Už máte na telefonu aktuální Android 9 Pie? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 3.4.2019
- 44
Pokaždé, když Google vydá novou verzi svého mobilního operačního systému, vyvolá tím vlnu nedočkavosti. Většina uživatelů, která má ponětí o tom, že Android existuje v různých verzích, chce mít tu poslední co nejdřív. Jenže realita bývá často odlišná a nezbývá než čekat. Jak jste na tom vy? Už máte na telefonu aktuální Android 9 Pie? Na to budeme hledat odpověď v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.
Obsah článku
- Jak fungují aktualizace jinde?
- Proč je to na Androidu jinak?
- Anketní otázka
- Hlasovačka z minulého týdne
Jak fungují aktualizace jinde?
Zatímco uživatelé Windows, iOS i Mac OS dostávají aktualizace na nové verze prakticky hned po jejich vydání, v případě Androidu je to úplně jinak. Proč? Vysvětlení je v podstatě úplně jednoduché – protože do hry vstupují výrobci a operátoři, jež často více či méně systém upravují podle svých představ.
V případě iOS je situace jiná. Nové verze vyvíjí Apple, který je současně i výrobcem zařízení, pro něž je tento systém určen. Existuje přitom jen omezený počet modelů, na kterých je nutné novou verzi otestovat. Proto je téměř pravidlem, že hned po vydání je systém naprosto použitelný a zpravidla bez chyb. To samé platí i pro počítače s Mac OS.
V případě Windows je situace o něco komplikovanější, neboť existují tisíce různých kombinací hardwaru. To je sice pravda, nicméně ani zde výrobci nemají šanci zasahovat do operačního systému. Jak ho Microsoft vydá, tak ho zákazník dostane na svůj stroj.
Samozřejmě zde už existuje jisté riziko, že na určité kombinaci nebude poslední verze fungovat zcela bez problémů. Vývojáři nemají možnost testovat na všech existujících variantách procesorů, grafických karet, pamětí, disků a aplikací. Někdy tedy dojde k pozastavení aktualizace pro počítače s určitou výbavou s následným pozdějším vydáním opravné verze.
Proč je to na Androidu jinak?
V případě Androidu je nutné vzít v úvahu nejen fakt, že existuje nespočet různých zařízení, počínaje levnými „no name“ telefony, přes tablety pro nenáročné, až po „našlapané“ vlajkové lodě. Zásadním faktorem je v tomto případě možnost výrobce upravit si operační systém podle svých představ. A většina toho s radostí využívá.
Stačí se podívat na uživatelské prostředí telefonů různých značek. Zatímco Pixely od Googlu přicházejí s čistým Androidem, a mohou tedy dostat update hned, zařízení od Samsungu, Xiaomi, LG, Huaweie a dalších značek mají systém upravený výrobcem.
Logicky tak po vydání nové verze Androidu musí výrobce tuto verzi vzít, upravit a přepracovat tak, aby ladila s jeho dosavadními zvyklostmi. To pochopitelně trvá nějaký čas a další dny či týdny si vyžádá testování. Není proto nic neobvyklého, že novou verzi Androidu dostávají uživatelé až několik měsíců po oficiálním představení.
Už máte na telefonu aktuální Android 9 Pie?
Zatím poslední Android 9 Pie byl oficiálně uvolněn 6. srpna loňského roku, tedy přesně před 236 dny. Samozřejmě ho jako první prakticky hned dostaly telefony Google Pixel, dále OnePlus 6 a Essential Phone.
V následujících měsících pak aktualizaci na tuto verzi vydala většina výrobců – nejprve zpravidla pro aktuální „vlajkové lodě“, později pro starší modely a zařízení nižších tříd. Tím se dostáváme k otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze: už máte na telefonu aktuální Android 9 Pie? Pokud máte více telefonů, hlasujte podle toho, který je pro vás nejdůležitější.
[gravityform id=“241″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem můžete uvést další podrobnosti – například konkrétní značku a model telefonu. Zhodnoťte přístup „svého“ výrobce z hlediska toho, jak pružně a svižně vydává nové verze Androidu!
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, nakolik vám chytrý telefon nahradil počítač či notebook. Ačkoli to nebyla úplně jednoduchá a jednoznačná otázka, zapojilo se do hlasování celkem 123 čtenářů, což je poměrně pěkné číslo.
Nejsilnější skupina, čítající 29 % respondentů, stále používá počítač výrazně více než telefon. Obecně z diskuze vyplynulo, že řada hlasujících považuje telefon za prostředek vhodný spíše ke konzumaci obsahu a hraní, zatímco na práci preferuje počítač či notebook. Dalších 23 % uvedlo, že díky telefonu používá počítač citelně méně než dříve, v pětině případů pak dokonce zásadně méně.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (44)
Přidat komentář