TOPlist

Nové funkce Androidu Nougat, které ve starších verzích nenajdete

nougat_nove_fce_ico

Nejnovější Android 7.0 Nougat už si mohou vychutnávat majitelé některých zařízení Nexus, další by se měli dočkat v následujících týdnech až měsících. Ať už poslední verzi systému máte, nebo na ni teprve čekáte, mohly by vás zajímat nové funkce Androidu Nougat, které byste měli vyzkoušet. V tomto článku vám představíme 13 věcí, které můžete dělat s Androidem 7.0 Nougat, jež ve starších verzích nebyly.

Nové funkce Androidu Nougat

Už se těšíte na nové funkce Androidu Nougat? Už se těšíte na nové funkce Androidu Nougat?

Běh dvou aplikací současně

Podíváme-li se na nové funkce Androidu Nougat, patrně nejvýše mezi nimi bude čnít režim rozdělené obrazovky. Ten konečně přišel na Android, takže můžete v tomto systému od verze 7.0 pracovat se dvěma programy najednou. Funkce bude užitečná zejména na tabletech, ale úplně stejně funguje i na telefonech. Jak na to? Otevřete seznam běžících aplikací (multitasking) klepnutím na tlačítko s ikonou čtverce. Pak držte a přetáhněte titulek zvolené aplikace do horní nebo levé části obrazovky a ťuknutím pak vyberte druhou aplikaci. Tažením za černý pruh, rozdělující obraz, můžete ovlivnit, kolik obrazovky která aplikace dostane.

Režim rozdělené obrazovky pak zrušíte dlouhým podržením tlačítka multitaskingu. V tuto chvíli ještě nepodporují režim rozdělené obrazovky všechny aplikace, ale většina v něm v pohodě funguje.

Rychlé přepínání mezi aplikacemi

Tohle je malá aktualizace, ale ti, kteří již Nugát zakusili, ji hodně pochvalují jako užitečnou. Dvojitým klepnutím na tlačítko multitaskingu (s ikonou čtverce) můžete přepnout zpět na předchozí aplikaci. Stejným způsobem, tedy poklepáním, se vrátíte na první aplikaci. To využijete například v situacích, kdy data z jedné aplikace přepisujete do druhé, nebo jestliže počítáte na kalkulačce zadání z jiného programu. Funkce ukazuje, že si Google uvědomuje rostoucí počet uživatelů, kteří chtějí využívat výhod multitaskingu na svých telefonech.

Užijte si větší výdrž baterie na jedno nabití

Funkce Doze byla jednou ze stěžejních novinek Androidu 6.0 Marshmallow. V kostce jde o to, že systém a aplikace přejdou do režimu snížené spotřeby v okamžiku, kdy se s telefonem zjevně nepracuje (tj. když ležel a nehýbal se). Aplikace pak například kontrolují aktualizace stavů a upozorňují v nižší frekvenci, čímž dochází k prodloužení výdrže baterie na jedno nabití.

Doze sice nepatří mezi vysloveně nové funkce Androidu Nougat, v poslední verzi se však dočkala dalšího vylepšení. Už nerozlišuje jen stav, když zařízení leží nehnutě na stole, ale také situace, kdy je telefon přenášený v tašce či kabelce a další podobné situace. Nastavení Doze je ve výchozím stavu zapnuté Stejně jako dříve můžete vyloučit určité aplikace od blokování funkcí Doze tím, že v nastavení baterie otevřete kontextovou nabídku (tři tečky v pravém horním rohu) a vyberete možnost Optimalizace výdrže baterie.

Nastavení na první pohled

Zásadních změn se dočkaly obrazovky systémových nastavení. Důležité informace jsou zobrazovány přímo na úvodní stránce, takže není nutné se nořit do dalších nabídek. Je to další sice malý, ale šikovný trik. V nové sekci můžete vidět podrobnosti o stavu baterie, úrovni hlasitosti, zbývajícím úložišti, Wi-Fi a aktuálním využití paměti. V horní části se také mohou zobrazovat tipy a nastavení, kterých si uživatel nemusí být vědomi, ale tato lze docela snadno skrýt. Systém upozorní, například pokud máte zapnutý spořič dat, používáte mobilní data či je zařízení v režimu nerušit.

Přizpůsobte si panel Rychlého nastavení

Panel Rychlého nastavení je již zavedenou součástí vzhledu čistého Androidu. Poslední verze dává uživateli větší možnosti přizpůsobení. Jak to vyzkoušet? Otevřete panel potažením dvěma prsty směrem dolů z horní části obrazovky. Pak klepněte na tlačítko Upravit. Klepnutím a přidržením libovolné ikonu můžete změnit její pozici nebo ji odstranit. Ze seznamu níže pak můžete přidávat nové ikony. Podporu tohoto panelu navíc mohou implementovat i některé aplikace, takže se zde například může ukazovat aktuální počasí a další údaje.

Zobrazení informací pro případ nouze na odemykací obrazovce

Tuto funkci budou znát uživatelé iOS, nicméně s ohledem na možnou užitečnost byla zařazena i mezi nové funkce Androidu Nougat. Myšlenka je, že pokud někdo najde telefon, případně jeho majitele ve stavu vylučujícím komunikaci, může kontaktovat zvolenou osobu i bez nutnosti odemykání obrazovky (a bez znalosti hesla, PINu apod.). Nastavení kontaktu pro případ nouze najdete v sekci Uživatelé-Nouzové informace. Zde můžete vyplnit celou řadu údajů, jako je jméno, datum narození, adresa bydliště, krevní skupina, alergie a užívané léky. Záleží jen na vás, která pole vyplníte. V sekci Kontakty pak lze z adresáře vybrat, komu bude možné volat i z uzamčeného zařízení.

