Telefon Meizu M2 Note – čínský rychlík s netradiční nadstavbou (recenze)

Meizu M2 Note – hlavní obrázek

V této podrobné recenzi si představíme telefon čínské společnosti Meizu – Meizu M2 Note – který nabídne výborný poměr ceny a výkonu. Telefon láká na kvalitní Full HD displej, 2 GB RAM, osmijádrový procesor od MediaTeku a netradiční nadstavbu Flyme OS. Pojďme se na tento kousek společně podívat.

Obsah recenze

Obsah balení

Balení telefonu Meizu M2 Note obsahuje jen to nejdůležitější, a sice telefon, datový kabel, nabíječku s redukcí a sponu pro vyjmutí kolébky pro SIM kartu. V balení se rovněž nachází manuál v Čínštině, příliš jsme tedy nezačetli.

Video Pohled

Meizu M2 Note – první pohled

Meizu M2 Note - první pohled


Vzhled a dílenské zpracování

Po vzhledové stránce nás telefon opravdu zaujal, a to i přesto, že na první pohled nepůsobí kdovíjak originálně. Tělo telefonu je tvořeno unibody konstrukcí vyrobené ze slitiny hořčíku, díky čemuž by mělo být odolnější vůči nárazům. Tělo je vloženo do zaoblené „vaničky“, která představuje zadní polykarbonátový kryt. Ten je neodnímatelný, a proto se nemůžete kouknout ani na baterii. Meizu M2 Note je 5,5″ zařízení a tomu odpovídá i jeho výška dosahující 150 mm. Telefon se díky zaobleným tvarům velmi dobře drží. Záda zařízení jsou sice malinko kluzká, ovšem ne tak, aby vám telefon vypadával z rukou. V případě našeho testovacího kusu bílé barvy si na zadním krytu nemáte šanci všimnout jakýkoliv nečistot, u ostatních barevných variant tomu tak být samozřejmě nemusí. Když telefon uchopíte do ruky, určitě vás překvapí jeho nízká váha – 149 gramů. Co se týče ovládání telefonu jednou rukou, pravděpodobně budete mít problémy (ne však větší než u jakéhokoliv jiného 5,5″ displeje).

meizu m2 note render

Přední strana zařízení je tvořena 5,5″ displejem, pod ním se nachází hardwarové tlačítko Domů, které rovněž představuje senzorové tlačítko Zpět. Jak tato vychytávka funguje v praxi? Jednoduše. Pokud se chcete navrátit na hlavní plochu, tlačítko stisknete. V případě, že se v systému chcete vrátit o krok zpět, stačí na tlačítko pouze přiložit prst. Toto řešení musíme jednoznačně pochválit, neboť působí velmi prakticky. V redakci jsme dříve testovali telefon Meizu MX3, u kterého bylo pro návrat zpět zapotřebí provést speciální gesto (tažení prstu od senzorového tlačítka směrem vzhůru). Proto vnímáme spojení „hardwarového“ a senzorového tlačítka jako výborné zjednodušení. Nad displejem se nachází reproduktor pro volání, přední fotoaparát, notifikační dioda a senzory.

Meizu M2 Note - přední strana zařízení Meizu M2 Note – přední strana zařízení

Na zadní straně nalezneme pouze fotoaparát se dvěma přisvětlovacími LED diodami a logo výrobce. V levém rámu zařízení se nachází základní ovládací prvky zařízení, tedy vypínací tlačítko a kolébka hlasitosti. V pravém rámu je schována kolébka pro SIM karty (či microSD kartu). Zbývá nám pouze horní rám, ve kterém sídlí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a spodní rám, kde je přítomen microUSB konektor a hlasitý reproduktor.

Meizu M2 Note - záda telefonu Meizu M2 Note – záda telefonu

Hardware a displej

Co se skrývá v útrobách Meizu M2 Note? Především je to osmijádrový procesor od MediaTeku – MT6753 – s frekvencí 1,3 GHz a 2 GB operační paměti RAM. O grafický výkon se stará GPU Mali-T720MP3. Interní paměť činí 16 GB a je rozšířitelná prostřednictvím MicroSD karet, a to až do 128 GB. Telefon dokáže pracovat se dvěma SIM kartami (Nano), přičemž na obou lze fungovat na LTE. Jejich frekvence vás ovšem příliš nepotěší. Jedná se o 1800 a 2100 a 2600 MHz, takže v ČR nepříliš využitelné. Ze základních hardwarových parametrů nám ještě zbývá 13MPx zadní fotoaparát, 5MPx přední a 3100mAh baterie.

