Menu

Nové oddíly ve Facebook Messenger? Pohodlí či otrava?

Aplikace Facebook Messenger je jistě užitečným komunikačním klientem. Poslední dobou ale přináší i kontroverzní funkce, které jsou uživateli přijímány dost rozporuplně.

Vzpomínáte si na dobu, kdy byl Messenger sice obrovský, ale přehledný a jednoduchý komunikační klient pro Facebook? Pokud ano, tak vězte, že ty časy se asi už nevrátí. I já musím uznat, že i přes svoji obří velikost a dost přemrštěné nároky na systémové prostředky je Facebook Messenger asi tím nejlepším klientem pro chaty na Facebooku. Obzvláště, když Facebook postupně odtrhává komunikaci od ostatních služeb sociální sítě.

Poslední verze aplikace Messenger přináší pro někoho jistě vhodné a vítané funkce. Pro jiného se však jedná o vesměs otravující věci odvádějící od smyslu rychlé komunikace. Začalo to všemožnými doplňky, které doplňují textové vzkazy o další interaktivní prvky, včetně třeba povedených zvuků nebo přímých odkazů ke spolupráci v Dropboxu. Pak přišly zprávy SMS, nejprve jako sloučené konverzace s náhledem zpráv SMS, jež jste si vyměnili s daným kontaktem a pak jako plnohodnotná náhrada výchozí aplikace pro SMSky. Bohužel tohle se úplně nepovedlo. Často uživatelé prskali, že na první pohled nejsou schopni u stejného kontaktu rozlišit, “čím si to vlastně píšou”. Aplikace se mimochodem jmenuje stejně jako vestavěná aplikace pro SMS přímo od Google, což taky přehlednosti moc nepřidává.

Rozdělení obrazovky aplikace Messenger do více částí

Posledním výstřelkem je rozdělení obrazovky Messengeru do více částí, což může být na první kliknutí pohodlnější. Pokud ale třeba potřebujete mít rychlý přehled o tom, s kým jste si kdy psali, spíš to otravuje. V aplikaci se náhodně otevírají části s nepřečtenými zprávami (které mimochodem stejně vidíte zvýrazněné v seznamu konverzací), s kontakty majícími narozeniny, či třeba s kontakty, s nimiž si často píšete (oblíbené), nebo s blízkými kontakty ve vašem okolí.

Pokud patříte mezi ty, kdo jsou novým rozdělením a nutností neustálého scrollování spíš zděšeni, asi kliknete na tlačítko pro zavření příslušného “oddílu”. Objeví se ale zpráva, která vám říká, že sice daný oddíl zavřít můžete, ale jen dočasně – třeba do dalších něčích narozenin. Okének se tak definitivně jednoduše nezbavíte.

Navíc, co je pro někoho jen otravné a nepřehledné, je pro jiného docela katastrofou. Nechci zatěžovat přístupností, ale představte si to třeba u nevidomého uživatele přejíždějícího prstem po obrazovce, ale i u běžných vidících uživatelů na menších displejích.

Uživatelé se navíc právem rozčilují, že o takto významné změně se Facebook neobtěžoval informovat v changelogu svých mobilních aplikací, což je sice jeho standardní chování, nicméně to nemění nic na tom, že pro uživatele je to problém. Snad se podaří Facebook přesvědčit, aby možnost zobrazování těchto oddílů udělal v nastavení Messengeru jako volitelnou.

Mimochodem, víte, že Messenger má pěknou a nenáročnou webovou aplikaci pro prohlížeč běžící na adrese Messenger.com?

Líbí se vám současné rozložení do “oddílů”, nebo dáváte přednost dřívějšímu klasickému seznamu? Zapojte se do diskuse.

