TOPlist

Motorola Moto X Play: Stylový elegán s příjemnou výdrží baterky (recenze)

Moto X Play – náhleďák

Značka Motorola je již nějaký ten pátek v rukou Čínského Lenova. Už loni v létě jsme se stali svědky představení celé řady smartphonů Moto X, z nichž zajímavý Moto X Play přistál v naší redakci. Tento na první pohled líbivý kousek jsme podrobili našemu recenznímu testu a právě teď vám přinášíme jeho výsledek.

Obsah recenze

Moto X Play Unboxing & Hands On Overview

Moto X Play Unboxing & Hands On Overview

Neotřelý design pro každého

Lenovo při výrobě vsadilo na rámečky z materiálu připomínající kov, které přesahují až na zadní stranu. Samotná záda jsou plastová a pogumovaná, s poměrně hlubokým vzorováním. Zadní kryt je odnímatelný a v balení najdeme další dvě barevné varianty, modrou a fialovou, které tak doplňují standardní černou. Na zadní straně kromě fotoaparátu a přisvětlovací diody nenajdeme nic víc než logo výrobce, které díky svému lehkému zapuštění do konstrukce působí jako čtečka otisků prstů. Nenechte se ale zmást, Moto X Play čtečkou otisků nedisponuje.

Moto X Play - zezadu na výšku

Na pravém boku zařízení nalezneme dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti, které je trošku netypicky usazené pod tlačítkem pro zamykání obrazovky. Zamykací tlačítko je vroubkované, díky čemuž ho snadno nahmatáte i ve tmě.

Moto X Play - tlačítka

Na spodní straně se nalézá pouze běžný MicroUSB konektor pro připojení nabíječky či datového kabelu. Není zde k vidění ani mikrofon pro hovory či další komponenty.

Moto X Play - spodní strana

Na horní straně telefonu toho již najdeme více. Přímo uprostřed zařízení se nachází 3,5 mm jack pro sluchátka. Vedle něj pak nalezneme šuplíček pro SIM kartu a paměťovou MicoSD kartu.

Moto X Play - horní strana

Čelní strana smartphonu je tvořena tvrzeným 2,5D sklem Gorilla Glass 3 a dvojicí reproduktorů (nahoře a dole). Nečekejte ale stereo výstup. Hlasitý je pouze spodní, u kterého je také ukrytý mikrofon pro hovory. Horní reproduktor je pak určen pouze běžným hovorům. Vedle horního reproduktoru pak ještě najdeme oko přední, 5 Mpx kamerky. Pokud jde o samotné sklo, je znát, že je na něm provedena jakási úprava, která má odpuzovat vlhkost a případné dešťové kapky. Prst po skle dobře klouže a ulpívá na něm méně otisků, než na běžném skle.

Moto X Play - v ruce

Všechny ovládací prvky a konektory již své místo našly, takže levý bok smartphonu zůstává bez jakéhokoli zásahu.

Obsah balení

Pokud jde o obsah balení, tak kromě již zmíněných výměnných krytů nalezneme v krabičce už jen zásuvku nabíječky, USB kablík a špendlík na vysunutí šuplíčku SIM karty. Samozřejmě nechybí nějaké ty drobné papírky v podobě záchodového čtení (rozumějte záruční podmínky, podmínky pro použití a stručný manuál). V našem případě však toto čtení bylo v Ruštině a ani Google Překladač nám nepomohl jej pořádně rozluštit.

Moto X Play - obsah balení

Design i zpracování na jedničku

Pokud si shrneme všechny výše zmíněné aspekty, můžeme v klidu konstatovat, že v rukou držíme pěkný a stylový smartphone, který si díky výměnným krytům může každý uživatel trochu přizpůsobit. Jediné, co bychom při držení telefonu v ruce mohli vytknout, je jeho vyšší hmotnost. Ta je ale vyšší nejen kvůli použitému materiálu pro rámeček smartphonu, ale také kvůli větší baterii. O té ale až za chvíli.

