Skandál v Metě! Více jak 40 států podává žalobu, společnost údajně vědomě způsobuje duševní choroby mladistvým

Meta
  • Státy USA žalují společnost Meta za poškozování duševního zdraví teenagerů
  • Údajně tak činí vědomě za účelem zisku
  • Počet mladistvých s problémy duševního zdraví nejen ve Spojených státech dosáhl rekordního maxima

O vlivu sociálních sítí na mladistvé se stále více mluví. Více než 40 států obvinilo společnost Meta, že využívá psychologické zranitelnosti mladých uživatelů k navrhování funkcí pro své produkty. Generální prokurátor státu New York a 32 dalších států podalo žalobu u federálního soudu, mezi tím devět dalších prokurátorů podalo žaloby u příslušných soudů. Situace vedla až k rozsáhlému vyšetřování praktik platformy.

Dozens of states sue Meta claiming social media addiction harms children’s mental health

Dozens of states sue Meta claiming social media addiction harms children's mental health

Meta byla obviněna, že vyvolává závislost mladé generaci a ohrožuje duševní zdraví. Státní zástupci momentálně zkoumají potenciální škody, které mladým uživatelům způsobují. Žaloba na platformu také uvádí, že Meta naprosto vědomě navrhla a nasadila škodlivé funkce na Instagramu. Kromě toho tvrdí, že využívá psychologické charakteristiky mladých, jako například náchylnost k impulzivitě a tlak vrstevníků k potenciálně škodlivému a nebezpečnému chování, k navrhování algoritmů pro své produkty. Kromě zmíněných praktik Meta shromažďovala informace dětí mladších 13 let a navíc bez souhlasu rodičů, což je v přímém rozporu s federálním zákonem.

Situace je velmi špatná, tvrdí Letitia James, generální prokurátorka státu New York

Generální prokurátorka státu New York řekla, že počet dětí a teenagerů se špatným duševním zdravím ve Spojených státech dosáhl rekordního maxima. Jeden z interních dokumentů společnosti Meta odhaluje, že teenageři nemohou být plně spokojeni, pokud jde o dopaminový efekt dobrého pocitu, který získají ze sociálních sítí. To dokazuje, že společnost vyvíjí škodlivé nástroje činí s naprostým vědomím. V dokumentu se ještě uvádí, že stávající produkty jako například Facebook nebo Instagram, jsou vhodné k poskytování stimulace, která spouští tento silný neurotransmiter. Dokument také uvádí, že kdykoli dospívající uživatelé objeví něco neočekávaného, ​​jejich mozek uvolní dopamin.

A to samozřejmě není dobře, protože umělé uvolňování dopaminu způsobí, že jej mozek přestane uvolňovat samovolně a lidé tak nemohou být dlouhodobě spokojeni, jelikož jim dopaminová dávka chybí. Funguje to podobně jako s drogami. Mluvčí Mety Stephanie Otway se k obvinění vyjádřila tak, že údajně žaloba prý používá selektivní citace a vytrhává dokumenty z kontextu, aby degradoval jejich práci. Pokud nakonec soudní spor vyhrají žalobci, Meta bude muset zaplatit občanskoprávní pokuty ve výši milionů dolarů a více.

Co si myslíte o vlivu sociálních médií na mladistvé?

Zdroj: Gizchina

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)