Češi jsou hladoví po datech. Vloni využili skoro 400 000 TB

množství přenesených dat čr 2020

Dlouhotrvající pandemie i o něco levnější datové balíčky měly v roce 2020 za následek rekordní spotřebu mobilních dat. Podle statistik Českého telekomunikačního úřadu vzrostla průměrná měsíční spotřeba na SIM kartě s datovými službami meziročně o 77 %. A to v průměru na cca 3,1 gigabajtu. Aktuálně zveřejněná výroční zpráva ČTÚ přináší také součet za celou zemi. Množství přenesených dat za rok 2020 se v ČR vyšplhalo na odhadovanou hodnotu přesahující 380 tisíc terabajtů.

“Tento vývoj odráží skutečnost, že od roku 2017 došlo několikrát k navýšení datových balíčků v nabízených mobilních tarifech, a nakonec i zavedení mobilních tarifů s neomezeným objemem čerpání dat v roce 2019. Zákazníci se na tyto nové podmínky tarifů adaptovali a využívají mobilní datové služby ve výrazně vyšší míře než v předchozích letech. Současně je zřejmé, že růst datové spotřeby i v mobilních sítích odrážel změny chování uživatelů mobilních služeb související se změnou vnějších podmínek z důvodů vládních opatření proti šíření onemocnění covid-19,” zmiňuje ve zprávě ČTÚ.

nejdrazsi data ceska republika

Podle úřadu klesají i ceny. Znatelné je to prý zejména u hodnoty jednoho přeneseného megabajtu. Cena za 1 MB skutečně spotřebovaných mobilních dat poklesla oproti loňsku o 28,5 % na 0,05 Kč/MB. Co se týká volání, tak v první polovině roku došlo oproti průměru za celý rok 2019 k poklesu ceny za skutečně provolanou minutu přibližně o 14,9 % na 0,77 Kč/min. Dá se předpokládat, že množství přenesených dat v ČR za rok 2020 bude letos zase o velký kus překonán.

Jakou měrou jste se na této statistice podíleli?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)