TOPlist

Trhu topmodelů vládne Apple. Držitele bronzu neuhodnete!

Apple
  • Trhu nejdražších mobilních telefonů v roce 2023 opět neohroženě vládl Apple
  • Není to překvapení, v portfoliu společnosti Apple žádný levný telefon nenajdete
  • Překvapil ale výrobce na bronzovém stupínku, k úspěchu mu stačil jediný telefon

Apple je v globálních prodejích dlouhodobě dvojkou, co se ale týká tržeb a vydělaných peněz, trhu neohroženě vládne a nepochybuji, že by rok 2024 měl dopadnout jinak. Telefony od společnosti Apple vládnou všem žebříčkům prodejnosti, snad jen ve světě skládacích telefonů se výrobci nedaří…

Slovíčko nedaří ale není úplně na místě, Apple zatím žádný skládací telefon nenabízí a osobně si myslím, že si na něj budeme muset ještě pár let počkat. Apple ale nemá kam spěchat, jeho zákazníci jsou spokojeni a jeho akcionáři ještě více. Průměrná prodejní cena telefonu je výrazně vyšší než u jakékoliv konkurence s Androidem.

Global-Premium-Market-2023-1536×878

Není tedy překvapením, že trhu prémiových mobilních telefonů dle Countrepointresearch jablečný výrobce neohroženě vládne. Do statistik se počítají mobilní telefony přesahující hranici 600 dolarů, tedy přibližně 13 500 korun. Do této kategorie spadají vybrané telefony vyšší střední třídy a prakticky všechny vlajkové lodě současnosti. Podíl Apple ve srovnání s rokem 2022 o několik procent klesl, pořád ale dominuje.

V roce 2024 chtějí uspět úplně všichni…

Slíbil jsem překvapení na třetím místě a tady je, bronz získal Huawei a proti roku 2022 zaznamenal solidní nárůst. Stačil mu k tomu jediný model – Huawei Mate 60 Pro, který zásadním způsobem uspěl v Číně. Podíl dalších výrobců je velmi nízký, třeba u Xiaomi to ale nepřekvapí, populární řady Redmi Note nebo telefony POCO většinou přichází s cenou lehce pod hranicí 600 dolarů a do žebříčku tedy nezasáhnou, ostatně podobně na tom jsou nejdražší „áčkové“ telefony od Samsungu.

Osobně odhaduji, že právě Xiaomi se posune kupředu. Nejsem si jistý, jak moc se v žebříčku projeví současné Xiaomi 13T, jehož cena je na hranici. Samsung a Apple naopak budou chtít udržet své stávající pozice, na velké přesuny to v tomto směru nevidím. Třeba se ale v žebříčku objeví Google, pokud by začal své telefony prodávat v dalších zemích, má šanci si alespoň jedno procento trhu ukousnout. Alespoň malý kousek si v tomto segmentu bude chtít utrhnout rovněž Honor se svou řadou Magic.

Ve kterém roce přijde Apple o svou pozici?

Zdroj: gizmochina

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)