Mashup Root Tool: snadný root většiny Androidů
- Recenze
- Karel Kilián
- 12.12.2022
- 34
Mashup Root Tool umí rootnout telefon či tablet s Androidem. Poradí si se zařízeními s procesory MediaTek, Qualcomm, Rockchip a Speadtrum s operačními systémy Android 4.1/4.2/4.3 Jelly Bean a 4.4 KitKat.
Odpověď na otázku, zda a proč rootnout telefon nebo tablet s Androidem, si pochopitelně každý majitel chytrého telefonu či tabletu s Androidem musí vyřešit sám (v dohledné době vám na toto téma přineseme názory našich redaktorů). Jestliže jste se rozhodli pro rootnutí, pak následuje další důležité rozhodnutí: jaký nástroj použít? Pro většinu telefonů a tabletů můžete vybírat z několika možností od jednoúčelových „root kitů“, až po komplexní balíky, slibující získání práv roota na téměř jakémkoli telefonu či tabletu. My se dnes podíváme na Mashup Root Tool, který nabízí získání práv roota relativně snadnou cestou.
Co Mashup Root Tool slibuje?
Protože existuje několik různých metod, jak rootnout zařízení s Androidem, nebývá vždy lehké najít tu, která bude fungovat právě pro váš telefon. Často pomohou diskuzní fóra, kde mnohdy najdete návod pro konkrétní model a firmware. Mashup Root Tool nabízí vyzkoušení několika technik rootnutí v jednom balení. V jeho nabídce jsou metody Framaroot, Kingroot, Towelroot a Master Key, které dohromady slaví úspěch na velkém počtu modelů s Androidem, zejména s procesory MediaTek a Qualcomm. Podle testování mnoha uživateli většinou alespoň jedna z technik funguje.
Uživatelské rozhraní je prosté – jedná se v podstatě o práci s příkazovým řádkem, kde uživatel zadáním z klávesnice vybírá jednu z nabízených možností.
Aby vše fungovalo správně, je nutné mít na počítači nainstalované správné ovladače k vašemu telefonu či tabletu, což u „exotičtějších kousků“ bývá největší problém.
Důležitá upozornění
- Veškeré následující kroky provádíte výhradně na svou odpovědnost. Zejména upozorňujeme, že rootnutí telefonu mohou někteří výrobci/dodavatelé/prodejci označit jako neautorizovaný zásah, který je důvodem k neuznání reklamace.
- SvětAndroida.cz nenese odpovědnost, pokud dojde k poškození systému nebo zablokování („bricknutí“) zařízení.
- Rootnutím by sice nemělo dojít ke ztrátě dat ani nastavení, nicméně pro případ neočekávaných potíží důrazně doporučujeme zálohovat všechna data v telefonu!
- Dodržujte uvedený postup přesně tak, jak je napsán!
Jak Mashup Root Tool funguje v praxi?
Nejprve je nutné stáhnout balík Mashup_Root_Tool.exe. Soubor je velký 15,63 MB a použít ho můžete na počítačích s operačním systémem Windows.
Stažený balíček následně spustíte a projdete procesem instalace respektive rozbalení. Ve výchozím nastavení je Mashup Root Tool rozbalen na plochu právě přihlášeného uživatele do složky Mashup Root Tool.
Poté připojíte telefon či tablet kabelem do portu USB. Jestliže máte správně nainstalované ovladače, mělo by se zařízení objevit v Tento počítač.
Otevřete z plochy nově vytvořenou složku a spusťte z ní dávkový soubor MashupRootTool.bat.
Z úvodní obrazovky pokračujte stiskem libovolné klávesy.
Následně můžete vybírat jeden ze čtyř „exploitů“, který aplikace použije pro pokus o získání práv roota. Volbu provedete stiskem čísla 1 až 4 a potvrdíte klávesou Enter.
Aplikace se poté pokusí použít vybranou metodu a seznámí vás s výsledkem operace. Jestliže se práva roota získat nepovedlo, doporučujeme provést restart telefonu (volba 99) a poté pokračovat další možností.
Kterou metodu zkusit jako první?
V rozhodnutí by vám měl pomoci tento klíč: nejprve zjistěte, na jakém procesoru běží vaše zařízená – zdali je to MediaTek, Qualcomm, Speadtrum či Rockchip. Se zjištěním vám může pomoci například náš katalog telefonů a tabletů.
Dále byste měli vědět, jakou máte verzi Androidu. Tuto informaci zjistíte například v systémovém nastavení v sekci Informace o telefonu/Informace o tabletu pod položkou Verze systému Android.
Nyní máte dostatek podkladů ke správnému rozhodnutí:
- Jestliže se jedná o zařízení s čipem MediaTek a systémem Android 4.1.x/4.2.x/4.3.x Jelly Bean, měla by zabrat metoda č. 1.
- Jestliže se jedná o zařízení s čipem MediaTek a systémem Android 4.4.x KitKat, měla by zabrat metoda č. 3.
- Jestliže se jedná o zařízení s čipem Qualcomm, Speadtrum či Rockchip a systémem Android 4.4.2 a nižším, měla by zabrat metoda č. 2.
- Jestliže se jedná o zařízení s čipem Qualcomm, Speadtrum či Rockchip a systémem Android 4.4.2 a vyšším, měla by zabrat metoda č. 4.
Resumé
Aplikace nabízí v prostém rozhraní hned několik možných metod, kterými je možné získat práva roota na zařízeních s operačním systémem Android. Ačkoli není lokalizována do češtiny, není to zásadní nedostatek – stačí totiž jen zadat číslo způsobu, který chcete vyzkoušet.
Pokud byste si nevěděli rady, co se získanými právy roota můžete provádět, můžeme doporučit několik desítek zajímavých programů z našeho seriálu Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony.
Další tipy
Zkontrolujte, zda máte v seznamu programů aplikaci SuperSU.
Ověřte si správnou funkčnost rootu aplikací Root Checker.
V případě neúspěchu můžete vyzkoušet také následující nástroje:
- Framaroot (recenzovali jsme ve článku Framaroot: root několika desítek zařízení na jedno klepnutí).
- KingoApp (recenzovali jsme ve článku Kingo Android ROOT: Získejte zvýšená oprávnění jedním kliknutím).
- Towelroot.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (34)
Přidat komentář