Nokia měla v rukou předchůdce iPhonu: odmítla jej vyrábět, protože předběhl svou dobu

myorigo mydevice

Apple způsobil v roce 2007 revoluci ve světě telefonů. A to když představil první iPhone. Přitom mohlo být vše jinak, stačilo by, kdyby společnost Nokia poslechla finského inženýra, který o čtyři roky dříve vytvořil revoluční telefon, který drží mnoho prvenství. Pojďme si telefon MyOrigo myDevice blíže představit.

První chytrý telefon se začal tvořit v roce 2000

Johannes Väänänen je finský inženýr, který stojí za prvním chytrým telefonem na světě a nebýt jej, tak pravděpodobně celý trh s chytrými telefony vypadá dnes hodně odlišně. Vše začalo v dobách, kdy byla Nokia na výslunní a zrovna vydala legendární model Nokia 3310. V té době bylo dotykové ovládání telefonu maximálně sen. Sice existovala PDA, jenže se ovládávala stylusem a do ideálního uživatelského zážitku to mělo daleko.

Väänänen chtěl vytvořit smartphone, který by umožnil prohlížení internetu stejným způsobem jako počítače. Zpočátku byl na to sám, brzy ale získal na svou stranu silného spojence. A to Jyrkiho Hallikainena, bývalého viceprezidenta společnosti Nokia. Ten si založil vlastní firmu, kde přebral 100 inženýrů společnosti Nokia, kteří měli pracovat na nových technologiích budoucnosti. A jelikož byl Hallikainen zcela pohlcen prvním konceptem chytrého telefonu, vznikla brzy společnost MyOrigo.

Zpočátku měl Johannes Väänänen zajištěné finance i zaměstnance na vývoj chytrého telefonu. Oba ale věděli, že pokud by chtěli prorazit na světovém trhu jako prodejci telefonů, potřebovali by stovky milionů eur. Místo toho se rozhodli, že telefon kompletně vytvoří a prodají jej jiné společnosti. První funkční prototyp MyOrigo myDevice byl vytvořen v roce 2002. Už v té době měl dotykové ovládání prstem včetně QWERTY klávesnice, možnost “swajpování”, podporoval klasické webové stránky a dokonce se do telefonu daly stahovat aplikace. Zároveň se již využíval akcelerometr například pro otáčení displeje nebo ovládání prohlížeče, kdy se nakláněním telefonu četly webové stránky.

Prototyp MyOrigo myDevice manažery zaujal. Inženýry vůbec

Jakmile byl prototyp připravený, rozhodli se vyrazit jej ukázat a představit vedením společností. Jako první obdržela nabídku na koupi společnost Nokia, která byla v té době největší výrobce telefonů. Vedení finské společnosti to ale odmítlo kvůli tomu, že “uživatelé přeci nechtějí šmouhy a otisky prstů na displeji”. Alespoň tak zněla po dlouhé roky oficiální verze.

mydevice telefon

Přímo Johannes Väänänen to ale popsal následovně. Prý začali jednat nejen se společností Nokia, ale i se společnostmi jako je Samsung, Siemens, Philips, Ericsson nebo Motorola. Reakce vedoucích manažerů byla víceméně všude stejná. Byli nadšení a hrnuli se do spolupráce. Problém byl u inženýrů vývojových center. Väänänen to vysvětluje: “Když váš ředitel jednoho dne přijde a řekne například vývojovému týmu společnosti, že má výrobek, který by nikdy nedokázali vytvořit. Co udělají inženýři? Zatleskají vám a koupí si váš produkt? Určitě ne, byli by totiž bez práce.”

F-Origin Video from Joseph Carsanaro

F-Origin Video from Joseph Carsanaro

Začal souboj inženýrských týmů velkých společností, kteří se snažili chytrý telefon za každou cenu potopit. A pokaždé to dokázali a přesvědčili správní radu, že nemají uzavírat s MyOrigo smlouvu.

Setkání se Stevem Jobsem, které změnilo svět chytrých telefonů

Setkali se i s vedením společnosti Apple, i když v té době to pro ně nebyla vůbec priorita, protože Apple telefony netvořil. Po deseti minutách prezentace dovnitř místnosti vtrhl Steve Jobs a aniž by někoho pozdravil, vzal si prototyp MyOrigo myDevice a po chvíli z něj vyzařovalo nadšení, vzpomíná Väänänen. Zeptal se Jobse, jestli plánuje Apple tvořit chytrý telefon, na což mu odpověděl že ne. Právě návštěva sídla Apple se za pár let ukázala totiž jako klíčová. Nebýt těch několika desítek minut, Apple iPhone by dnes vůbec nemusel vypadat tak. jak jej známe.

Na konci roku 2003 už bylo téměř jasné, že MyOrigo chytrý telefon si žádná společnost nekoupí. Špetka naděje přišla v době, kdy chtěl Samsung po Väänänenovi a jeho týmu vytvořit zbrusu nový chytrý telefon od Samsungu. O pár měsíců později byl vytvořen první prototyp, který měl zajistit financování do budoucna. Jenže schůzka se zástupci Samsungu již nešla moc dobře. A to z úplně banálního důvodu. Väänänenova společnost neměla finance. Nezaplatila 3 měsíce za nájem kanceláří a shodou náhod byly vystěhování v den, kdy se plánovala schůzka se Samsungem. Vstup do kanceláří byl zamezen řetězem a velkým zámkem. Zástupci Samsungu čekali 10 minut, poté zmizeli zpět do letadla a smlouva se Samsungem byla u konce. A to i když se snažil zástupce korejské společnosti mnohokrát přesvědčovat.

Bankrot společnosti a představení chytrého telefonu Apple iPhone

Väänänenova společnost zbankrotovala v roce 2005 a vzhledem k tomu, že měla značné dluhy, musela prodat významné patenty, které připadly americké společnosti. Ta je získala za 300 tisíc eur. Sám Väänänen věděl, že patenty mají mnohem větší cenu, ale neměl takové množství peněz, aby je získal do svého vlastnictví. Někteří již možná tuší, že ta americká společnost, která získala patenty MyOrigo, se nazývá Apple. O dva roky později se oficiálně představuje první Apple iPhone.

prechod z iphone na android

Znali jste chytrý telefon MyOrigo myDevice?

Zdroj: news.postimees.ee

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)