Nejnovější aplikace z Google Play #296: kalkulačka z Windows na Android

Nejnovější aplikace z Google Play #296: kalkulačka z Windows pro Android

Rok 2019 se přehoupl do své druhé poloviny, a protože je tu pondělí, přinášíme vám další výběr nových aplikací z Obchodu Play. Dnes je pro vás připraven rychlý webový prohlížeč, kalkulačka z Windows pro Android, jednodušší přihlášení k Datové schránce a zatím nevydaný alternativní launcher.

Firefox Preview – rychlejší webový prohlížeč

Pokud rádi zkoušíte nové programy, pak vám první položka na dnešním seznamu určitě udělá radost. Díky aplikaci Firefox Preview se totiž budete moci podívat pod pokličku příprav nové verze populárního webového prohlížeče od Mozilly.

Jedná se o rané vydání experimentální verze, postavené na jádře GeckoView, které je primárně určené pro vývojáře. Ocení ho ale i příznivci nových technologií a každý, kdo se chce podílet na vývoji lepšího, rychlejšího a bezpečnějšího browseru.

Autoři v Obchodě Play píšou: „Pokud jste zvědaví na nové funkce a rádi si hrajete s novými technologiemi, pak vaše názory budou neocenitelné. Stačí nainstalovat mobilní aplikaci Firefox Preview a začít ji používat.“

Testovací verze má být údajně až dvakrát rychlejší než stávající stabilní Firefox pro Android. Vše se soustředí na zobrazování stránek, takže samotné rozhraní aplikace je naprosto minimalistické. Další  nejvyšší prioritou je ochrana osobních údajů uživatelů.

Další informace o této aplikaci můžete načerpat v našem článku Mozilla testuje nový, rychlý prohlížeč, Firefox Preview je na Google Play, kde jsme se podrobněji věnovali všem novinkám, které přináší.

Firefox Preview je v Obchodě Play necelé tři týdny a za tu dobu zaznamenal více než sto tisíc stažení. Spokojenost uživatelů dokladuje velmi pěkná známka 4,3. Instalační balíček velký 52 MB můžete používat na telefonech a tabletech s Androidem 5.0 a vyšším.

Firefox Nightly for Developers
Firefox Nightly for Developers

Uno Calculator – kalkulačka z Windows pro Android

Jako další tu máme novou kalkulačku od vývojářského studia Uno Platform. Jedná se o výkonnou aplikaci pro matematické výpočty se širokou paletou funkcí. Podle oficiálního blogu je to vlastně původní kalkulačka z Windows 10, která byla portována do C#.

Od jednoduché aritmetiky až po složité výpočty, měření velikosti, teploty, rychlosti, energie a další funkce chce být tato aplikace jediným programem, který pokryje všechny vaše potřeby související s počítáním.

Vývojáři uvádějí, že kalkulačka z Windows je zajímavý, ale poměrně složitý software. Jednoduché uživatelské rozhraní však „klame tělem“ a program sám o sobě je poměrně rozsáhlý, neboť musí zvládat velice pestrou paletu funkcí.

K dispozici jsou všechny obvyklé funkce, nástroje a možnosti, které kalkulačka z Windows nabízí, včetně přepínání mezi několika režimy a možností práce v různých číselných soustavách. Nechybí ani lokalizace do 65 jazyků, mezi kterými by neměla chybět čeština.

Podle autorů je „Portování kalkulačky velmi zajímavým projektem, na kterém budou dále pracovat.“ Proč? Jednoduše proto, že díky tomu bude možné používat tuto velmi dobrou kalkulačku na všech platformách.

Kalkulačka z Windows Uno Calculator je v Obchodě Play necelé čtyři týdny a za tu dobu si ji nainstalovalo přes deset tisíc uživatelů. Její kvality odráží průměrná známka 3,9. Program můžete instalovat na zařízení s Androidem 5.0 a novějším, k dispozici je také testovací verze pro iOS.

Vyhovuje vám kalkulačka z Windows?