 

Komentáře

kamen2443

13.10.2016 8:54

Podle mě je celá ta aplikace zbytečný nesmysl. Zlaté časy kdy byl chat normálně v apce facebooku.

corleonecz

13.10.2016 8:55

Ještě že jdou aspoň naštěstí skrýt ty oddíly.

bkf1

13.10.2016 9:23

kamen2443:
nj to je moderní doba :) alternativa je FB Lite ale tam samozřejmě když píšeš tak na to nevidíš, protože po zobrazení klávesnice se chat neposune, dál nefungují návrhy při psaní když někoho hledáš a další ZBYTEČNÉ nedodělky, které by vývojářům zabraly max půl hoďky… naštěstí FB na telefonu moc nevyužívám

DeX

13.10.2016 9:34

at si FB strci ty oddily tam kde slunce nesviti. Des a hruza. Chci met messenger a ne abych vedel kdo je oblibeny a kdo je online to si najdu na FB

Imrann

13.10.2016 15:44

Chat appka na posilani textovych zprav…Neni to nic jinyho nez balast, appka na posilani textu , aby zabirala pres 200mb??! Nejde mi o narocnost, ale uz z principu je to sileny. Nechapu, jak muze porad redakce psat, jak je to cool appka. Trosku se do ty appky obujte, treba jako se na DD obouvaj do nvidie.

Forest

z aplikace
13.10.2016 20:12

Ty oddíly jsou fakt na h…o.

Orbit09

z aplikace
14.10.2016 9:57

Otrava! Každý den si je musím skrývat a ony se další den zase objeví.

Michalrada

Michal Rada 0

15.10.2016 12:19

Imrann> On toho Messener naštěstí umí podstatně víc než jen text, ale je pravda že velikost a žroutství téhle aplikace je naprosto příšerné. Snahou FB je pochopitelně aby to člověk používal jako jedinou komunikační appku.

Vlada.B77

Vlada.B77 0

z aplikace
15.10.2016 17:19

Messenger a Facebook by měli umět sami smazávat data z mezipaměti. Pokud totiž použiji druhý záložní telefon, který nemá 3GB RAM ale pouze 1GB, tak ten po celodenním používání druhý den pěkně vytuhne. Kromě toho, že tyhle aplikace žerou baterii, tak z aplikace, která má po instalaci 90 MB dat se za jeden den stane 350 MB, který vám však neužírají úložiště, ale taky RAM, a i když ji přesunute na SD kartu tak se vám zanedlouho sama přesune zpět do telefonu. A tak u uživatelů, kteří nemají na vrcholové modely jsou tyto aplikace téměř nepoužitelné. Nebo musí stejně jako já neustále promazávat a pročišťovat paměť a RAM…
Dost otravující. Tomu se říká moderní svět. A co se týká nových funkcí. Zkusil jsem SMS a zprávy z messengeru a musel jsem to vypnout. Ano pletl jsem si to. Dokonce podobnou funkci jsem aktivoval v Lumii na Windows a to bylo dílo. samo mi to nabízelo aniž bych to věděl psát lidem v MMS, na Skype, hrůza zkombinovalo to snad všechny dostupné způsoby komunikace. Než jsme ba to přišel, tak jsem se setkával s nechaápavými dotazy kolegů kdy že jsem jim to psal. Že nic nedostali. Ano někteří neměli aktivované MMS, někteří nemají Skype v telefonu. Nejhorší bylo to, že nemusíte mít adresu na dotyčného ze Skypu v telefonu, Microsoft si ho totiž našel sám u něj v jeho adresáři a mě jí automaticky nabídl jako nejlepší volbu, ale aniž bych o tom věděl…

Závěr?
Ať žijou automaty apod. Až budou od roku 2025 jezdit plně autonomní auta na silnicích, tak nebude asi problém místo do Ústí nad Labem dojet do Ústí nad Orlicí nebo do Sezimova Ústí….

Spawnie82

Spawnie82 0

z aplikace
15.10.2016 21:44

Hezky je vidět rozežranost FB na starších telefonech. Dostal se mi do ruky iPhone 3GS (2011). Fungovalo to dobře. Stačili dva roky a ten telefon FB nerozběhl. Následoval Twitter. Takže tak.

Vojtch_just

Vojtěch Just 0

24.10.2016 18:24

Mam otazku, popripade prosbu. Sice se to nehodi uplne sem, ale nmate nekdo zkusenost, nebo nevite jak s messengerem, kde mam ucet pouze pres telefonni cislo, provest prihlaseni na novem zarizeni? Vcera jsem si koupil novy telefon a doted jsem na to neprisel… Na klasickem FB ucet nemam, takze zaloha zadna. Diky za kazdou radu.

RSS (komentáře k článku)