeji. Poté, co se propojí váš účet s aplikací Adobe, můžete přejít k zobrazení certifikátu. Na spodní liště klepněte na položku „Soubory“ a poté vyberte možnost „Na tomto zařízení„. Dále se vám již zobrazí seznam PDF souborů, které máte v mobilu a to podle data přidání, takže váš certifikát bude na jeho samém začátku. Poté už jen klikněte na váš koronavirus certifikát pro jeho zobrazení.

Při příštím spuštění aplikace Adobe Acrobat Reader se bude koronavirus certifikát nacházet přímo na úvodní stránce, zde se totiž zobrazují naposledy otevřené soubory. Nebude tak třeba přepínat na záložku „Soubory“.

Jak formu prokazování se upřednostňujete?

Zdroj: Covid portál

Miroslav Selz
O Autorovi - Miroslav Selz

Technologický nadšenec, který od Applu "přesedlal" do světa Androida. Ve volném čase rád píše, cvičí, zpívá, zajímá se o zdravý životní styl a využití mobilních… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (47)