TOPlist

Podnikáte? Tahle umělá inteligence odhalí líné zaměstnance, nevhodné hosty i zloděje

Hardware Neurospot identifikuje pomocí AI zaměstnance i zákazníky
  • Společnost Neurospot představila hardware, který analyzuje chování návštěvníků
  • Rozpozná produktivitu zaměstnanců i strávený čas zákazníků
  • Přístroj poskytne kompletní analýzu dění za pomoci umělé inteligence a kamer

Společnost Neurospot představila hardware, který díky AI trackingu dokáže identifikovat míru pracovitosti zaměstnanců i jak dlouhý čas zákazník tráví při nákupu. Odhalí postávající nepracující zaměstnance, konkrétní položky v regálech, špatně zaparkované auto na ulici a dokonce i příliš časté pauzy na kouření. Ačkoliv se tento hardware může zdát jako praktický doplněk pro rozvíjení služeb na míru zákazníkům, vyvolává také otázky ohledně etických zásad.

Například v Číně je rozvinutý systém, který perfektně rozpoznává obličejové rysy a dokáže i na větší vzdálenosti identifikovat každou osobu na ulici, pouze za pomocí pouličních kamer a modelů AI. Ačkoliv se nám tento systém mohl zdát jako scénář ze sci-fi, Neurospot přináší hardware, který může být nápomocný nejen podnikatelských záměrech. Automaticky zpracovává video a získává statistiky pomocí strojového učení, díky kterým potom dokáže prověřit, jak byl zaměstnanec danou směnu produktivní i jestli zákazník neseděl v kavárně příliš dlouho. Veškerá data mají koncové šifrování, takže se k nim nikdo kromě správce zařízení nedostane a poskytuje i vzdálený přístup.

NeuroSpot Baristaeye Staff Control and Customer Monitoring Video Analytics Module

NeuroSpot Baristaeye Staff Control and Customer Monitoring Video Analytics Module

Hodit se může také do větších obchodů a prodejen. Technologie dokáže identifikovat a upozornit, které zboží v regálech potřebuje doplnit, poskytnout vyhodnocení o jaké produkty mají zákazníci největší zájem nebo včas upozornit na nenápadného zloděje ještě před jeho odchodem z prodejny. A pokud si nevíte rady s neproduktivním zaměstnancem, umělá inteligence vám poskytne kompletní analýzu jako spolehlivý důkaz.

Neurospot si poradí i s vadným zbožím

Jednou z dalších možností využití, kterou se Neurospot prezentuje, je identifikace vadného zboží. Například na jednom z videí můžeme vidět, že software dokáže rozeznat jaké z kuřat ve výrobě je nezávadné a naopak nevhodné k distribuci. Ačkoliv tato technologie může být v mnoha směrech velice nápomocná, musíme se zamyslet i nad etickými otázkami spojenými s hrubým porušením soukromí zaměstnanců. Monitorování každého kroku může vést nejen k narušení soukromí, ale také k snížení důvěry mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

The Defect Detection module on the production line using the Neurospot

The Defect Detection module on the production line using the Neurospot

Co si myslíte o monitorování pohybu zaměstnanců ?

Zdroj: Neurospot

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)