TOPlist

Nexus 5X: Telefon, který prostě funguje (recenze)

Nexus 5X – náhledový obrázek

Nexus byl odjakživa sázkou na jistotu. Žádný brutální výkon, žádné prémiové funkce, základní výbava i průměrný hardware. S čistým Androidem a skvělou optimalizací se ale již od počátků jedná o Android, který zkrátka funguje. Jak moc to potvrdí Nexus 5X, který vznikl v továrnách LG?

Rozcestník

Nudný chlapík z plastu

Nuda v černém. Designově se snad žádný Nexus nikdy nevyjímal a ve stejných šlépějích pokračuje i Nexus 5X. Přední strana je zahalena do černého kabátku, rámečky jsou široké a snad kromě dvou reproduktorů zde není žádný prvek, který by oči výrazněji zaujal.

O moc lepší to není ani na zadní straně, která je stejně strohá a nezajímavá. Nexus 5X zkrátka není pro ty, kteří chtějí telefonem oslnit hned na první pohled. Za zmínku zde stojí pouze čočka fotoaparátu, která vystupuje výrazněji z těla telefonu. Ocenili bychom i více barevných variant.

Nexus 5X - konstrukce, přední strana

Nexus 5X - konstrukce, zadní strana

Nexus 5X – první pohled

Nexus 5X - první pohled

Plast, kam se podíváš

Nexus 5X necílí na příčky nejvyšší, čemuž odpovídá i nižší cena oproti modelu Nexus 6P a také zpracování. To samo o sobě rozhodně není špatné, prémiových materiálů se ale uživatelé nedočkají. To ale vůbec nemusí být nevýhodou. Plast je zpracován kvalitně, díky jeho povrchové úpravě vypadá dobře a je příjemný na dotyk. Za dobu používání jsme si ani nevšimli, že by na něm zůstávaly nečistoty. Vrzání je zvuk, který Nexus 5X rovněž nezná.

Nexus 5X - konstrukce, pohled zezadu

Mohl být i menší

Kvůli zmiňovaným širším rámečkům není Nexus 5X zrovna nejmenší. Je dokonce větší než třeba LG G4, které má o 3 desetiny palce větší displej. Relativně dobře je na tom ale váha 136 gramů a šířka 7,9 mm. Do kapsy pánských kalhot se vejde Nexus 5X naprosto v pohodě, dámy už možná budou mít problém.

Nexus 5X - konstrukce, pohled zeshora

Pohodlně se uhnízdí v dlani

Nexus 5X má dobré předpoklady k tomu, aby se dobře a jistě držel – není enormně velký, je lehký, konstrukce neskrývá žádnou ostrou hranu, která by řezala do ruky, a zadní plast neklouže. Díky tomu je úchop příjemný a jistý.

O něco horší už je to s ovládáním jedním prstem – kvůli 5,2″ displeji a širší bradě zkrátka jedním prstem nemáte šanci pokrýt všechna zákoutí displeje. To jsme ale tak nějak čekali. Vtipnou vsuvkou je vibrační motorek, který vydává nezvyklý a nutno podotknout, že nepříjemný zvuk. To se ale těžko popisuje.

Nexus 5X - konstrukce, držení v ruce

Ovládací tlačítka a snímač otisků prstu

Tlačítko napájení a kolébka hlasitosti sídlí již trochu tradičně na pravé straně pod sebou. Výška obou tlačítek je ideální – dosáhneme na ni pohodlně palcem.

Čtečka otisků prstů je podobně jako u telefonů HTC One Max a Huawei Mate 7 na zadní straně v místě, kam člověk pokládá prst. Umístění ideální při běžném používání. Vadí snad jen v momentě, kdy máte telefon položen na stole a chcete jej odemknout. Čtečka je skvělá, budeme si věnovat v jedné z dalších kapitol.