Snížení objemu přenesených dat

Operační systém Android přinesl už několik nástrojů pro kontrolu a využití přenesených dat, ale Nugát přichází s novou možností. Najdete ji jako v nastavení v sekci Využití dat jako položku Spořič dat. Funkce funguje podobně jako Doze pro úsporu baterie – omezuje, jaké aplikace mohou odesílat a přijímat na pozadí. Samozřejmě lze definovat, které programy mohou s internetovým připojením pracovat bez omezení. Aplikace, kterou uživatel právě používá, data přenášet může, ale méně často než v neomezeném režimu.

Užijte si plynulejší aktualizace

Této  nové funkce Androidu Nougat si pravděpodobně hned nevšimnete. Aktualizace jsou nyní stahovány a instalovány na pozadí, takže vše by mělo proběhnout v tichosti, bez povšimnutí uživatelem, často i bez nutnosti restartování systému. Google také slibuje více pravidelných aktualizací. Funkce je však k dispozici pouze pro nová zařízení, nicméně starší Nexus se mohou těšit alespoň na „mnohem rychlejší“ updaty.

Odpovídejte přímo z oznámení

Předchozí verze Androidu přinesla několik rychlých akcí v rámci oznamovací oblasti, ale Nougat jde ještě o krok dále. Umí totiž odpovídat na příchozí zprávy přímo z oznámení. Jinými slovy: nemusíte spouštět jednotlivé aplikace jen proto, abyste někomu odpověděli na zprávu. Podpora pro tuto funkci je samozřejmě závislá na aplikaci samotné. V tuto chvíli již funguje například s Hangouts a SMS Messengerem Googlu. Také celkové zpracování oznamovací oblasti je maličko odlišné: oznámení jsou širší a vyplní celou obrazovku, ve svislém směru je tu menší prostor mezi jednotlivými položkami.

Rychlé odpovědi z oznámení Rychlé odpovědi z oznámení

Více než 1500 emotikon

V poslední verzi Androidu přibylo 72 nových emotikon, čímž jejich celkový počet překročil 1500. K novým ikonkám patří třeba avokádo, žralok, zlatá, stříbrná a bronzová medaile.

V Androidu 7.0 Nougat na výš čeká více než 1500 emotikon V Androidu 7.0 Nougat na vás čeká více než 1500 emotikon

Lepší kontrola nad oznámeními

Ne všechna oznámení jsou si na Androidu rovna. Některá zůstávají zobrazená na vrcholu seznamu, zatímco jiná se postupně posouvají směrem dolů. Na Androidu 7.0 můžete upravit nastavení pro konkrétní aplikace. Nejprve je nutné aktivovat skrytou nabídku ladění uživatelského rozhraní systému klepnutím a podržením ikony ozubeného kola v horní části Rychlého nastavení. Nástroj na ladění uživatelského rozhraní systému byl k dispozici v Androidu 6.0 Marshmallow, v aktuální verzi má novou volbu pro ovládání oznámení.

Poté, co nástroj aktivujete, najdete ho v nastavení v sekci Nástroj na ladění uživatelského rozhraní. Zde přejdete do sekce Jiné-Rozšířené ovládací prvky oznámení. Nejprve doporučujeme prostudovat všech pět úrovní důležitosti, následně můžete volbu zapnout.

Každé aplikaci, která zobrazí libovolné oznámení, můžete přiřadit úroveň priority. Aplikace úrovně 5 mohou například generovat oznámení přes celou obrazovku; úroveň 0 nemůže zobrazit oznámení vůbec. Chcete-li změnit úroveň aplikace, stiskněte a podržte její oznámení a následně nastavte. Druhá cesta vede přes nastavení Aplikace-Oznámení.

Šifrování na úrovni souborů

Předchozí verze operačního systému Android šifrovaly telefon pomocí šifrování celého disku. V praxi tak bylo zašifrované celé úložiště. Android 7.0 tento přístup mění a šifruje každý soubor zvlášť, což by mělo být příslibem robustnější bezpečnosti. Šifrování souborů na bázi souborů chrání jednotlivé uživatele a jejich profily. Každý profil je šifrována pomocí jedinečného klíče, který může být odblokován pouze po zadání PIN nebo hesla, takže vaše data můžete dešifrovat pouze vy.

Direct Boot

Google změnil základní šifrovací schéma Androidu tak, že některé aplikace mohou být spuštěny ještě předtím, než uživatel zadá PIN či heslo. Například aplikace telefonu či budíku tedy budou připraveny ještě před odemknutím zařízení. To je užitečné například v situacích, kdy se zařízení samovolně či záměrně restartuje.

Direct Boot (Android Development Patterns S3 Ep 8)

Direct Boot (Android Development Patterns S3 Ep 8)

Shrnutí

Pokud jste spokojeni s Androidem 6.0 Marshmallow, pak se vám s velkou pravděpodobností, bude Android 7.0 Nougat líbit ještě víc. Režim rozdělené obrazovky, rychlé odpovědi z oznámení a vylepšená nastavení učiní používání telefonu ještě jednodušším a pohodlnějším.

Máte již Android 7.0 Nougat? Jak ho hodnotíte? Nezapomněli jsme na nějakou důležitou novinku, která v předchozích verzích nebyla? Podělte se o své tipy na nové funkce Androidu Nougat, názory a komentáře v diskuzi pod článkem!

Zdroje: gizmodo.com.au, forbes.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)