TOPlist

Mars v nevídaném detailu. Vznikla jeho nejpodrobnější interaktivní mapa

NASA Caltech Mars Mapa mozaika MRO

Rádi zkoumáte vnější vesmír nejen v knížkách, filmech nebo na obrázcích, ale využijete při tomto bádání i různé interaktivní nástroje? Pak vám jistě udělá radost, že NASA a kalifornská univerzita Caltech mají na svědomí doposud nejdetailnější mapu planety Mars. Ta je poskládaná ze snímků družice Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) a tvůrci uvádějí, že kdyby se tato mozaika s 5,7 biliony pixelů (neboli 5,7 terapixelů) vytiskla, byla by tak velká, že by pokryla stadion Rose Bowl v kalifornské Pasadeně. Mapa se vytvářela šest let.

NASA Caltech Mars Mapa mozaika MRO detail

„Útesy, impaktní krátery a stopy po prachových vírech jsou zachyceny v úchvatných detailech na nové mozaice Rudé planety složené ze 110 000 snímků. Jsou pořízené černobílou kontextovou kamerou CTX (Context Camera) veteránské sondy MRO a pokrývají téměř 25 metrů čtverečních povrchu na jeden pixel,“ píše NASA v článku na svém webu.

CTX kamera na družici Mars Reconnaissance Orbiter

CTX je jednou ze tří kamer na palubě sondy MRO, kterou řídí Laboratoř proudového pohonu NASA v jižní Kalifornii. Jedna z těchto kamer, High-Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE), poskytuje barevné snímky povrchových útvarů malých jako jídelní stůl. Naproti tomu CTX poskytuje širší pohled na terén v okolí těchto prvků a pomáhá vědcům pochopit, jak spolu souvisejí.

Kamera snímá Mars již od tamního příletu sondy MRO v roce 2006. „Zdokumentovala téměř celou Rudou planetu, takže její snímky jsou pro vědce optimálním výchozím bodem při tvorbě mapy. Tvorba map je trochu podobná hledání jehly v kupce sena a zároveň skládání puzzle, protože vyžaduje stažení a procházení velkého množství snímků, aby se našly ty se stejnými světelnými podmínkami a jasnou oblohou,“ popisuje americká vesmírná agentura některé z obtíží.

NASA Caltech Mars Mapa mozaika MRO CTX

Uživatelé mohou v nové mapě mimo jiné přeskočit do oblastí jako je kráter Gale a kráter Jezero – oblasti zkoumané rovery Curiosity a Perseverance NASA – nebo navštívit Olympus Mons, nejvyšší sopku ve sluneční soustavě. „Jeden z nejzajímavějších prvků mozaiky upozorňuje na impaktní krátery po celé planetě, takže diváci mohou vidět, jak moc je Mars zjizvený,“ láká NASA.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Tak jaké zajímavosti jste na povrchu Marsu našli?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)