Nexus 5X - konstrukce, čtečka otisků prstů

USB-C a hloupě řešená nabíječka

Novinkou a chloubou je konektor USB typu C. Díky tomu končí opakované zasouvání kvůli špatné orientaci – u tohoto konektoru na tom totiž nesejde.

Nešikovně je vyřešena nabíječka. Ta má totiž na obou koncích konektor USB-C, což znamená, že ji nelze použít pro jiný telefon v kombinaci s MicroUSB kabelem. Zároveň nelze použít její kabel k jiné nabíječce. Řešením by byla redukce.

Nexus 5X - konstrukce, USB C

Velikost displeje tak akorát

Displej s 5 palci už je dnes v podstatě minimum, na kterém většina smartphonů začíná.  Google se rozhodl pro kompromis, kterým je 5,2″. To je v našich očích velmi dobrá volba pro cílovou skupinu uživatelů. Full HD rozlišení dává stále jemnost přes 400 PPI, což je naprosto dostatečné. Na pixely při běžném používání nenarazíte.

Nexus 5X - displej, jemnost

IPSko se vším všudy

Nexus 5X dostal IPS panel, který ničím výrazně nepřekvapí, ale ani nezklame. Barevné podání je dobré, stejně tak pozorovací úhly i čitelnost na slunci. Toho sice v současné době moc není, při používání telefonu „venku“ jsme ale problémy se čtením neměli. Jsou na tom ale telefony i lépe (Samsung Galaxy S6, Sony Xperia Z5).

Nexus 5X - displej, čitelnost

Krycí sklo Corning Gorilla Glass 3 plní svoji roli dobře – žádný škrábanec se v době recenze neobjevil. Díky oleofobní vrstvě navíc neulpívaly na displeji přehnaně otisky prstů, i když leštění se občas nevyhne žádný uživatel (ani uživatelka).

Notifikační dioda i aktivní notifikace

Starší Nexusy měly běžnou notifikační diodu, Nexus 6 zase pouze aktivní notifikace. Nexus 5X i Nexus 6P mají obojí. Standardně displej zobrazuje aktivní notifikace, v menu lze ale zapnout i notifikační diodu. Je jen na uživateli, zda notifikační diodu použije. Aktivní displej funguje spolehlivě – v momentě, kdy uchopíme telefon do rukou, se bez jakékoli akce z naší strany displej rozsvítí a ukáže notifikace v černobílé podobě.

Nexus 5X - aktivní notifikace

Čtečka otisků prstů – ztráta na konkurenci vymazána

Čtečka otisků prstů se dá označit za povedenou inovaci telefonů v posledních letech. Google nemohl tuto skutečnost ignorovat a čtečkou vybavil i novou řadu Nexusů. Povedlo se to? V našich očích ano. Z používání čtečky máme následující pocity:

 • umístění je výborné a „po ruce“
 • přesnost čtečky je skvělá, málo kdy se stane, že by prst nebyl rozpoznán
 • rychlost odemčení telefonu je blesková
 • vlhký prst je většinou také rozpoznán, spolehlivost již ale prudce klesá
 • na čtečku není nutné nikterak tlačit, vše jde lehce a stačí jen přiložit prst
 • přiložením prstu je rozsvícen displej i odemknut telefon, není nutné vůbec používat tlačítko napájení
 • otisk prstu lze použít nejen pro odemykání telefonu, ale i pro další bezpečnostní potvrzení v systému (platby apod.)
 • odemykání je problém snad jen v případě položeného telefonu (čtečka je nedosažitelná bez uchopení telefonu)

Nexus 5X - čtečka otisků prstů

Hardware – povedený kompromis

Nexus 5X bychom svou výbavou zařadili dnes spíše do vyšší střední třídy. Může za to především Full HD displej, šestijádrový procesor Snapdragon 808 a 2 GB RAM paměti. Možná právě 2GB RAM paměť by mohla být do budoucna menší nevýhodou, chyběla nám také podpora bezdrátového nabíjení, infraport a pro mnohé i slot pro paměťovou kartu.

