Nexus 6 vs. Nexus 5 srovnání – vyplatí se investovat do nového modelu?

Nexus 6 vs. Nexus 6 srovnání – TOP

Nexus 6 přichází na trh jako velmi vybavený a výkonný telefon, který je ale zároveň obrovský a o nic menší není ani cenovka. Přímo se vybízí otázka – vyplatí se přecházet ze staršího telefonu Nexus 5? Porovnali jsme tedy oba telefony, abychom zjistili, co navíc Nexus 6 potenciálním uživatelům nabídne.

Konstrukce a rozměry

Rozhodně nejdůležitější změnou je velikost displeje, která se u novinky vyšplhala na bezmála 6 palců, což je přibližně o palec víc než v případě staršího modelu. Rozdíl velikostí telefonů je obrovský, zatímco 5″ Nexus 5 není problém ovládat jednou rukou, u Nexusu 6 již nedosáhnete do celé plochy displeje. Design telefonu je čistě subjektivní záležitostí a v tomto ohledu tak necháme názor na vás. Nám se líbí možná o trochu více telefon z dílny Motoroly, tedy Nexus 6.

Nexus 6 vs. Nexus 6 srovnání - konstrukce (3)

Zpracování je u obou modelů povedené a ani jeden z telefonů nemůže druhému nic vyčítat. Výtku máme k zadnímu krytu Nexusu 6, který znatelně více zachytával naše otisky, ideálně na tom není ale ani Nexus 5. Poslední připomínku pak máme k notifikační diodě u Nexusu 6, která se sice v oblasti horního reproduktoru nachází, nelze ji však zatím bez neoficiálního zásahu do systému využívat.

http://youtu.be/oDNZ5A7cHlA

Displej

OLED vs. IPS technologie

Společnost LG, která stojí za zrodem Nexusu 5, použila rozšířenou technologii IPS. Motorola vsadila na OLED displej, který oproti IPS nabídne o něco pestřejší a saturovanější barvy, černá barva je navíc opravdu černá. IPS panel naopak poráží OLED displej podáním bílé barvy. Celkově se nám líbil více obraz z telefonu Nexus 6, starší model ovšem není o moc pozadu.

Nexus 6 vs. Nexus 5 srovnání - displej (19)

Quad HD vs. Full HD

Větší a novější telefon si polepšil také v případě rozlišení, které povyrostlo až na hodnotu 2560 x 1440 pixelů. Je ale potřeba mít na paměti, že povyrostla i velikost displeje na 6 palců. Důležitá je tedy jemnost – 493 PPI v případě Nexusu 6 a 445 PPI u Nexusu 5. Vyšší jemnost tedy nabízí novější telefon, obě hodnoty ale překračují hranici 400 PPI, takže vaši oči nemají šanci ani u jednoho displeje rozeznat jednotlivé pixely. S Full HD rozlišením bychom se spokojili i v případě Nexusu 6, nabízel by totiž stále dostatečnou jemnost, navíc by se snížily nároky na hardware.

Čitelnost na slunci

Oba telefony s označením Nexus není problém používat ani na přímém slunci, o něco čitelnější se nám ale zdál IPS panel u Nexusu 5.

Nexus 6 vs. Nexus 6 srovnání - konstrukce (11)

Výkon a hardwarová výbava

Nexus 6 jako TOP model letošního roku přichází s velmi výkonným Snapdragonem 805, který představuje o dvě generace novější procesor než Snapdragon 800, který používá Nexus 5. Čísla z testovacích nástrojů hovoří jasně – Snapdragon 805 podává vyšší výkon, poradí si i s vyšším rozlišením. Přesto můžeme s klidným svědomím prohlásit, že i postarší Snapdragon 800 nabídne dostatek výkonu pro bleskový chod systému a nebojí se ani náročnějších herních titulů. Verdikt? Nexus 6 je výkonnější, Nexus 5 ale stále nabízí dostatek výkonu.

Nexus 6 vs. Nexus 5 srovnání - výkon

Po stránce hardwarové výbavy jsou na tom oba telefony obdobně – Nexus 5 i Nexus 6 nabídnou také NFC a nechybí ani podpora rychlých datových přenosů LTE na frekvencích, které jsou pro ČR důležité. Ani jeden z telefonů pak nenabídne infraport, slot pro paměťovou kartu, FM rádio či výměnnou baterii.

Výdrž

Jedním z velmi důležitých faktorů pro výběr telefonu bývá i výdrž na jedno nabití. Bohužel se ani jeden z modelů nepochlubí baterií, která by s danou úhlopříčkou displeje měla udržet telefon na jedno nabití delší dobu. Nexus 5 je vybaven baterií s kapacitou 2300 mAh, což je na 5″ Full HD displej velmi malá hodnota. O moc lépe na tom není ani Nexus 6, který sice nabídne baterii s kapacitou 3220 mAh, ale větší displej s vyšším rozlišením a výkonnější hardware spotřebuje o něco více energie. Výsledek je takový, že v případě Nexusu 6 vydržíte na jedno nabití přibližně jeden den, u Nexusu 5 je to pak o pár hodin méně.

