První dojmy z levného mobilu Nokia 1: Nejnovější Android za minimální cenu

nokia 1

Společnost HMD Global zvolila pro restart značky Nokia číslování, kdy čím vyšší číslo je, tím vybavenější telefon to znamená. Na veletrhu MWC se poprvé představila a ukázala nejlevnější Nokia 1. My už jsme měli tento ultra levný telefon s Android GO vyzkoušet. Jak se nám zatím líbí?

Nokia 1 přichází s Android GO, vyměnitelnou baterií a nízkou cenou

O výkon Nokia 1 se stará MediaTek MT6737M s frekvencí 1,1 GHz. Dále má 1 GB RAM a 8 GB úložiště. S nedostatkem místa ale problém nebude, má totiž i slot na microSD kartu. A ve skutečnosti nebude problém ani s výkonem. Jde totiž o jeden z prvních telefonů s Android GO. To je speciální verze Androidu určená pro levná a méně výkonná zařízení. A opravdu to funguje, během krátkého testování jsme vůbec neměli pocit, že by v telefonu byl takto slabý hardware.

Jde o poslední verzi Android 8.1 Oreo a vše, co jsme si vyzkoušeli šlapalo zcela bez problémů. Většina aplikací je pak nahrazena GO verzemi, které nezabírají tolik místa a nemají tak velké nároky na hardware. Ztratit můžou nějaké funkce, ale není to pravidlo. Například takový Gmail GO je v podstatě stejný jako klasický Gmail. Pokud ale chcete, tak z Google Play můžete instalovat všechny aplikace, u některých už ale můžete narazit na problém s výkonem.

Nokia 1 – Step up to smarter

Nokia 1 - Step up to smarter

Ale i cenově už je jasné, že tento telefon není určen pro náročné uživatele, takže to cílové skupině pravděpodobně vadit nebude. Obzvlášť když GO aplikace fungují. Displej má velikost 4,5″ a rozlišení 845 x 480 pixelů. Není to žádná paráda, ale vzhledem k ceně se nedá očekávat moc lepší. Vzhledem k menší velikosti, se i dobře drží v ruce. Pomáhají tomu i plastové kryty, které můžete měnit podobně jako kdysi na starých Nokia telefonech. Nemusíte se tak spoléhat jen na jednu barvu. Stejně tak se může měnit i baterii, což je opět něco, co jsme mohli vidět na starších telefonech.

Pokud jde o fotoaparát, tak na zadní straně je 5 MPx, na přední straně je 2 MPx. Kvalitativně to není nic dobrého, opět ale vzhledem k ceně se nedá na moc stěžovat. Bude se jednat spíše o takovou nouzovku. Do prodeje by se měla Nokia 1 dostat v dubnu, a to za cenu 85 dolarů, což je v přepočtu cca 2 100 Kč s DPH.

Jak se vám líbí Nokia 1? Těšíte se na Android GO telefony?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)