Nebezpečná tapeta umí zablokovat spoustu Android telefonů! Pozor na ni

nebezpecna-tapeta-zpusobuje-zablokovani-android-telefonu

Na internetu se objevily zprávy o tom, že existuje překvapivě nebezpečná tapeta, která způsobuje závažné zablokování Android telefonů. Jde o soubor v naprosto běžném formátu s koncovkou JPG, ale je schopný velkou spoustu mobilů dostat do stavu, ze kterého se dá za běžných okolností dostat jen vrácením přístroje do továrního nastavení. S čímž je pochopitelně spojené také vymazání všech dat. Na destruktivní tapetu upozornil před pár dny jeden z uživatelů na Twitteru.

Tapeta je nebezpečná pro telefony mnoha značek

O úplně nový případ však nejde. S jinou tapetou se řešil už v roce 2018 a byl dokonce nahlášen na podporu Androidu. Technikům se prý ovšem nepodařilo proces replikovat a tak případ uzavřeli. Vloni v prosinci jsme psali také o případu, který se týkal konkrétně mobilu Xiaomi Mi 9. U něj jiná nebezpečná tapeta způsobovala v podstatě to samé. Zatím se vedou dohady o tom, co přesně u tapety tak kritické problémy způsobuje. Na vině by mohl být vložený barevný profil, se kterým si Android nedokáže poradit. Trable potvrzují další a další majitelé telefonů značek jako Samsung, Xiaomi, Nokia, OnePlus nebo i Google (Pixely).

nebezpecna-tapeta-zpusobuje-zablokovani-android-telefonu-prikladAnimace se spustí po kliknutí...

U telefonů, které jsou náchylné, nebezpečná tapeta způsobí restart či vypnutí. Po opětovném zapnutí začne obrazovka problikávat a není možné ji ani odemknout, natož se dostat někam dál. Zatím není ucelený seznam mobilů, které se neumějí tomuto problému ubránit. Na sociálních sítích postupně přibývají další podle toho, jak lidé tapetu zkoušejí. Což my rozhodně nedoporučujeme. Případně v rámci experimentu na vlastní riziko a u přístroje, který nemáte k dennímu používání. Jestli neodoláte a budete to chtít vyzkoušet, obrázek si můžete v jeho původní podobě stáhnout. Dejte nám pak vědět, co u vašeho telefonu nastalo. Google zatím celou situaci oficiálně nekomentuje. Na Twitteru se ale objevil malý návod, jak se dá vyhnout zoufalému návratu do továrního nastavení. U přístrojů s odemčeným bootloaderem prý stačí v libovolném správci souborů najít a smazat položky “wallpaper” a “wallpaper_info.xml”.

Věřili byste, že něco takového způsobí obyčejná tapeta?

Zdroj: aauthority

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)