Uno Calculator
Uno Calculator

Mobilní klíč – jednodušší přihlášení k Datové schránce

Do třetice všeho dobrého tu máme aplikaci Mobilní klíč, kterou vydalo Ministerstvo vnitra. K čemu slouží? Umožňuje jednoduché a rychlé přihlášení do Datových schránek bez nutnosti zadávat složité jméno a heslo.

Podle popisku v Obchodě Play to funguje následovně: „Nainstalujte si do mobilního telefonu nebo tabletu aplikaci Mobilní klíč a v Datových schránkách ji připojte ke svému uživatelskému účtu (Nastavení – Možnosti přihlášení – Přihlášení Mobilním klíčem). Pro přihlášení do Datových schránek pak stačí se přihlásit do Mobilního klíče otiskem prstu (nebo PINem, heslem či obrázkovým heslem – podle vlastní volby) a sejmout QR kód na přihlašovací stránce.“

Jeden mobilní klíč lze připojit k více datovým schránkám. V takovém případě po přihlášení dostanete na výběr ze všech propojených uživatelských účtů. Velmi užitečná je také možnost upozornění na nové zprávy ve vaší datové schránce, takže vám nic neunikne.

Autoři dále uvádějí několik důležitých informací:

  • Mobilní klíč vyžaduje ke svému běhu Android verze 4.4 či vyšší a zapnutý zámek obrazovky (nesmí být možné odemknout zařízení prostým odsunutím obrazovky, musí být nastaven odemykací obrazec, PIN nebo heslo).
  • Pokud má vaše zařízení čtečku otisku prstů a Android alespoň 6.0, je možné se do Mobilního klíče přihlásit otiskem prstu.
  • Pro přihlášení do Datových schránek je potřeba, aby měl telefon či tablet přístup na internet – je jedno, zda přes mobilní data nebo pomocí Wi-Fi.

Program Mobilní klíč je v Obchodě Play jeden měsíc a za tu dobu zaznamenal více než 500 instalací. Spokojenost stávajících uživatelů dokladuje pěkná známka 4,3. Instalační balíček velký 4 MB můžete používat na telefonech a tabletech s Androidem 4.4 a vyšším.

Mobilní klíč eGovernmentu
Mobilní klíč eGovernmentu

Ceri Launcher – nevydaný alternativní launcher

Dnešní výběr zakončíme oficiálně nevydanou aplikací – alternativním launcherem Ceri Launcher. Alfou a omegou tohoto programu pro správu domovské obrazovky je snaha o maximální výkon. Autor proto pro její vývoj použil Google Flutter SDK.

Vývojář upozorňuje, že jeho aplikace je zatím ve vývoji. V praxi to znamená, že i když je plně funkční, mohou chybět některé obvyklé funkce a můžete narazit na nějaké chyby. Ty jsou však průběžně řešeny a opravovány častými aktualizacemi.

Jako hlavní funkce jsou jmenovány:

  • Krásné analogové hodiny navržené @NPKompleet.
  • Posunutím prstu dolů můžete vyhledávat v aplikacích (nebo spustit vyhledávání Google).
  • Podpora tapety na pozadí (živé tapety nejsou momentálně podporovány).
  • Možnost rozmazat a ztmavit tapetu jediným přepínačem.
  • Skutečný režim tmavé barvy, který šetří baterií na zařízeních s OLED obrazovkou.
  • Žádné reklamy
  • Aplikace neshromažďuje ani neodesílá žádné údaje ani data.

Protože Ceri Launcher není zatím oficiálně vydaný, nemá k dispozici průměrnou známku na základě hodnocení uživatelů. Zatím si ho nainstalovalo přes tisíc uživatelů a měl by fungovat na zařízeních s Androidem 8.0 nebo novějším.

Ceri Launcher
Ceri Launcher

Předchozí díly seriálu Nejnovější aplikace z Google Play

Objevili jste v Obchodě Play zajímavou novou aplikaci? Dejte nám o ní vědět v komentářích!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)