Pozor na některé navigace v Obchodě Play: Jedná se jen o Mapy Google obalené reklamou

mapy-google-obalene-reklamou

V Obchodě Play najdete dost možná desítky navigačních aplikací. Kromě zavedených jmen, jako jsou Waze, HERE WeGo či MapFactor, můžete narazit i na relativně neznámé programy. Lákají na velmi zajímavé funkce a často se chlubí i několika miliony stažení. Bohužel v mnoha případech jde jen o Mapy Google obalené reklamou.

Obsah článku

Neprůhledný Obchod Play

Široká nabídka aplikací je často zmiňována jako jedna z výhod mobilního operačního systému Android. V Obchodě Play dnes najdeme přes 2,1 milionu programů a jistě nám dáte za pravdu, že často je docela problém oddělit zrno od plev. Částečně se dá spolehnout na uživatelská hodnocení a uváděný počet instalací, nicméně ani to není vždy spolehlivým měřítkem kvality.

Sekce Mapy a navigace v Obchodě Play

Například v segmentu navigačních aplikací se často objevují absolutně neznámá jména, za kterými nestojí žádná v tomto segmentu renomovaná firma. Skutečnost je taková, že mnohé z těchto aplikací jsou v podstatě založeny na Mapách Google. K původním funkcím a schopnostem však navíc přidávají pořádnou nálož reklamy.

Zajímavé poznatky v tomto směru přinesl Lukáš Štefanko, odborník na bezpečnost, pracující pro ESET. Ten na svém Twitteru minulý týden publikoval několik příspěvků, v nichž ukazuje tristní stav navigačních aplikací v Obchodě Play, tedy oficiálním repozitáři aplikací pro Android.

Mapy Google obalené reklamou

Štefanko otestoval 15 aplikací, vydávajících se za navigace, které měly dle veřejných čísel více než milion stažení. Zjistil, že tyto programy v podstatě jen otevírají Mapy Google nebo používají jejich aplikační rozhraní (API), ale uživateli neposkytují žádnou přidanou hodnotu. Tedy pokud za bonus nepovažujeme zobrazování reklam.

Nová navigace? Ne, jen Mapy Google obalené reklamou!

Když prozkoumal v Obchodě Play sekci Mapy a navigace, sestavovanou algoritmem Googlu, který by měl doporučovat to nejlepší, co v daném segmentu je, dočkal se dalšího nepříjemného překvapení. Nenašel zde ani jednu legitimní navigaci, jako je Sygic, TomTom či Waze. Na prvních místech mu byly nabízeny aplikace, poskytující to, co umí Mapy Google.

Nutno uznat, že u některých programů se „autoři“ alespoň snažili o nějaké elementární změny. Poskytli například přepracovanou výchozí obrazovku či upravené rozhraní. Společným znakem těchto snah však bylo primárně získat prostor pro zobrazování reklamy. Kromě toho to byl také způsob, jak před uživatelem maskovat, že se jedná o Mapy Google.

V rozporu s podmínkami porušovaly pravidla

Prakticky všechny tyto aplikace porušovaly nebo stále porušují podmínky používání Map Google, které uvádějí, že zákazníci nemají právo redistribuovat nebo vytvářet náhrady za původní službu a vydávat takový produkt za něco jiného. Patrně následkem získané publicity si uvedených aplikací všiml někdo odpovědný a 18. ledna některé z nich z Obchodu Play zmizely.

Kromě zobrazování reklamy šly některé programy ještě o kousek dál a požadovaly zjevně nesmyslná oprávnění. Chtěly například přístup k provádění hovorů a dalším službám, což mohlo představovat potenciální bezpečnostní riziko.

Deklarovaná průměrná známka nemusí být zárukou kvality

Ač bychom logicky předpokládali, že takové aplikace propadnou kvůli nízkému hodnocení ze strany uživatelů, nedělo se tak. I když se v komentářích objevovala řada upozornění a varování od uživatelů, kteří program hodnotili jednou hvězdičkou, většina z nich si byla schopna udržet průměrnou známku nad 4,0.

Závěrem je vhodné podotknout, že existuje jen několik firem, jako jsou Google, Here či Waze, které jsou schopné shromažďovat a zpracovávat kvalitní mapové podklady. Pokud tedy chcete mít jistotu, že vás po silnicích bude vodit spolehlivá aplikace, je rozhodně dobré vsadit v tomto směru na osvědčené jméno.

Jakou navigaci používáte při svých cestách?

Zdroj: gizmodo.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)