Snapdragon 808 si poradí s během i nejnáročnější herních titulů, na nejvýkonnější telefony ale stále něco chybí. Pokud jste majiteli staršího Nexusu 5, možná jste někdy narazili na méně spolehlivou GPS. U novinky je, zdá se, problém vyřešen. Lokalizace polohy je přesná a bezproblémová.

[aps_product_sz id=“359776″]

Výdrž na baterii – den a půl vydrží

Kapacita 2700 mAh v kombinaci s 5,2″ Full HD displejem není rozhodně žádné terno a s klidem by si Nexus 5X zasloužil baterii s kapacitou nad 3000 mAh. Na druhou stranu výborná optimalizace a šetřící funkce Doze způsobí, že na tom Nexus 5X není vůbec špatně. Při nečinnosti telefonu baterie téměř neubývá.

Při našem náročném používání, kdy jsme měli stále aktivní datové přenosy a střídali to s Wi-Fi připojením, přijali spoustu e-mailů, zpráv z Hangouts či poslouchali hudbu, jsme se dostali na 1 až 1,5 dne výdrže (od cca 7 hodin do 12 hodin druhého dne).

Při šetření jsme pak vydrželi i na 2 dny. To už ale s kompromisy. Jak výdrž tedy zhodnotit? Oproti minulé generaci Nexusu 5 se jedná o výrazný skok kupředu, a i když není Nexus 5X žádným rekordmanem, výdrž na jedno nabití je dobrá.

Nexus 5X - USB C, nabíjení

Kam se podělo bezdrátové nabíjení

Velké mínus přichází u nabíjení – bezdrátově to prostě nejde, ačkoliv starší Nexusy s tím problém neměly. A výmluva Googlu? Máte USB C, to vám musí stačit. A většině uživatelů nejspíše opravdu stačí. Telefon se z 15 % do 100 % nabije za necelé dvě hodiny, což není žádný zázrak, ale – opět – ani propadák.

Nexus 5X - konstrukce, záda telefonu (2)

Android 6 Marshmallow v plné parádě

Nexus je synonymem pro nejnovější Android. Nejnovější verze pro nás ale není už žádným překvapením – mohli jsme si ji již vyzkoušet na starších Nexusech. Rozdílů od verze Android 5 Lollipop zase tolik není, na první pohled jsou systémy dokonce totožné pro neznalé oko. Přesto několik šikovných funkcí jmenujme:

 • šetření baterie díky funkci Doze
 • vylepšená správa oprávnění
 • vylepšené vyskakovací okno při příchozí zprávě
 • vylepšené Google Now (lepší upozorňování na události v kalendáři a jejich cesta)
 • přenos aplikací a nastavení ze staršího telefonu ihned při prvním spuštění
 • a další

Správa oprávnění zase tak úžasná není

Na první pohled by se mohlo zdát, že je problém se škodlivými aplikacemi nadobro vyřešen – telefon se nás vždy zeptá, na co si může „aplikace sáhnout“. Bohužel tak to zatím úplně nefunguje. V případě systémových aplikací paradoxně problém není a telefon nám hlásí každou pitomost. Pokud nainstalujete novou aplikaci, dostane ihned všechna oprávnění. Nejspíše se jedná o starší aplikace, u kterých není kontrola možná, a časem se situace zlepší. Uvidíme.

Rychlost a plynulost na nejvyšší úrovni

Z používání telefonu a jeho prostředí jsme měli dobrý pocit. Přístroj je velmi rychlý a plynulý. Člověk v drtivé většině případů na nic nečeká, dokonce se nám zdá, že spouštění aplikací doprovází nový grafický přechod, který vypadá velmi dobře a plynule. Dokonalé to sice není a někdy se telefon na krátkou dobu zadýchal, rozhodně je ale systém v telefonu Nexus 5X jeden z nejrychlejších a nejplynulejších vůbec. Co jiného jsme ale čekali, že?


