Nejnovější aplikace z Google Play #271: odemykejte počítač otiskem prstu

Nejnovější-aplikace-z-google-play

Máme tu druhé pondělí roku 2019 a s ním i 271. pokračování našeho pravidelného seriálu Nejnovější aplikace z Google Play. Tentokrát vám představíme aplikaci, jež vám dovolí odemykat počítač otiskem prstu. Dále jsme našli retro kameru, cloudovou schránku a praktický připomínač.

VHS Camcorder Lite – retro kamera

Máte rádi retro? Tak to by se vám možná líbila kamera, natáčející videa na pásky VHS. Jenže tu dnes ve funkčním stavu seženete poměrně těžko. Naštěstí s chytrým telefonem ani nemusíte shánět – stačí si nainstalovat aplikaci VHS Camcorder Lite.

Aplikace vychází z původního programu VHS Camcorder, který však stojí bezmála 90 korun. Tři roky po publikaci v Obchodě Play se autoři rozhodli poskytnout bezplatnou verzi, díky které si můžete vyzkoušet, jak vlastně taková kamera může natáčet.

Pokud jste někdy chtěli vytvořit videa, která vypadají, jako by byla zaznamenána na videokazetě z 80. let, pak je VHS Camcorder Lite aplikace přesně pro vás. Autoři se v popisku chlubí tím, že jejich program používaly hvězdy, jako jsou  Kendall Jenner, Snoop Dogg, Khloe Kardashian, Victoria Beckham, Wiz Khalifa a další.

VHS Camcorder by Rarevision now does 60p recording!

VHS Camcorder by Rarevision now does 60p recording!

Aplikace VHS Camcorder Lite je v Obchodě Play tři týdny a za tu dobu si ji nainstalovalo přes deset tisíc uživatelů. Jejich značnou spokojenost dokladuje průměrná známka 4,6. Instalační balíček, velký jen 3,1 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 5.0 a novějším.

Rarevision VHS Camcorder Lite
Rarevision VHS Camcorder Lite

Remote Fingerprint Unlock – odemykejte počítač otiskem prstu

Tato aplikace sice není nejžhavější novinkou, ale ačkoli je nesporně zajímavá, až dosud unikala naší pozornosti. Pomocí Remote Fingerprint Unlock můžete vzdáleně a bezpečně odemykat počítač s operačním systémem Windows pomocí snímače otisků prstů na telefonu.

Čtečka otisků prstů je dnes standardní výbavou, kterou najdeme často už i u těch nejlevnějších modelů. Naopak v segmentu počítačů (s výjimkou notebooků) je poměrně vzácným jevem. Proto se autor aplikace rozhodl využít schopnosti mobilu k zabezpečení desktopu.

Pokud si tedy chcete nastavit další vrstvu zabezpečení pro váš počítač, máte jedinečnou příležitost. Aby odemykání z mobilu fungovalo, musíte na PC stáhnout a nainstalovat modul Fingerprint Credential Provider, který funguje na Windows Vista, 7, 8 a 10. K dispozici je 32- i 64bitová verze programu.

Modul se spouští pouze v případě, kdy je aktivní přihlašovací obrazovka. Chcete-li připojit počítač, přidat účet atd., stačí jednoduše zamknout systém (W+L nebo z nabídky Start). Jako hlavní funkce a schopnosti jsou jmenovány:

  • Přihlášení/odemčení účtu
  • Odemykejte počítač otiskem prstu
  • Jednoduché, uživatelsky přívětivé rozhraní
  • Bezpečná
  • Podpora lokálních účtů, doménových účtů i účtů Microsoft
  • Témata uživatelského rozhraní lehké/tmavé/černé
  • Podpora tetheringu na místní síti/Wi-Fi

Autor upozorňuje, že někteří výrobci telefonů plně nebo vůbec neimplementují potřebné API Google čtečky otisků prstů. V takovém případě i přesto, že telefon disponuje snímačem otisků prstů, může být aplikace nekompatibilní, havaruje při spuštění nebo nebude vůbec fungovat.

Aplikace Remote Fingerprint Unlock je v Obchodě Play od září loňského roku, za tu dobu si ji nainstalovalo více než deset tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,2. Instalační balíček velký 2,9 MB můžete použít na telefonech s Androidem 6.0 a vyšším, vybavených čtečkou otisků prstů.

Remote Fingerprint Unlock
Remote Fingerprint Unlock

Clip Cloud – cloudová schránka

Do třetice všeho dobrého tu máme zatím oficiálně nevydanou aplikaci Clip Cloud. Jak naznačuje její název, půjde o práci se schránkou, do které se zapojuje cloudová služba. K čemu to může být dobré? Primárně k jednoduché synchronizaci mezi telefonem a počítačem.

Představte si situaci, kdy vás zaujme nějaký úryvek, který si čtete na telefonu, a rádi byste ho nějak zpracovali na počítači. Anebo naopak – něco z počítače potřebujete poslat dál z mobilu. Obojí je možné právě díky Clip Cloud.

Clip Cloud je tedy jednoduchý nástroj pro synchronizaci schránky mezi počítači a zařízeními s Androidem. Aby fungoval, musíte si na PC (konkrétně ve webovém prohlížeči Chrome) nainstalovat stejnojmenný doplněk.

Funkce Clip Cloud vám pak umožní kopírovat text na jednom zařízení a vložit ho na ostatních. Funguje na platformách Android, PC, Mac a Linux. Obsah schránky bude zašifrován algoritmem AES a předán přes Google Cloud Message. Maximální délka kopírovaného textu je 2000 znaků, podpora obrázků se chystá do některé z příštích verzí.

Služba je, stejně jako aplikace, k dispozici zdarma na zkušební dobu 30 dní. Po skončení zkušební doby si můžete vybrat ze dvou typů předplatného, nebo koupit celoživotní licenci za pět dolarů.

S ohledem na to, že aplikace ještě nebyla publikována, není k dispozici její průměrné hodnocení.  Během tří týdnů si ji stáhlo něco přes tisíc uživatelů. Instalační balíček, velký jen 2,5 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 5.0 a novějším.

Clip Cloud - Clipboard Sync
Clip Cloud - Clipboard Sync

Ahaaa – připomínač

Dnešní výběr zakončíme aplikací od našich východních sousedů. Ahaaa je dílem slovenského vývojáře Michal Krajčiho a jejím úkolem je připomínat vám během hovorů věci, které chcete vyřešit.

Autor konkrétně píše: „Už se vám stalo, že jste právě s někým dotelefonovali a vzpomněli jste si, že jste s ním chtěli mluvit ještě o něčem? Tak s touto aplikací se vám to už víckrát nestane.“

Provedení je v podstatě velice jednoduché: v aplikaci si k danému kontaktu uložíte poznámku. Až vám bude tento kontakt volat (nebo vy jemu), zobrazí se na displeji tato poznámka. Barva textů je nastavitelná, takže určitě nepřehlédnete, co jste chtěli vyřešit.

Aplikace Ahaaa je v Obchodě Play od začátku prosince a za tu dobu si ji stáhlo více než 500 uživatelů. Jasně převažující spokojenost dokazuje průměrná známka 4,7. Instalační balíček velký 2,3 MB můžete použít na telefonech s Androidem 5.0 a vyšším.

Předchozí díly seriálu Nejnovější aplikace z Google Play

Objevili jste v Obchodě Play zajímavou novou aplikaci? Dejte nám o ní vědět v komentářích!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)