Specifikace telefonu Meizu M2 Note

  • displej: 5.5″ Full HD (1080 x 1920) IPS IGZO displej
  • procesor: Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53
  • paměť: 16GB interní úložiště (rozšířitelné microSD kartou), 2 GB RAM
  • operační systém: 5.1 Lollipop s nadstavbou Flyme 4.5
  • fotoaparát: 13 MPx zadní (4X digital zoom,  světelnost ƒ/2.2)  5MPx přední
  • baterie: 3100 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, LTE (1800/2100/2600 MHz)
  • rozměry: 150.9 x 75.2 x 8.7 mm
  • hmotnost: 149 g

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Meizu M2 Note nabídne 5,5″ Full HD IPS displej s technologií IGZO. Tento displej poskytuje opravdu vynikající barevné podání, velmi syté a zároveň nepřepálené barvy, dobré pozorovací úhly a také slušnou čitelnost na slunci. Telefon disponuje senzorem pro automatickou regulaci jasu, který funguje rovněž velmi dobře.

Zvukový výstup a reproduktor

Hlasitý reproduktor se nachází ve spodním rámu telefonu. To s sebou nese jednak výhody, ale také nevýhody. Když si například pouštíte hudbu a telefon položíte na stůl, nedochází k útlumu zvuku. Když ovšem hrajete hry, často se vám stane, že reproduktor zakryjete rukou. Co se týče kvality a hlasitosti výstupu, označíme reproduktor jako průměrný.

Meizu M2 Note - hlasitý reproduktor a microUSB konektor Meizu M2 Note – hlasitý reproduktor

Testy výkonu (benchmarky)

Herní výkon

K testování herního výkonu jsme vybrali hry Modern Combat 5, N.O.V.A 3 a Real Racing 3. Výkon telefonu nás při hraní bohužel příliš nenadchnul, a to ani v jedné hře. Střílečky Modern Combat 5 a N.O.V.A 3 se v akčních pasážích zasekávaly, a proto nebylo vůbec jednoduché zamířit na protivníky. Real Racing 3 se sice nezasekával, představovali jsme si ovšem mnohem plynulejší herní zážitek. V celkovém součtu tedy herní výkon nemůžeme pochválit. Telefon přitom nabízí vcelku slušný hardware, takže chyba může být jinde a třeba jí časem vyřeší aktualizace.

Konektivita

S připojením k bezdrátovým sítím Wi-Fi jsme během testování neměli sebemenší problém. Bluetooth také funguje na výbornou. Telefon jsme měli pravidelně spárovaný s chytrým náramkem Huawei Talkband B2 a vše šlapalo „na jedničku“. V rámci konektivity bychom sice mohli pochválit přítomnost LTE, a to na obou SIM kartách, je zde ovšem jeden zásadní problém – frekvence. Telefon podporuje pouze 1800, 2100 a 2600 MHz, chybí tedy pro ČR důležité frekvence 800 či 900 MHz.

GPS

Při testování GPS to zpočátku vypadalo, že se signálu vůbec nedočkáme. Prvotní fixace polohy totiž trvala zhruba 10 minut. Po pár minutách neúspěšného hledání signálu jsme byli přesvědčeni, že už se nedočkáme. Opak byl ale pravdou a GPS jakoby vstalo z mrtvých.

Meizu M2 Note - GPS

 

Následně jsme testovali navigaci (Google Mapy) při kterých byla navigace přesná. Každý další fix polohy pak trval zhruba 5 vteřin. GPS tedy po prvotní „hibernaci“ skutečně ožilo a začalo fungovat přesně tak, jak by mělo.

Baterie a výdrž

Meizu M2 Note v sobě ukrývá baterii s kapacitou 3100 mAh. Při našem aktivním používání nám telefon vydržel zhruba 1,5 dne. Kdybychom používání telefonu lehce omezili, určitě bychom se dostali i na 2 dny. S telefonem jsme nevypínali Wi-Fi (mobilní data), vyřizovali jsme emaily, chatovali přes Hangouts, uskutečnili několik hovorů denně, pořídili pár snímků a videí a sledovali YouTube videa. Vše samozřejmě s mírou v rámci běžného používání. Baterii jsme podrobili několika standardizovaným testům, jejichž výsledky si můžete prohlédnout v tabulce níže.

Meizu M2 Note - výdrž baterie Meizu M2 Note – výdrž baterie

  • Hraní her – hra Modern Combat 5, poloviční jas, poloviční hlasitost, vybití ze 100 % na 15 %
  • Přehrávání Youtube videa – přehrávání HD videa na Youtube, vybití ze 100 % na 15 %
  • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení, vybití ze 100 % na 15 %

Uživatelské prostředí

V telefonu běží Android ve verzi 5.1 Lollipop s nadstavbou Flyme OS 4.5.1. V praxi vůbec nemáte šanci poznat, že je v telefonu nainstalován právě Lollipop. Za vše může nadstavba Flyme, která prostředí telefonu přetváří vcelku razantním způsobem. Systém je s touto nadstavbou velmi svižný a je radost s ním pracovat. Plynulost uživatelského prostředí bychom hravě přirovnali ke svižnosti zařízení řady Nexus s čistým Androidem. Flyme OS je navíc provázán sympatickými animacemi ať už při spouštění/vypínání aplikací, listování v galerii či jiných částech systému. Při počátečním testování telefonu Meizu M2 Note jsme se nemohli připojit ke Google službám, a proto jsme vyzkoušeli telefon navrátit do továrního nastavení. Tím se nám bohužel smazaly veškeré Google služby telefonu. Ještě že existuje šikovná věcička (aplikace) jménem Google Installer, díky níž si snadno nainstalujete veškeré Google služby, a to bez rootování a flashování zařízení.