Malý hudebník

Nexus 5X není prezentován jako telefon, který by se hodil pro hudební fajnšmekry. Přesto neurazí. Po vyzkoušení kvalitnějších sluchátek Creative Aurvana In-Ear 2 Plus můžeme potvrdit, že hudební výstup je dostatečně kvalitní, aby pokryl požadavky běžných posluchačů.

Špatný pocit nemáme ani z reproduktoru, ale zároveň nás ani nenadchnul. Hlasitosti i kvalita podání je spíše průměrná, počítat musíme také s faktem, že hlasitě hraje jen spodní reproduktor. Reproduktor nad displejem je určen pouze pro hovory.

Nexus 5X - sluchátka, audio výstup

 

Nexus 5X - konstrukce, horní reproduktor

Fotoaparát – příjemné překvapení

Nexusy prostě fotit neumí. Možná i s takovým názorem jsme do testování fotoaparátu šli. Čekalo na nás ovšem celkem milé překvapení. Fotoaparát nabízí rozlišení až 12,3 MPx, poradí si s HDR a samozřejmostí je i video ve 4K rozlišení. Změnou prošla aplikace fotoaparátu, která je ale spíše modifikována pro snazší ovládání, než že by přinášela nějaké velké novinky. Pojďme již ale k samotným fotografiím.

Za denního světla jsou snímky povedené – nabízejí věrné podání barev i ostrost. Na poměry mobilních telefonů zachycují i poměrně dobře detaily. Ještě lepší je to ale v případě horších světelných podmínek, kdy se fotoaparát v Nexusu 5X vyznamenal. Je zde sice patrný šum, je ho zde ale nad očekávání málo.

Fotografie a videa ke stažení zde.

Dobré světelné podmínky

Horší světelné podmínky

Videa

https://youtu.be/3ZsNsuMC6GU

https://youtu.be/YukB-fY625I

https://youtu.be/ulhmE7e1f9Y

https://youtu.be/74sAVWjdPQA

Závěr – Nexus 5X

Nexus 5X se na rozdíl od svého většího bratříčka Nexusu 6P již prodává na českém trhu. Cena je na první pohled vyšší – 16GB variantu zakoupíte za 13 tisíc korun, 32GB model pak ještě o tisícikorunu dráž.

Podíváme-li se na Nexus 5X střízlivým pohledem, používání telefonu se obešlo bez jakýchkoliv problémů či zádrhelů. Testovaný kus zkrátka plnil vše, co jsme po něm žádali, a nedával nám prostor k větším námitkám. Podporu měl přitom v nejnovějším systému Android 6.0 Marshmallow s výbornou optimalizací, povedeném fotoaparátu, rychlé čtečce prstů či kvalitním zpracováním.

Vyšší je možná na první pohled cena. Za tu lze pořídit jiný telefon z vyššího segmentu s lepší hardwarovou výbavou, nedostanete ale čistý a nejnovější Android a ve většině případů ani čtečku otisků prstů. Netěší nás pak absence bezdrátového nabíjení, která ještě více sráží nešikovně řešená nabíječka s „céčkovým“ konektorem.

Závěrečný verdikt: Nexus 5X je telefon, který nesmíte zkoumat do detailů. Pak dostanete spolehlivý a funkční telefon, který vás nenechá ve štychu a zároveň ničím nevybočuje – ani extra pozitivně, ani negativně. Tedy až na nejnovější čistý Android, který zajistí nedobytnou výhodu nad konkurencí.

Klady

+ Nejnovější systém Android 6 Marshmallow.
+ Výborná optimalizace a plynulost systému.
+ Rychlá a přesná čtečka otisků prstů.
+ Kvalitní zpracování.
+ Povedený fotoaparát.
+ Moderní konektor USB-C.
+ Slušná výdrž na jedno nabití.

Zápory

– Nešikovně řešená nabíječka.
– Absence bezdrátového nabíjení.
– Telefon by si zasloužil 3 GB RAM.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)