MusiXmatch: přehrávač, který ukáže text písně, aneb Zazpívejte si karaoke!

musixmatch_ico

MusiXmatch je na první pohled obyčejný hudební přehrávač, který ovšem vybočuje z řady jednou neobvyklou funkcí: umí formou titulků zobrazovat text právě přehrávané písničky. To ale není zdaleka vše – aplikace dokonce dokáže poznat píseň, hrající v rádiu či televizi, a ukázat v reálném čase její slova. MusiXmatch navíc spolupracuje s dalšími programy na přehrávání hudby – v takovém případě zobrazuje titulky v plovoucím okně.

MusiXmatch zobrazuje slova právě přehrávané písně MusiXmatch zobrazuje slova právě přehrávané písně

Co aplikace MusiXmatch Music Player Lyrics slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play autoři, publikující svá dílka pod značkou MusiXmatch, deklarují aplikaci jako nejlepší v Obchodě Google Play a iTunes s tím, že má více než 25 milionů uživatelů.

Musixmatch New Android 4.0

Musixmatch New Android 4.0

Má také k dispozici největší a nejvíce vyčerpávající oficiální katalog pro synchronizaci textů pro karaoke a zpěv. Pro lepší podání zvuku je připraven ekvalizér, svou knihovnu písniček si můžete vylepšit stažením obrázků obalů alb. Aplikace umí “scrobblovat” data o vyslechnutých písničkách, kromě obvyklých formátů podporuje také FLAC a ALAC.

Klíčové vlastnosti:

 • Podpora Android Wear.
 • Inovované uživatelské rozhraní s plynulými přechody a hladkými animacemi.
 • Podpora přehrávání hudby ze služeb Spotify, Deezer, RDIO a Rhapshody.
 • Funkce FloatingLyrics pro zobrazení textů písní i v dalších aplikacích.
Funkce FloatingLyrics pro zobrazení textů písní i v dalších aplikacích Funkce FloatingLyrics pro zobrazení textů písní i v dalších aplikacích

 • Možnost zobrazení hudby a textů na televizorech s Chromecastem a inteligentních TV LG.
 • Rychlá identifikace hudby z televize, rádia či jiného zdroje.
 • Vyhledání textu písně zadáním slov, jména interpreta nebo názvu skladeb.
 • Možnost vypnutí hlasové linky pro karaoke (na Androidu 4.1 a novějším).
MusiXmatch je v první řadě hudební přehrávač MusiXmatch je v první řadě hudební přehrávač

Jak MusiXmatch Music Player Lyrics funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi jsme nainstalovali na redakční Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4. Nemalý instalační balíček, velký 15,63 MB, hodnotíme s ohledem na nabízené funkce jako standard. Po prvním spuštění se zobrazí postranní nabídka, na kterou se podíváme dále. Aplikace je jen z menší části lokalizována do češtiny, což je trochu škoda.

Rozhraní pro výběr hudby se nese v obvyklém duchu knihovny, třídící nalezené skladby podle názvu alba/žánru/interpreta/názvu písně/seznamu. Nechybí ani tradiční přístup přes souborový systém v sekci Folders či vyhledávání. V tomto směru MusiXmatch nevynalézá kolo, ale nabídne prostředí, které od hudebního přehrávače očekáváme.

Projděme si nyní položky postranní nabídky:

 • No Account – k MusiXmatch se můžete přihlásit e-mailem a heslem, nebo účtem na sociální sítí Facebook respektive Google+.
 • My Music – přepne na knihovnu s písničkami, uloženými v zařízení.
 • Favorites – zobrazí skladby, které jste tlačítkem Add to favorites označili jako oblíbené.
 • MusicID – rozpoznání písně, která právě hraje ve vašem okolí. Identifikace je poměrně rychlá, ovšem hlavní “pecka” následuje na další obrazovce, kde současně s hudbou, kterou slyšíte, začne MusiXmatch průběžně zobrazovat slova. Kromě toho je možné poslechnout si skladbu přes Spotify, podívat se na její videoklip na YouTube, nebo si vyslechnout krátkou ukázku.
 • Store – zakoupení placených tarifů skrze nákup v aplikaci. Za 141 Kč ročně nebo 56 Kč měsíčně se zbavíte reklam a získáte prémiovou podporu.
 • FloatingLyrics – zobrazuje texty písniček i v případě, že k jejich přehrávání použijete jinou aplikaci. Podporovány jsou aplikace Hudba Google, Spotify, SoundCloud, Hudba Rdio a Deezer Music. V těchto přehrávačích jsou slova ukazována v plovoucím okně. V případě Hudby Play jsme ovšem poměrně často naráželi na posun titulků proti skutečnému textu písně.
 • Help and Feedback – nápověda k aplikaci a možnost odeslání zpětné vazby autorům.
 • Settings – možnosti nastavení si představíme v samostatné kapitole.

