Xiaomi oficiálně ukázalo MIUI 12. A s ním i seznam telefonů pro update

miui-12-oficialni-globalni-predstaveni

Čínská společnost Xiaomi před pár hodinami skrze globální online přenos oficiálně uvedla novou Android nadstavbu MIUI dvanácté generace. Spoustu věcí jsme se už o systému pro Xiaomi a Redmi přístroje dozvěděli dříve. Teď ale máme informace o MIUI 12 pěkně pohromadě díky představení přímo od autorů. Modernizovaná nadstavba se chlubí nejen vylepšeným designem, ale také několika novými funkčními vychytávkami a bezpečnostními prvky.

predstaveni MIUI 12 prehled novinek

Představení MIUI 12 – co Xiaomi ukázalo v online přenosu

Design a animace v novém

Za novými animacemi a jejich plynulostí je Mi Physics Engine. Při prezentaci se firma chlubila například pokročilým rozmazáváním a nastavováním průhlednosti u různých prvků. Řeč byla také o proměnlivém zakřivení rohů pro různé displeje nebo o přizpůsobování živé tapety aktuálnímu počasí. Dočkali jsme se také velmi pěkných a v některých případech i “roztomilých” animací u ikon. Celé MIUI 12 by mělo být z hlediska grafiky a prvků o něco soudržnější. U animací se prý vývojáři inspirovali v přírodě.

Vylepšený tmavý režim

Očekávanou a velmi žádanou novinkou byl vylepšený dark mód aneb tmavý režim. Při představení MIUI 12 bylo potvrzeno, že grafici zapracovali na podpoře tmavého režimu pro aplikace třetích stran. Nadstavba je tedy připravená přepnout “do tmy” mnohem více obsahu než doposud. Avizované výhody tmavého režimu už asi všichni znáte – lepší čitelnost a úspora baterie. U obou těchto argumentů se najdou “ale”, nicméně přepnutí je jen a jen na uživateli. Když už je řeč o baterii, tak součástí nadstavby bude i nový nástroj pro sledování a případné ovládání spotřeby baterie jménem Ultra Battery Saver.

predstaveni MIUI 12 tmavy rezim dark mode

Multitasking

Když uživatel brouzdá systémem pomocí gest na celé obrazovce, plovoucí okna usnadňují multitasking a šetří čas strávený neustálým přepínáním mezi aplikacemi. Například když přijde textová zpráva během přehrávání videa, uživatel může odpovědět v plovoucím okně bez pozastavení přehrávání.

predstaveni MIUI 12 multitasking

Sdílení obrazovky aneb Casting

Uživatel MIUI 12 může sdílet dokumenty, aplikace, videa a hry jediným kliknutím s dalšími zařízeními. Chytré je, že v případě procházení soukromých položek jako třeba soukromých zpráv systém umí zabránit zobrazování na externích monitorech.

Samostatná nabídka aplikací aneb App Drawer

Mnozí na tuto funkci v Xiaomi a Redmi telefonech roky čekali. Přišla celkem nedávno a v MIUI 12 je oficiálně taky. Standardní nabídku s aplikacemi je možné si v nastavení zapnout.

predstaveni MIUI 12 nabidka aplikaci app drawer

Živé vesmírné tapety

Nově představená Super Wallpaper (Super Tapeta) si pohrává s ikonickými planetárními tělesy podle oficiálních snímků NASA. Díky Super Wallpaper se prý MIUI 12 stává “oknem do neuchopitelné krásy vesmíru.” Nedávno jsme psali o tom, že jsou tyto tapety ke stažení.

predstaveni MIUI 12 tapety

Soukromí a bezpečnost

Toto je téma, které aktuálně kolem firmy Xiaomi a její nadstavby silně rezonuje. Firma si to moc dobře uvědomuje a patřičný důraz tak této tématice při představení MIUI 12 věnovala. Za nás můžeme říct, že novinky představené s MIUI 12 jsou chytré, efektivní a logické. Samy o sobě se opravdu povedly a z určitého pohledu uživatele skutečně ochrání. Jenomže hlavně před aplikacemi třetích stran, což vůbec neeliminuje riziko, které se v současné kauze řeší. Tedy neetické sbírání dat přímo nadstavbou, firmwarem a předinstalovanými aplikacemi. Nově představené nástroje na první pohled nebudou mít na to, z čeho je Xiaomi obviňováno, žádný vliv.

kauza-forbes-a-xiaomi-sledovani-uzivatelu

Uživatel má v MIUI 12 více informací o chování aplikací a větší kontrolu nad oprávněními pro aplikace. Systém rozšiřuje notifikace oprávnění. Když na pozadí běží citlivé aplikace
včetně fotoaparátu, polohy a mikrofonu, stavový řádek zobrazí viditelné upozornění. Kliknutím na toto varování může uživatel kdykoli změnit nastavení oprávnění pro danou
aplikaci a zastavit podezřelé chování. V případě, že aplikace žádá o oprávnění, uživatel si může vybrat z více možností (například „Pouze při používání aplikace“ a „Upozorni mě“). Hlášení polohy, oprávnění pro přístup k fotoaparátu, mikrofonu, kontaktům, historii hovorů, kalendáři a úložišti jsou možné pouze v režimu „Pouze při používání aplikace“. MIUI 12 také chrání soukromí uživatele při sdílení fotografií: informace o poloze a metadata lze před odesláním obrázků odstranit.

Opakujeme: Novinky jsou to opravdu povedené (i když některé už plánuje zavést přímo i Android) a líbí se nám. Současně v nich ale není vidět řešení toho, z čeho je čínská firma obviňována. Vlastně není divu. Sama říká, že se nic neděje a všechno je v pořádku. Čas asi ukáže, jak to skutečně je.

Dostupnost MIUI 12 pro mobily Xiaomi a Redmi

 • První vlna – konec června 2020
  • Xiaomi Mi 9 / 9T / 9T Pro
  • Redmi K20 / K20 Pro
 • Následně postupně pro tyto modely
  • Xiaomi Mi 10 / 10 Pro / 10 Lite / 9 SE / 9 Lite / 8 / 8 Pro / 8 Lite / MAX 3 / MIX 3 / MIX 2 / MIX 2S / Note 10 / Note 10 Lite / Note 3
  • Redmi Note 9 / Note 9 Pro / Note 9 Pro Max / Note 9S / Note 8 / Note 8T / Note 8 Pro / Note 7 / Note 7 Pro / Note 7S / Note 6 Pro / Note 5 / Note 5 Pro
  • Redmi 8 / 8A/ 8A Dual / 7 / 7A / 6 / 6A / 6 Pro / S2 / Y3 / Y2
  • POCO F2 Pro / POCO X2 / POCOPHONE F1 / POCO F1

Tak co na novinky říkáte? A je váš telefon na seznamu pro update?

Zdroj: TZ, YouTube

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (8)