Menu

Naše mikroby sdílíme s vlastním mobilním telefonem

Mobilní telefon máme neustále u sebe, někteří ho mají v rukou a u tváře i stokrát za den a zároveň ho pokládáme takřka všude. Není tedy překvapením, že s ním sdílíme i naše vlastní mikroby.

Jen málokterý objekt v lidské historii byl tak často a neustále v kontaktu s námi a naším tělem. Pokud pomineme samotné oblečení, které máme stejně stále jiné. Teprve mobilní telefon byl první zařízením, se kterým máme skutečně pravidelný intimní styk.

Jsme s ním v neustálém fyzickém kontaktu celou rukou, prsty, přikládáme si ho na tvář, ucho a to celý den takřka neustále po celý rok. Odhadem lze říci, že našeho vlastního mobilního telefonu se dotýkáme častěji než blízkého člověka, alespoň pokud nepracujete jako masér na plný úvazek nebo v jiných kontaktních oborech.

Pokud jde ale o současné dotykové telefony, s čistotou jsou na tom výrazně lépe, než v případech těch starých hloupých modelů s klávesnicí, ve které se ukládaly i několik let staré nečistoty s minimální možností pořádného vyčištění. Dnešní dotykové telefony stačí jednou pořádné otřít a povrch je zase jako nový a čistý. Špína a mikroby mají pouze velmi málo prostoru někam „zalézt“.

Moje mikroby jsou tvoje mikroby

Právě na mikrobiologický výzkum lidské kůže a mobilního telefonu se rozhodli zaměřit vědci z univerzity v Oregonu. Cílem bylo zjistit, jak moc sdílíme s naším mobilním telefonem náš vlastní mikrobiom, který máme na těle. Obecně platí, že na všem, čeho se dotkneme, zanecháme i trochu našeho vlastního mikrobiomu a samozřejmě si z daného povrchu i něco „vezmeme“.

mikroby_ Sony_Xperia_S_on_hand

Jak moc to ale platí v případě mobilního telefonu? Výzkum zahrnoval 17 lidských dobrovolníků, kterým byly odebrány vzorky z nejpoužívanějších prstů – palce, ukazováčky a poté byly také odebrány vzorky z povrchu displeje jejich osobních dotykových mobilních zařízení.

Po analýze 51 vzorků bylo detekováno 7 404 druhů bakterií a nejvyšší medián v podobě 26,36 % podílu byly různé typy streptokoků, které jsou většinou neškodné a přirozeně se vyskytují v těle i na kůži v rámci mikroflóry. Druhou nejčastější bakterií z naměřených vzorků byly i neškodné druhy stafylokoku.

Na další statistiku mikrobů ze vzorků prstů a mobilních telefonů se můžete podívat na obrázku:

mikroby_fig-1-2x

Podle celkové analýzy testovaná skupina sdílela 82 % mikrobiomu s telefonem, v případě rozdělení pak měli muži menší shodu a ženy jsou si tak s mobilním telefonem po stránce vlastních mikrobů o něco bližší.

V rámci výzkumu bylo navíc možné rozpoznat jednotlivé subjekty dle jejich mikrobů na mobilním telefonu, nasnímaný mikrobiom se lišil dle jednotlivých lidí průměrně o 5 %. Ve velkém vzorku už by ale samozřejmě došlo k větší shodě, rozhodně nejde o nic přesného, jako třeba otisk prstu.

Budoucí sledování našeho zdraví

Výzkum (abstrakt) sloužil především jako test toho, co lze sekvencováním vzorků z displeje mobilního telefonu zjistit a jak moc nasnímaný mikrobiom odpovídá danému člověku.

Vzhledem k tomu, že dle měření sdílíme až 82 % všech mikrobů s telefonem, lze do budoucna poměrně přesně vyhodnocovat zdravotní stav a předčasně zjistit případnou nákazu zcela neinvazivní metodou.

Budoucí technologie by totiž mohly umožnit konstrukci displejů nebo třeba i menších senzorů pouze v rámci snímače na otisk prstu, které budou v reálném čase analyzovat náš mikrobiom a případně nás včas upozorňovat.