Posloucháme hudbu, čteme texty, zpíváme karaoke

Jako hudební přehrávač nabízí MusiXmatch víceméně standardní prostředí, ve kterém si jednoduše zvolíte interpreta, album či skladbu k poslechu. Písničky můžete řadit do fronty, vytvářet z nich seznamy, přidávat je na “blacklist” i mazat. K dispozici je také editor ID3 tagů s možností stažení informací o skladbě z internetové databáze.

Během přehrávání zabírá největší část obrazovky náhled obalu alba, přes který běží titulky s textem písně. S texty zahraničních hitů si aplikace věděla rady v naprosté většině případů, překvapila i znalostí mnoha českých písniček. Problémy jí dělaly převážně méně známé remixy a záznamy z koncertů.

Z hlediska ovládání nenabídne program nic neobvyklého – kromě pozastavení a opětovného spuštění přehrávání je tu přeskakování mezi skladbami tam i zpět, opakované přehrávání jedné či všech písniček a hraní v náhodném pořadí.

Nenápadné tlačítko vpravo od ovládacích prvků, připomínající přehrávač CD, zobrazí odkaz na oficiální účet interpreta na sociálních sítích, jeho alba a nejlepší písně. Nabídka vlevo od ovládání obsahuje přidání do oblíbených, synchronizaci slov, opravu textu, zpětnou vazbu a sdílení.

V kontextové nabídce naleznete:

 • Equalizer – pětipásmový ekvalizér s možností zvýraznění basů a prostorovým efektem.
 • Sing – pokusí se z písničky odstranit hlasovou linku, takže můžete na základě zobrazovaného textu zpívat sami. Pochopitelně odstranění původního hlasu není stoprocentní, ale funkce jistě najde uplatnění například na párty či oslavách.
 • Sleep Timer – automatické ukončení přehrávání po vypršení nastavené doby. Hodí se například tehdy, pokud posloucháte hudbu před usnutím.
 • Edit Song Info – úprava ID3 tagů s možností jejich stažení z Internetu.
 • Settings – vstup do nastavení.

V případě, že aplikace nezná slova k písni, můžete je sami odeslat na web musixmatch.com. Bohužel narazíte i na skladby, ke kterým MusiXmatch slova zná, leč nemá k nim zapsané časové značky. V takovém případě je text zobrazován podobně, jako v běžném editoru.

Na MusiXmatch narazíte i v případě, že použijete jiný přehrávač – podporována je například Hudba Google, ale i některé další hudební aplikace. V takovém případě se zobrazí plovoucí okno FloatingLyrics, ve kterém se budou průběžně zobrazovat titulky s textem právě přehrávané skladby. Okno lze “minimalizovat” do podoby kolečka (podobně, jako Facebook Chat), zvětšovat i zmenšovat roztahováním, v kontextové nabídce pak najdete možnost přidání písně mezi oblíbené, sdílení textu skrze další aplikace, odeslání zpětné vazby a několik dalších funkcí. Nemusíte se tak jen kvůli tomu, abyste mohli sledovat slova písničky, vzdávat svého oblíbeného programu.

Možnosti nastavení

V sekci Settings, na kterou jsme již dvakrát narazili, můžete ovlivnit některé funkce přehrávače.

Resumé

Pokud vás zajímají texty písniček, které posloucháte, je MusiXmatch jednoznačně tím nejlepším programem, který si prostě musíte nainstalovat do svého telefonu či tabletu. Díky schopnosti potlačit hlasovou linku navíc promění vašeho Androida v zařízení pro karaoke.

Podíváme-li se na aplikaci jako na hudební přehrávač, můžeme směle konstatovat, že jí nechybí snad žádná podstatná funkce. Nabídne vše, co můžete při poslechu hudby potřebovat, navíc s texty písniček, zobrazovanými v reálném čase, což je hlavní přidaná hodnota.

Příjemným bonusem je rozpoznání písničky z rádia či televize a prakticky okamžité zobrazení právě zpívaného textu.

Uživatelské rozhraní je přehledné, snadno pochopitelné, potěšila by ale lokalizace do češtiny.

Pokud jste tedy fandové do muziky, chcete vědět, o čem se v té které písni vlastně zpívá, nebo byste si rádi zkusili karaoke, pak určitě musíte MusiXmatch alespoň vyzkoušet. Věříme, že po krátkém otestování ho již ze svého zařízení neodinstalujete.

Musixmatch: lyrics finder
Musixmatch: lyrics finder
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)