Díky pogumovaným zádům je úchop telefonu jistý, a ani větší úhlopříčka displeje držení nijak neztěžuje. Telefon jen tak z ruky nevyklouzne, tlačítka jsou umístěna šikovně přesně tam, kde byste je čekali. Konstrukce telefonu je pevná díky kovu podobným (pevností) rámečkům a i díky nim telefon nijak nepovrzává a neohýbá se. Moto X Play - zezadu

Velmi povedené IPSko

Displej smartphonu Moto X Play dosahuje na úhlopříčce 5,5“ rozlišení 1920 x 1080, čili FullHD. Je vyroben IPS technologií, díky které má displej dobré pozorovací úhly, dobrý jas i barevné podání. Jen kontrast a sytost barev nám chvílemi připomínal AMOLED displeje, a než jsme se ujistili, že má Moto X Play opravdu IPS displej, chvíli jsme váhali. S černou barvou si totiž Lenovo poradilo na výbornou a tak budete při sníženém jasu hledat rozdíl opravdu těžko. I čitelnost na přímém slunci je dobrá a neměli jsme se sluníčkem sebemenší problém.

Moto X Play - zepředu rozsvícený

Displej je situován do trošku chladnějších barev, ale v tomto ohledu záleží čistě na uživateli, zda mu to vadí, či podání naopak uvítá. Výše zmíněnou saturaci barev lze trošku omezit v nastavení displeje, kdy můžete zvolit právě mezi více a méně saturovaným režimem. I po vypnutí však zůstává barevné podání velmi pěkné.

Notifikace stále na dosah

Skvělou funkcí jsou aktivní notifikace. Pokud zamknutý telefon odložíte na stůl, na displeji se na pár vteřin rozsvítí hodiny. Pokud vám pak přijde nějaká notifikace, místo notifikační diody se rozsvítí znovu hodiny, tentokrát jim ale asistuje ikona aplikace, které se notifikace týká. Stejnou obrazovku pak uvidíte, když telefon opět zvednete ze stolu. V tomto případě vás Moto X Play vyzývá k odemčení displeje zatažením ikonky notifikace směrem dolů. Pokud nemáte nastavený žádný zámek, notifikace se ihned otevře ve své aplikaci.

Moto X Play - zepředu

Funkce aktivních notifikací tak supluje notifikační diodu, která v Moto X Play není přítomna. Pokud si v tuto chvíli ještě nedovedete představit, jak aktivní notifikace vypadají nebo fungují, možná vám pomůže fakt, že se jedná v podstatě o stejný systém zobrazení notifikací, jaký využívají například současné Nexusy 5X a 6P.

Střední třída, které výkon nechybí

Pokud nejste zrovna hardcorový hráč mobilních 3D her, bude vám jistě výkon Moto X Play dostačovat. Výpočetním srdcem telefonu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 615, kterému asistují 2 GB operační paměti RAM. S hrami pak pomáhá grafický akcelerátor Adreno 405. Pro svá data a aplikace máte v Moto X Play k dispozici 16 nebo 32 GB prostoru, přičemž dostupného je v 16 GB verzi okolo 11 GB. Prostor si však můžete navýšit vlastní MicroSD kartou, a to až do hodnoty 128 GB.

Moto X Play - horní reproduktor

Papírová čísla jsou na nic. Praxe ukáže, zda výkon stačí

Po přečtení se možná zdá, že hardware smartphonu zrovna dvakrát zajímavý není. Po týdenním zkoušení můžeme říci, že výkon, který nabízí Moto X Play bude dostačovat valné většině uživatelů. Rychlost a plynulost celého systému je dána už jen přítomností čistého Androidu. Pokud jde o hry, vyzkoušeli jsme například Real Racing 3 nebo Modern Combat 5 a můžeme říci, že telefon neměl větší problémy. Při delší době hraní Real Racing 3 jsme již pozorovali pár drobných záškubů, ale nešlo o nic, co by hru nějak mohlo ovlivnit, spíš jen menší framedrop.

[aps_product_sz id=“395657″]

Poměrně dobře si telefon vedl i při větším množství běžících aplikací najednou. Nebyl vůbec žádný problém mít na pozadí uspaných deset nebo patnáct aplikací a k tomu spustit některou z náročnějších her. Oživení dříve spuštěné aplikace pak sice trvalo trochu déle, ale opět se nejednalo o žádné tragické hodnoty. Z toho se dá usoudit, že 2 GB operační paměti telefonu stačí a umí s nimi dobře pracovat.