Taková technologie v tak rozšířeném zařízení, jako jsou mobilní telefony, by mohla být i extrémně důležitá při detekci nemoci v dané oblasti, případně i jako přesné varování na blížící se epidemii a podobně.

mikroby_population

Velké platformy by mohly velmi snadno vyhodnocovat i pozici z GPS a tedy velmi přesně určit počet a místo nakažených, samozřejmě v rámci statistik a pouze anonymně.

Pokud nahlédneme ještě trochu více do budoucnosti, inteligentní doktor Watson, u kterého máme zdravotní účet, automaticky vyhodnotí nejlepší a nejefektivnější léčbu a během pár minut od měření vám pomocí dronu pošle léky až ke dveřím vašeho domu.

 

Komentáře

Sterver

Sterver

15.8.2014 8:47

Plague Inc.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 24

15.8.2014 9:22

To jméno je mi povědomé :), ale taky občas hraju “Plague Inc.” :).

Jinak s těmi mikroby na telefonu, vůbec jsem si to neuvědomil, ale asi to tak bude. A co teprve pouzdra na telefon, to musí být mikrobů ráj :).

Game

z aplikace
15.8.2014 10:39

Tohle člověk nemůže brát úplně k tělu, protože mikroby atd. jsou i ve vzduchu prostě všude, připomíná mi to jeden starší film o klukovi co byl zavřený v bublině, myslím že se to jmenovalo bublinak…

B.

B.

15.8.2014 11:00

Ten obrázek z plague,inc je fakt desivej, zvlast kdyz si to clovek da do souvislosti s tim co se momentalne deje v africe. Jinak jsem rad ze mam na telefonu bakterie. On by byl podstatne vetsi problem to, kdyby se na nem zadny nenasly.

Faktuzmemegazacinatestvat

Faktuzmemegazacinatestvat

15.8.2014 13:03

Ještě aby někdo zcela cizí sdílel do cloudu můj zdravotní stav … no jděte do p*dele :-D

avenged

avenged

z aplikace
15.8.2014 13:51

Dokud mi doktor neřekne co mi je,tak jsem zdráv.Proto se s ním nebavím. A nechci ,aby se s ním bavil můj mobil. Jsou to moje mikrobi a je tudíž jedno jestli je mám na ruce,na uchu,nebo na mobilu……

Faktuzmemegazacinatestvat

Faktuzmemegazacinatestvat

15.8.2014 14:23

2avenged: Díky tomuto prostému přístupu mnoha Čechů, nízkému IQ v poměru vystudovaných rádoby vysokoškoláků a primitivní stravě založené na mase co nechce ani rozumný pes … jsme 1. na světě v úmrtí na rakovinu tlustého střeva a pokud si dobře vzpomínám, byli jsme 4. ohledně infarktů a mrtvic. Státy, které někteří z nás vnímají za „opice” s odpornou a nekvalitní stravou (Polsko, atp. …) jsou na tom daleko, daleko lépe než my. Čech nechodí na preventivky, k zubaři, k očńímu … a věci jako vyrážka, únava, bolest hlavy, horší zrak atp. vnímají jako naprosto běžné, protože je má ve 20 letech prakticky každý. Demence

avenged

avenged

z aplikace
15.8.2014 14:54

faktům-co má kvalita masa,potravin a preventivní prohlídky společného s mojim
mobilem?…..A ty věci jako vyrazka atd. neznám a to mi už dávno dvacet není. Bez mikrobu by šla naše imunita do kopru…jo něco jinýho je,když ti mobil spadne do houna :-)

Lexon

z aplikace
15.8.2014 18:30

,,Moje bacily”

TLanda

TLanda 0

z aplikace
15.8.2014 22:12

avenged: ten tvůj druhý komentář … jakože postrádá smysl

ty s tím podivným jménem :
+1 rorozhodně máš. pravdu :-( BOHUŽEL :'(

avenged

avenged

z aplikace
15.8.2014 22:45

Landa-no jo,vám když člověk nenapíše za každý druhý slovo smajlika,tak to strašně zerete…….sorry :-),:-)

mcmartincerny

z aplikace
17.8.2014 1:18

1. Pleague Inc :-P nice
2. Těším se na posílání mikrobů NFC :-P
3. Zajímaví článek :-P

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

18.8.2014 10:58

Jestli mi někdo pošlete svůj mikrob, tak si vás okamžitě smažu z přátel :D

RSS (komentáře k článku)