TOPlist

Meta pracuje na vlastní obecné umělé inteligenci! Vyplní se děsivé predikce z filmů?

Meta AGI
  • Mark Zuckerberg oznámil vývoj obecné umělé inteligence (AGI)
  • Na AGI budou pracovat dva výzkumné týmy – Fair a GenAI
  • Meta buduje obrovskou výpočetní infrastrukturu

Mark Zuckerberg na svém Instagramu odhalil, že společnost Meta v současné době pracuje na obecné umělé inteligenci (AGI). Tuto formu inteligence můžeme znát například z filmů Ex-Machina nebo 2001: Vesmírná odysea. Ačkoliv zmíněné filmy neměly příliš veselý konec, Mark slibuje bezpečného asistenta, který bude součástí každodenních aktivit.

Jednou z dlouhodobých vizí Mety je vybudovat obecnou umělou inteligenci, zodpovědně jí otevírat a postupně zpřístupnit široké veřejnosti. Na její vývoj se zaměří hned dvě výzkumné organizace, FAIR a GenAI. Cílem těchto týmů je vytvořit AI, která je nadprůměrně chytrá, dokáže plnit složité úkoly a je srovnatelná s lidskou inteligencí. Facebook AI Research (FAIR) se soustředí spíše na inovativní a teoretický výzkum, zatímco GenAI se věnuje spíše využití a aplikuje tyto poznatky do praktických řešení a nových produktů. Mimo jiné také zpropagoval svůj nedávný technologický výtvor Ray-Ban Meta brýle, které mají taktéž integrovanou umělou inteligenci a oznámil další nadcházející produkty podobného směru.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mark Zuckerberg (@zuck)

Kromě toho Zuckerberg oznámil začátek budování masivní výpočetní infrastruktury, která bude zahrnovat obrovské množství grafických procesorových jednotek. Můžeme si to představit jako gigantické digitální centrum vlastnostmi podobné mozku s možností zpracování rozsáhlých dat a řešení složitých úkolů. Ačkoliv Meta slibuje bezpečného asistenta potřebného pro ulehčení každodenních úkonů, stoupenci Green Dealu z budování podobně rozsáhlé infrastruktury rozhodně nebudou nadšení. V neposlední řadě se dalšího vývoje dočká i nejnovější model Llama 3.

Myslíte, že Meta opravdu v letošním roce dosáhne na AGI?

Zdroj: AndroidAuthority

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)