Moto X Play - MicroUSB konektor

Dva dny na nabití? U nás bez problémů

Lenovo vsadilo při tvorbě smartphonu Moto X Play také na větší baterii – ta má kapacitu 3630 mAh. Přestože telefon disponuje výměnnými zadními kryty, baterie není uživatelsky vyměnitelná.

Díky čistému Androidu ve verzi 6.0 Marshmallow disponuje smartphone režimem Doze, který umí uspávat aplikace běžící na pozadí telefonu. Spolu s větší baterií jsme neměli vůbec problém vydržet dva dny běžného používání, které v našem případě čítá nespočet odpovědí na emaily či Hangouts, několik desítek pročtených webových stránek denně, několik desítek hovorů, neustále zapnutá mobilní data a Wi-Fi, taktéž i neustále připojené hodinky přes Bluetooth a stále zapnuté určování polohy. Jas byl nastaven na střední, občas i na trochu více tlumený.

Čistý Android i mimo Nexus? V Moto X Play ano

Pokud patříte mezi odpůrce grafických nadstaveb a bloatwaru, Moto X Play si zamilujete. Motorola je totiž jedním z mála velkých brandů, který Android nijak zásadně neupravuje. Nemůžeme sice říci, že je použitý Android 100% čistý, ale zásahů do systému je naprosté minimum.

Lenovo tak například přidalo vlastní aplikaci „Connect“ pro připojení jeho hardwaru, nastavení hlasových příkazů skrze asistenta „Moto“ nebo vlastní aplikaci fotoaparátu. Drobná změna se odehrála i v nastavení, kde přibyly položky o ochraně soukromí a ID služeb Motorola.

Přidána byla také gesta, která můžete použít například pro rychlé spuštění fotoaparátu, kdy stačí zakroužit zápěstím. Vše ostatní je v podstatě čistý Android, tak jak ho známe například z telefonů Nexus.

Jak jsme již zmínili v kapitole o hardwaru, systém Moto X Play je svižný a plynulý. Přechod mezi spuštěnými aplikacemi je bezproblémový a nic vás nebude příliš zdržovat. Problém by teoreticky mohl nastat po nainstalování většího množství aplikací, ale vzhledem k tomu, že jsme instalovali jen potřebné aplikace pro všední využití a pár her, dvacet instalací jsme nepřekročili.

 

Stereo to není, ale hraje hezky

Že telefon nemá stereo reproduktory jsme zmínili již na začátku článku. Hlasitě hraje jen spodní reproduktor, horní je určen výhradně pro hovory. Samotný reproduktor nás ale příjemně potěšil, zejména pokud jde o hlasitost. Ta je na velmi dobré úrovni a zvonění v přeplněném obchoďáku nepřeslechnete. Tedy pokud nejste žena a nemáte telefon zahrabaný pod tunou harampádí v kabelce.

Moto X Play - dolní reproduktor

Pokud jde o kvalitu zvuku, ani zde se nejedná o podprůměr. Stále se ale jedná o reproduktor smartphonu, který je poměrně maličký, a tak kvalita nikdy nebude dokonalá. Telefon sice podává obstojnou kvalitu, která strčí do kapsy kdejaký smartphone střední třídy, mezi hudební topku se však nezařadí.

Po připojení sluchátek ale nastává obrat. Zvuk je příjemně vyvážený, basy nejsou příliš nabuzené, ale ani nejsou nevýrazné. To samé platí i pro výšky. Sluchátkový výstup jsme testovali na několika sluchátkách, abychom se ujistili, že nás uši neklamou a byli jsme opravdu překvapeni. Při přehrávání FLAC souborů jsme opravdu mohli slyšet krásně vyvážený zvuk, který nebylo třeba nijak dolaďovat ekvalizérem třetí strany.

Překvapení. Bohužel ve všech směrech

Moto X Play disponuje fotoaparátem Sony s rozlišením 21 Mpx a světelností f/2.0. Jak jsme si již ale mnohokrát říkali a sami jistě víte, megapixely nejsou vším. A právě to se ukazuje i zde. Zatímco za denního světla jsou fotky v celku pěkně barevné a ostré, jak už to tak bývá, s klesajícím světlem se fotky znatelně zhoršují.