Pokud si v telefonu vytvoříte Flyme účet, můžete pak stahovat témata z marketu společnosti Meizu. Co se týče zajímavých nastavení, v systému (Usnadnění) lze aktivovat funkci rychlého probuzení, kde si můžete různým gestům přiřadit aplikaci, která se spustí ze zamknuté obrazovky. V tomto nastavení je také možnost aktivovat dvojité poklepání displeje pro rozsvícení obrazovky. V sekci Usnadnění rovněž nalezneme funkci SmartTouch, která na displeji zobrazí plovoucí okénko, jemuž můžete přiřadit různé akce.

Fotoaparát a natáčení videa

Fotoaparát telefonu Meizu M2 Note nás při testování velmi potěšil. Tento 13MPx fotoaparát od Samsungu dokáže pořizovat velmi kvalitní snímky s výborným barevným podáním a dostatečnou ostrostí (za dobrých světelných podmínek). Kvalita snímků z předního 5MPx fotoaparátu je také velmi slušná. Meizu M2 Note zvládá pořizovat videa ve Full HD rozlišení. Kvalitu fotografií a videa si můžete prohlédnout v galerii níže.

Snímky pořízené telefonem Meizu M2 Note

Video pořízené telefonem Meizu M2 Note

Meizu M2 Note – ukázka pořízeného videa

Meizu M2 Note - ukázka pořízeného videa


Kdy, kde a za kolik?

Telefon Meizu M2 Note lze koupit u několika tuzemských prodejců za průměrnou cenu 6 000 Kč. Z Číny lze telefon objednat za 180 dolarů, což je zhruba 4500 Kč. K této částce je ovšem zapotřebí přičíst náklady za dopravu a daň.

Resumé

Jaký bude náš finální verdikt? Převážně kladný, i když několik negativ se samozřejmě najde. Balení obsahuje pouze to nutné, nenajdete v něm tedy nic, co by vás mělo překvapit. Zpracování telefonu Meizu M2 Note je na velmi dobré úrovni. Telefon je tvořen unibody konstrukcí a díky zaobleným tvarům se dobře drží. Líbilo se nám přední hardwarové tlačítko Domů, které v sobě ukrývá senzorové tlačítko Zpět. Meizu M2 Note sice disponuje 5,5″ displejem, i tak jsou jeho rozměry vzhledem k uhlopříčce přijatelné.

Po výkonové stránce zde máme osmijádro od MediaTeku s 2 GB operační paměti RAM. Společně s nadstavbou Flyme OS je tak systém neskutečně plynulý. Zklamání se dostavilo při testování her, při hraní náročnějších titulů jsme totiž zaznamenali záseky. Pokud rádi fotíte, telefon pro vás bude jako stvořený. Díky 13MPx fotoaparátu od Samsungu budete pořizovat opravdu kvalitní snímky i videa. Získá si vás i 5,5″ IPS Full HD displej s technologií IGZO, jehož barevnému podání a pozorovacím úhlům není co vytknout.

Výdrž 3100mAh baterie je slušná. S běžným používáním se bez problémů dostanete na 2 dny. Po stránce konektivity zde máme podporu Dual SIM (typu Nano) a LTE sítí. Těm bohužel chybí pro ČR důležité frekvence a tak vám zbývá pouze 1800, 2100 a 2600 MHz. Do slotu pro SIM karty můžete buďto umístit 2 Nano SIM, nebo 1 Nano SIM a paměťovou kartu microSD. Někomu ale vystačí i interní paměť s 16 GB.

Pokud se budeme bavit o konkurenceschopnosti telefonu Meizu M2 Note, těžko soudit, zda se tomuto zařízení podaří prorazit. Na jednu stranu je zde skvěle optimalizovaný systém, velmi dobrý displej a fotoaparát, na té druhé zase absence důležitých LTE frekvencí, což může pro některé uživatele představovat velkou překážku. Co se týče konkurenčních zařízení, jmenujme například nedávno recenzovaný Vodafone Smart Ultra 6, který nabídne obdobné specifikace, plnohodnotné LTE a cenovku 5000 Kč.

Klady

+  konstrukční zpracování
+  systémová optimalizace
+  Full HD displej
+  hardwarové/senzorové tlačítko
+  fotoaparát

Zápory

– chybí důležité LTE frekvence pro ČR
– náročnější hry nejsou plynulé

Za zapůjčení telefonu děkujeme internetovému obchodu Beryko.cz

Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)