TOPlist

Nokia (opět) umřela! Kdo vyrobí legendární 3310 příště?

Nokia
  • Nokia kdysi naprosto dominovala trhu s mobilními telefony
  • Nástup dotykových telefonů a operačního systému Android ale změnil situaci
  • Telefony Nokia se na trhu drží až do současnosti, ačkoliv je už mnoho let Nokia nevyrábí

Telefony Nokia v posledních letech vyráběla společnost HMD Global, která si od původní Nokie licencovala jméno. Ačkoliv telefony nebyly úplně špatné, na úspěchy z doby operačního systému Symbian se navázat nepodařilo. Nikdo ale pravděpodobně neočekával, že by telefony Nokia zemřely znovu.

V tuto chvíli se ale zdá, že se s telefony Nokia na nějakou dobu budeme muset opět rozloučit. Postupně došlo k uzavření jednotlivých účtů na sociálních sítích, které byly dosud pro komunikaci používány. Přímo na sociální síti X se objevilo vyjádření, které situaci popisuje.

https://twitter.com/MyNokiaOfficial/status/1752633150436503797

Nejpozději 7. února 2024 se odmlčí poslední účty MyNokia. Oficiální oznámení konce ještě neproběhlo, ale očekává se v nejbližších dnech. Jakkoliv není konec telefonů Nokia úplným překvapením, podle mě je jen otázkou času, kdy se někdo opět pokusí toto legendární jméno oživit. Z telefonů Nokia se už pravděpodobně nikdy nestane globální jednička, ale nikdy neříkej nikdy…

Ostatně samotný příběh této finské společnosti ukazuje, že úspěch někdy může být pomíjivý. Před pár lety Samsung dominoval světu mobilních telefonů, v roce 2023 jej ale z trůnu sesadil Apple. Kdo ví, jak na tom výrobce bude například za 5 nebo 10 let. Nokia ukázala, že nezachytit nové trendy může mít strašlivé následky.

Kdo ví, jak by se situace vyvinula, pokud by se Nokia okamžitě zaměřila na operační systém Android. Několik let pokusů s Windows Phone zkrátka nikam nevedlo. Ale na kdyby se nehraje… Nokia opět mizí ze světa mobilních telefonů a my můžeme pouze odhadovat, jestli a kdy se do něj opět vrátí. V dnešní době už síla brandu Nokia není tak zdrcující, ale byl bych překvapený, kdyby současný konec byl skutečně definitivní.

Pokud se vám telefony Nokia v posledních letech líbily, nemusíte být vůbec smutní. Společnost HMD Global (dosud vyrábějící tyto stroje) bude mobilní telefony vyrábět nadále, už to ale nebude pod legendární značkou Nokia, ale pravděpodobně dojde ke sjednocení značky a nové telefony se budou jmenovat jednoduše HMD. V budoucnosti pak může společnost vytvořit úplně novou značku mobilních telefonů.

Budou vám chybět telefony Nokia?

Zdroj: X

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)