Fotky za horších světelných podmínek jsou problémem snad každého smartphonu. Se zhoršujícími se světelnými podmínkami začínají fotky nepříjemně šumět, což je dáno z velké části vysokým rozlišením snímače. Také se znatelně snižuje ostrost fotek.

Tento problém často zachraňuje LED blesk – jinak to není ani u Moto X Play, i když jen částečně. Pokud byste totiž chtěli fotit s bleskem osoby, nejspíše se vám moc fotek nepovede. Přisvětlovací LED je totiž tak silná, že se nedá dívat směrem proti foťáku. A jelikož se LEDka nejprve rozsvítí, fotoaparát zaostří a teprve pak fotí, každý uhne pohledem.

Samozřejmostí je i natáčení videa, jehož výstup v rozlišení FullHD@30fps je spíše průměrný. Vyrovnávání expozice při natáčení není zrovna nejrychlejší a tak se snadno stane, že se vám část videa snadno „přepálí“.

https://www.youtube.com/watch?v=yg6qycn11po&feature=youtu.be

V aplikaci to skřípe

Lenovo nahradilo aplikaci fotoaparátu svou vlastní, a tak by se dalo čekat, že přinese nějakou tu hodnotu navíc. Bohužel, moc navíc toho aplikace nepřinesla. Nastavení je strohé, manuální režim chybí úplně a aplikace nemá ani tlačítko spouště. Fotí se jednoduše tapnutím na displej.

Na druhou stranu aplikace nabídne měření expozice podle různých částí snímané scény, přičemž si sami můžete vybrat, z jaké oblasti bude jas fotky počítán. Čekali byste, že se zoomuje klasickým zoomovací gestem? Kdepak. Lenovo zde chce znovu vymyslet kolo a zoomuje se pouhým pohybem prstu nahoru.

S aplikací fotoaparátu jsme také zaznamenali problém s otáčením displeje. Aplikace občas nerozezná, zda je telefon držen na výšku nebo na šířku. U focení jsme tento problém nezpozorovali, ale při točení videa se nám jednou povedlo natočit video na šířku a podruhé byl výsledek otočený na výšku, přestože jsme telefon drželi na šířku.

Pokud jde o aplikaci fotoaparátu, kterou Lenovo do Moto X Play dodává, nejjednodušeji ji shrneme tak, že se nám používala špatně, a že veškerá ergonomie ovládání šla při jejím navrhování stranou. Možná, že vám se bude ovládat lépe. Spíše ale vsázíme na to, že si stáhnete jinou aplikaci pro fotoaparát.

Motorola Moto X Play – Resumé

Moto X Play je od pohledu pěkný telefon, který jako jeden z mála smartphonů současností nabídne výměnné zadní kryty. Je sice trošku těžší, ale to už je daň za větší baterii a hodnotnější materiál. Telefon sice není vodotěsný, ale díky certifikaci IP52 mu alespoň nevadí déšť nebo drobné postříkání vodou. Výkonu poskytne Moto X Play také dostatek, takže pokud nejste opravdu herní maniak, který musí hrát i ty nejnáročnější hry na nejvyšší detaily, bude vám pravděpodobně dostačovat. Ve výbavě nechybí ani drobnosti jako například NFC. Čtečku otisků nebo bezdrátové nabíjení byste ale hledali marně. Za dobrých světelných podmínek potěší i fotoaparát, jehož fotky umí být hezké. Nesmí se ale setmít.

Pokud to vezmeme kolem a kolem, za cenu 7777 Kč můžete mít pěkný a stylový smartphone s čistým Androidem, poměrně dobrým zvukovým přednesem, kvalitním a na pohled pěkným displejem, příjemnou výdrží a solidním výkonem. Ve stejné cenové hladině sice Moto X Play konkurenci najde, ale pokud chcete lepší výdrž baterie a designový kousek, Moto X Play může být volbou přesně pro vás.

Klady

+ Líbivý design
+ Výměnné kryty
+ Skvělá výdrž na jedno nabití
+ Podpora českého LTE na všech frekvencích
+ Dobrý displej
+ Čistý Android 6.0.1

Zápory

– Aplikace fotoaparátu je velmi zmatená
– Vyšší hmotnost a rozměry
– Chybí čtečka otisků prstů

Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)