TOPlist

Chcete si nechat voperovat čip Neuralink do mozku? Máte šanci

neuralink
  • Společnost Neuralink úspěšně implantovala svůj čip prvnímu lidskému pacientovi
  • Třicetiletý Noland Arbaugh si čip pochvaluje, umožnil mu mimo jiné zahrát si oblíbenou hru
  • Nyní společnost Neuralink otevřela registrace pro pacienty v Anglii

Elon Musk je mimořádně kontroverzní osobnost. Někdo ho obdivuje, někdo nesnáší, ale úspěchy mu upřít nemůže nikdo. Po razantním vstupu na trh elektromobility a kosmických letů se vydal do oblasti medicíny. A jak je jeho zvykem, začal pěkně zostra. Jeho společnost Neuralink vyvinula čip, který je možné voperovat přímo do mozku a napojit na nervové dráhy.

neuralink čip

Společnost Neuralink byla založena v roce 2016. Společnost se zaměřuje na vývoj implantovatelných mozkových rozhraní (BMI – Brain-Machine Interfaces). Hlavním cílem Neuralinku je propojit lidský mozek s počítači, což by mohlo vést k pokrokům v léčbě neurologických poruch a k rozšíření lidských kognitivních schopností.

Neuralink N1

Společnost poprvé implantovala svůj čip do lidské mozkové kůry v lednu 2024 . Implantát byl u pacienta s kvadruplegií, který mu pomohl znovu získat kontrolu nad pohybem ruky. Třicetiletý Noland Arbaugh si čip přes počáteční komplikace pochvaluje. Kromě toho, že mu čip umožnil hledat zaměstnání, mohl si díky němu zahrát oblíbenou Civilization VI.

Shape the Future of Assistive Technology with Neuralink

Shape the Future of Assistive Technology with Neuralink

Společnost Neuralink také pracuje na vývoji čipu, který by mohl lidem umožnit ovládat počítače pouhou myšlenkou.

Blindsight

Neuralink je stále ve fázi raného vývoje a je obtížné říci, co přinese budoucnost. Technologie má však potenciál revolučním způsobem změnit způsob, jakým komunikujeme s počítači a světem kolem nás. Elon Musk zmínil v roce 2023 vývoj čipu Blindsight, o kterém zatím moc nevíme. Má se jednat o implantát, který nevidomým lidem umožní obnovit zrak. Čip přijímá obrazové informace a vysílá je přímo do mysli. V březnu 2024 Musk prohlásil, že čip již funguje u opic, a že „rozlišení bude zpočátku nízké, jako u raných her Nintendo, ale nakonec by mohlo překonat normální lidské vidění.“

Zájemci se mohou registrovat

Vraťme se do současnosti. Elon Musk oznámil, že zájemci o čip od Neuralinku se mohou registrovat v Anglii. Registrace je určena pro pacienty s diagnózami, jako je paraplegie, kvadruplegie, ztráta zraku či sluchu, neschopnost mluvit nebo amputace končetin. Rozhodně tedy není v této chvíli na pořadu dne masivní nasazení. Dokonce i když splníte podmínky, registrace vám nic negarantuje. Ale i tak je to obrovský posun od šílených plánů k něčemu, co bude běžné. Jak jsme se před pár lety dívali na elektrické auto, které samo řídí nebo raketu, jejíž části automaticky přistanou na kosmodromu?

Co si myslíte o čipech implantovaných do mozku?

Zdroj: Neuralink

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)