TOPlist

Jak na natáčení obrazovky u Android zařízení? Dnes už jednoduše

nataceni obrazovky android

Před několika lety bylo ještě natáčení obrazovky u Android zařízení poměrně obtížné a výsledky nebyly moc ideální. Technologie už ale pokročila i v tomto odvětví, nemalou měrou se o to zasloužili YouTubeři či streameři, kteří stále více využívají i telefony k tvorbě videí. V dnešním návodu se blíže podíváme na několik způsobů, jak nahrávat Android obrazovku.

Obsah článku – Natáčení obrazovky u Androidu

Existuje několik možností, jak zaznamenat obrazovku Android zařízení

Momentálně je rozšířených hodně možnosti. Jednak se dá použít kabel, hodně podobně pak funguje i bezdrátové nahrávání přes Wi-Fi a záznamovou kartu. Poslední možností je pak využít aplikaci a nahrávat přímo v Android zařízení. Ve videu se můžete podívat, jak způsoby fungují v reálném použití. Níže si je probereme podrobněji.

Jak nahrávat obrazovku na Android zařízení

Jak nahrávat obrazovku na Android zařízení

Záznam obrazovky přes kabel

Pokud se rozhodnete využít kabelové připojení, tak můžete využít dva různé kabely. Jednak je to USB a pak také kombinaci USB a HDMI. Oba způsoby fungují trochu jinak a mají své výhody a nevýhody. U obou těchto způsobů musíte počítat i s investicí, která se může vyšplhat až do několika tisíc korun.

Použití USB kabelu

Pokud budete chtít využít k záznamu obrazovky pouze USB, tak bude potřeba také počítač a speciální software, který stojí něco. A to například ApowerMirror (cena cca 1 500 Kč), Vysor (cca 850 Kč) a Wondershare (cca 900 Kč). Z těchto tří osobně doporučujeme Wondershare, protože nabízí i možnost vyzkoušet si program bez placení.

ApowerMirror: Best App to Mirror/Control Your Mobile Devices

ApowerMirror: Best App to Mirror/Control Your Mobile Devices

Výhoda použití USB je v tom, že se k nahrávání dá využít libovolné Android zařízení a také se můžete těšit na kvalitní přenos obrazu. Mínus je v tom, že když budete chtít i nahrávat zvuk, například ze hry, tak to půjde přes externí mikrofon v počítači.

Zapojení je pak jednoduché, připojíte telefon do počítače. V telefonu aktivujete USB ladění a spustíte vybraný software na PC. Programy Wondershare a ApowerMirror nabízí rovnou i nahrávání. U Vysor musíte použít libovolný program pro nahrávání obrazovky Windows, například OBS.

Použití USB a HDMI kabelů

Pokud budete chtít, aby se u kabelového řešení kromě obrazu nahrával i zvuk ze zařízení, tak se situace trochu komplikuje. Bude potřeba záznamové zařízení (cca 3 500 Kč), speciální MHL redukce (cca 400 Kč) a také zařízení s podporou MHL. Jejich seznam naleznete ZDE, případně si můžete ověřit, jestli vaše zařízení podporuje MHL přes tuto aplikaci. Celkově se tak dostáváme minimálně na částku čtyři tisíce.

usb hdmi nahravani obrazovky

Po propojení všech zařízení dostanete jednoduše obraz i zvuk do počítače. U programu v počítači pro nahrávání videa, nezapomeňte nastavit záznamové zařízení jako zdroj obrazu a zvuku.

Bezdrátové řešení je nejdražší, ale nejpohodlnější

Opouštíme svět kabelů a pouštíme se do vod bezdrátového záznamu. Toto řešení je ze všech nejdražší, zároveň ale také nejpohodlnější. Co je všechno tedy potřeba? Android zařízení s aplikací Google Home, Google Chromecast (cca 1 300 Kč), HDMI Splitter (cca 750 Kč) a opět záznamové zařízení (cca 3 500+ kč), stejně jako u způsobu výše.

Hlavní výhodou je to, že nemusíte používat kabely, ty častokrát můžou vadit, obzvlášť když třeba máte hrát nějakou mobilní hru. Jediný problém zde může nastat v kvalitě signálu, měli byste být pokud možno v jedné místnosti, aby se nezhoršovala kvalita přenosu.

wifi nahravani obrazovky

Samozřejmostí je pak záznam zvuku přímo do PC a také to, že se může použít v podstatě kterékoliv Android zařízení. Ke spuštění aplikace Google Home je potřeba alespoň Android ve verzi 4.0.3.

Propojení probíhá v podstatě totožně jako u USB a HDMI verze, akorát se nepoužívá MHL kabel, ale Google Chromecast, který se propojí s HDMI Splitterem a ten je následně spojen se záznamovou kartou (zařízením). Důležité je také to, abyste byli připojeni jak na telefonu, tak i na Google Chromecastu na stejné Wi-Fi síti. HDMI Splitter je potřeba k odstranění HDCP ochrany, která brání v nahrávání obrazu z televizí a monitorů ve vysokém rozlišení.

Google Home
Google Home

Záznam rovnou v zařízení vás nestojí téměř nic

Poslední možností je využít aplikaci pro natáčení obrazovky. K němu v podstatě potřebujete jen trošku výkonnější Android zařízení a aplikaci. Díky tomu se tak jedná o nejlevnější variantu, navíc můžete streamovat ze zařízení, a to včetně přední kamery.

Má to ale i své nevýhody. Nahrávání v zařízení je náročnější na výkon, proto se moc nedoporučuje používat starší zařízení. S novějšími telefony a tablety byste ale neměli mít problém. Výrobci už častokrát nabízí i natáčení obrazovky rovnou jako systémovou funkci, takže nepotřebujete žádnou aplikaci.

DU Recorder – Best screen recorder for Android, no ads, with facecam!

DU Recorder - Best screen recorder for Android, no ads, with facecam!

Pokud jde o samotné aplikace, tak doporučujeme DU Recorder, který má hodně přehledné rozhraní a nabízí i nahrávání přední kamery, alternativou pak můžou být například aplikace Omlet Arcade a Mobizen. Při nahrávání obrazovky ze zařízení musíte ale počítat s problémem u zvuku. Ten se totiž bere z mikrofonu zařízení, částečně se to dá vyřešit připojením externího mikrofonu. Také se musí počítat se zpožděním zvuku a obrazu. Vzhledem k nulovým investicím ale právě toto řešení patří k nejoblíbenějším.

Jakou variantu nahrávání zvolit?

Záleží hodně na preferencích, ve zkratce to ale je nějak takto:

  • Wi-Fi varianta – finančně náročnější, univerzální
  • USB varianta – není tak drahá, univerzální, je potřeba speciální software na PC
  • USB/HDMI – nejlepší řešení u zařízení s podporou MHL
  • Záznam v zařízení – zdarma, zvuk může být problém

nataceni obrazovky zpusoby

Nahrávali jste si někdy Android aplikace či hry? Jaký způsob jste používali?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)