Android ohrožují malware aplikace, které se stále převlékají

Android malware upozornění přejmenování aplikací

Nedávno jsme vás informovali o tom, že vznikl seznam konkrétních 35 škodlivých aplikací, které jsou (byly) ke stažení přímo v Obchodě Google Play a na které si dát velký pozor. Tyto volně dostupné nástroje byly usvědčeny z toho, že jsou schopné krást citlivé údaje nebo instalovat další aplikace s pomocí agresivních reklam. Právě u druhého poslání přitom tyto malware záškodníci využívají velmi zákeřnou techniku, která byla společně se seznamem aplikací popsána na webu Bitdefender.

Zhruba třicítka zmíněných aplikací je schopná po stažení a instalaci přepsat své jméno a vyměnit ikonu. A to následně provádět i opakovaně, aby měl napadený uživatel co nejmenší šanci škodlivou aplikaci najít a odinstalovat. Vrcholem zákeřnosti je, že si tyto malware nástroje hrají třeba i na Nastavení. Report také hovoří tom, že některé tyto aplikace dokonce žádají o výjimku ze spořiče baterie a rovněž povolení běžet na pozadí. Vyhýbají se tím šikovně vypnutí ze strany systému.

I když jde v tomto případě o aplikace dostupné v Obchodě Google Play, myslete na stále opakovanou poučku, že není radno nic instalovat z neověřených zdrojů. Pokud vás tedy například nějaká reklama odkáže na přímou instalaci odněkud z webu, měla by se vám rozblikat pomyslná výstražná kontrolka.

Věděli byste, jak najít takto ukrytou aplikaci?

Zdroj: apolice

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)