TOPlist

Máte rootnutý telefon? (Víkendová hlasovačka)

root_ico

Rootnout, či nerootnout telefon s Androidem? To je otázka, kterou si klade nejeden majitel takového zařízení. Postupy, jak rootnout prakticky jakýkoli model libovolné značky, jsou dostupné na webu a zpravidla nevyžadují nějaké speciální schopnosti či vybavení. Anketa pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze se tedy bude točit kolem otázky, zda máte rootnutý telefon.

Trocha teorie

Android převzal systém oprávnění k souborům z operačního systému Linux, ze kterého ostatně vychází. Znamená to, že každá složka a každý soubor má jasně stanoveno, kdo a jak s ním může nakládat (číst, zapisovat, mazat, …). Oprávnění mimo to rozhodují o tom, kdo může zapisovat do složek nebo třeba spouštět aplikace. V případě, že se uživatel nebo nějaký proces pokusí udělat něco, k čemu nemá oprávnění, je systémem zablokován.

Každý uživatel, proces i aplikace běží pod určitým číselným identifikátorem, na jehož základě jsou vyhodnocována jeho práva. Žádná aplikace tedy nemá šanci dostat se k souborům, ke kterým nemá oprávnění. Tedy například běžným správcem souborů se ani náhodou nepodíváte do systémových složek.

Existuje ale jedna výjimka, a tou je uživatel, označovaný jako root. Zatímco v linuxových distribucích bylo přepnutí na tohoto uživatele poměrně jednoduché, na telefonech a tabletech s Androidem je to o něco složitější. Důvod je poměrně prostý: telefony obsahují řadu citlivých dat, kontakty, fotky a další soukromá data. Navíc je možné je používat k úkolům, které pro majitele znamenají finanční náklady (například telefonování, posílání textových zpráv apod.). Proto je přístup k nejvyššímu účtu na Androidu záměrně omezen a není úplně triviální ho získat. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali před rokem ve článku Root: jak funguje, co znamená a k čemu je dobrý?

Výhody rootnutí

Pokud telefon rootnete, budete na něm moci spouštět aplikace s nejvyšším oprávněním, které se dostanou například k systémovým souborům. Podívejme se tedy nyní na možné výhody:

  • Možnost odinstalovat jakoukoli aplikaci, včetně systémové či nainstalované výrobcem zařízení.
  • Možnost kompletní zálohy telefonu včetně všech aplikací, nastavení a dat.
  • Instalace alternativní recovery, ze které lze provádět kompletní zálohu a obnovu systému, nebo flashovat alternativní ROMky.
  • Možnost změny kernelu (jádra) a třeba přetaktování procesoru zařízení či naopak podtaktování za účelem snížení spotřeby.
  • Přístup k možnostem a funkcím, které Android nenabízí, nebo v přístupu k nim dokonce brání.
  • Úpravy systému nad rámec běžného nastavení.
Rootnutý telefon přináší možnost instalace alternativní recovery Rootnutý telefon přináší možnost instalace alternativní recovery

Nevýhody rootnutí

Jak už to bývá, každá mince má dvě strany. Nejinak je tomu i v případě rootování. Asi největším rizikem je prostě to, že se nepovede. V tom lepším případě prostě jen nejvyšší práva nezískáte, v tom horším pak může dojít k poškození systému, jehož následkem bude nefunkčnost zařízení. Toto je vždy nutné brát v úvahu a na situaci se připravit co možná nejdůkladnější zálohou.

Další riziko je předmětem polemik. Někteří výrobci totiž deklarují, že rootnutím telefonu zákazník automaticky ztrácí záruku. Zde samozřejmě záleží především na podmínkách používání a často i na právním výkladu, nicméně je nutné počítat s tím, že v takové situaci můžete narazit na problémy.

Pokus o rootnutí může vést k poškození systému Pokus o rootnutí může vést k poškození systému

V některých případech je také nutné počítat se zhoršením kvality vybraných funkcí. Například Sony u modelů Xperia Z3 a Z3 Compact po odemknutí bootloaderu došlo k odstranění DRM technologie, což způsobovalo nefunkčnost některých funkcí fotoaparátu. Šlo zejména o algoritmus pro potlačení šumu při fotografiích za špatného osvětlení. Vždy je tedy dobré důkladně zvážit, zda vám očekávaný přínos stojí za podstoupení výše uvedených rizik.

Máte rootnutý telefon?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta je prostá a existují na ni jen dvě možné odpovědi.
[gravityform id=“146″ title=“false“ description=“false“ ajax=“true“]
V případě, že máte telefonů více, odpovídejte podle toho, který používáte častěji. V diskuzi pod článkem pak můžete rozebrat své důvody, proč telefon rootnout, či naopak ne. Budeme také rádi, když se rozepíšete na téma, jak se měnil váš vztah k rootování v průběhu doby, kterou používáte telefony s Androidem.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali za kolik jste koupili svůj stávající telefon. Nejčastější cenová hladina se pohybuje mezi 4000 a 5499 korunami – tuto možnost zvolilo 15 % respondentů. Shodně 11 % pak hlasovalo pro možnosti 5500 až 6999 Kč a 7000 až 8499 Kč. Síly však byly poměrně vyrovnané – 53 % hlasujících má telefon s cenovkou do 10 000 Kč, 47 % pak nad ní. 9 % hlasujících za aktuální telefon zaplatilo více než 21 500 Kč.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)