Nexus 6 vs. Nexus 5 srovnání - výdrž

Fotoaparát

Ani jeden z Nexusů kvalitou fotoaparátu nepřekoná nejlepší fotomobily současnosti a v době vydání přinesl Nexus 5 spíše zklamání. Nexus 6 jsme testovali již v naší recenzi a fotí o poznání lépe než Nexus 5, se kterým je dnes srovnáván. Stejné je to i s videem.

Nexus 6/Nexus 5

Nexus 6

Nexus 6 – test kamery (4K)

Nexus 6 - test kamery (4K)


Nexus 5

Nexus 5 video

Nexus 5 video

Rychlost a odezva

Výkonnější hardware hraje rozhodně do karet telefonu Nexus 6, logicky by tedy měl být větší z Nexusů rychlejší a odezva bleskovější. Díky čistému Androidu v péči Googlu pak bereme bleskové rozhraní jako samozřejmost. Přesto jsme již v recenzi upozorňovali na fakt, že prostředí systému Nexus 6 není tak rychlé, jak bychom očekávali. Tato slova potvrdil i náš nedávný test, kdy jsme oba telefony podrobili testu v rychlosti spouštění aplikací.

Nexus 6 vs. Nexus 5 – systém

Nexus 6 vs. Nexus 5 - systém

Kde je problém? Na vině by mohlo být šifrování, které je u Nexusu 6 aktivováno ve výchozím stavu. Kvůli tomu získává Nexus 5 výhodu, která se proměnila v rychlejší prostředí. V případě, že se šifrování aktivuje rovněž na Nexusu 5, karta se obrací a Nexus 6 je rychlejší. Smutnou pravdou ale zůstává, že ve výchozím stavu (po vybalení z krabice a prvním spuštění) zůstává šifrování u Nexusu 6 zapnuté a běžným způsobem tuto funkci nelze vypnout. Dostanete tedy bezpečnější telefon než Nexus 5, zároveň ale pomalejší prostředí.

Kvalita zvukové reprodukce

V případě zvukového výstupu nabídnou oba telefony podobnou kvalitu a po připojení sluchátek jsme neměli pocit, že by některý z telefonů běžnému posluchači nestačil. V případě reproduktorů už jsme ale rozdíly zaznamenali – dvojice reproduktorů na přední straně v případě Nexusu 6 hraje o něco kvalitněji (zvuk se nám zdál dynamičtější), ale hlavně pak hlasitěji než Nexus 5.

Nexus 6 vs. Nexus 6 srovnání - konstrukce (34)

Přesnost GPS

Telefony s čipy od Qualcommu zpravidla nemají problém s lokalizací polohy, což se nám potvrdilo i v případě testovaných telefonů. Fix polohy byl u obou přístrojů otázkou několika sekund, problémy jsme nezaznamenali ani v případě použití navigace Sygic. Pro přímé srovnání jsme použili aplikaci Sports Tracker, která pravidelně zaznamenává GPS údaje a zanáší je do mapy. Po absolvování cca 3km cesty se výsledky u obou telefonů lišily cca o 70 metrů, podle mapy nebyl ale ani jeden z telefonů přesnější. Kde se jeden mírně odchyloval od cesty vpravo, druhý o stejnou míru vlevo. Celkově jsme tedy měli pocit, že mají oba telefony stejně kvalitní a přesnou GPS.

Nexus 6 vs. Nexus 5 srovnání - GPS

Příjem signálu

Wi-Fi

Některé telefony sužuje slabší příjem signálu bezdrátového připojení Wi-Fi, který může znamenat problémy se spojením na místech, kde jiné přístroje přijímají dostatečný signál. Ani jeden z testovaných telefonů neměl s příjmem signálu problémy, přesto byl Nexus 5 mírně citlivější.

Nexus 6/Nexus 5

GSM

Stejná situace nastala i v případě přijímání signálu z mobilní sítě – opět je Nexus 5 o chlup citlivější, v praxi si ovšem rozdílu ani nevšimnete.

Nexus 6/Nexus 5

Cena

Velmi důležitým aspektem je samozřejmě cena, která je u obou telefonů diametrálně odlišná. Zatímco postarší Nexus 5 seženete již za cenu pod 9 tisíc, za Nexus 6 budete muset zaplatit dvojnásobek.

Nexus 5

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Nexus 6

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Závěr

Po důkladném porovnání obou telefonů není pochyb, že je Nexus 6 naším vítězem. Tento telefon totiž téměř ve všech aspektech převyšuje svého staršího kolegu. Důvodem, proč se vyhnout Nexusu 6, může být ale obrovský 6″ displej. Nexus 6 už totiž rozhodně nepatří mezi kompaktní přístroje, které lze pohodlně používat jednou rukou. Když se navíc zaměříme na cenu, zjistíme, že Nexus 6 je dvakrát dražší než Nexus 5. Je dvakrát lepší? Rozhodně není. Z tohoto pohledu se přikláníme na stranu telefonu Nexus 5, který představuje za svou cenu velmi vybavený a spolehlivý přístroj, s jehož nákupem neuděláte ani dnes chybu. Pokud tedy nynější majitelé Nexusu 5 nedychtí po větším displeji či o něco výkonnějším hardwaru, nemají důvod na novější telefon přecházet.

  • Recenzi na Nexus 5 jsme vám přinesli zde.
  • Recenzi na Nexus 6 jsme vám přinesli zde.
Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)