TOPlist

LiveATC: odposlouchávejte letové dispečery v akci!

liveatc_ico

Zajímalo vás někdy, o čem si povídají piloti letadel s letovými dispečery? Nebo jak probíhá komunikace mezi věží a letadlem během startu nebo přistání? Webové stránky LiveATC.net poskytují možnost poslouchat rádiovou komunikaci na mnoha letištích po celém světě, včetně dvou českých a čtyř slovenských. K dispozici je také program LiveATC pro Android, díky kterému můžete odposlouchávat letové dispečery v akci, ať jste kdekoli. Co aplikace umí? To vám prozradíme v této recenzi.

S aplikací LiveATC for Android můžete odposlouchávat letové dispečery v akci S aplikací LiveATC for Android můžete odposlouchávat letové dispečery v akci

Co LiveATC slibuje?

Aplikace LiveATC for Android umožňuje poslech komunikace mezi letovými dispečery a piloty v reálném čase. Vychází z webové stránky LiveATC.net, kde můžete poslouchat streamované vysílání z vybraných letišť zdarma. Proti tomu aplikace pro Android je placená a ne právě levná – její pořízení vás přijde na necelých 120 korun.

Webová stránka LiveATC.net Webová stránka LiveATC.net

Pro koho je aplikace LiveATC určena?

  • Pro nadšence do letectví, spottery, ale i prosté zvědavce.
  • Pro ty, kdož uvízli na letišti a chtějí mít přehled o dění.
  • Pro uživatele, bydlící v blízkosti letištěm, kteří by chtěli vědět o všech příletech i odletech.
  • Pro všechny, které zajímá, co si povídají piloti s dispečery řízení letového provozu.

Díky této aplikaci si můžete „naladit“ příjem vysílání ze zvoleného letiště.

Co LiveATC umí?

LiveATC pro Android nabízí rychlý a snadný způsob, jak poslouchat aktuální dialogy mezi piloty a dispečery řízení letového provozu na mnoha letištích po celém světě. Program nabízí výběr podle státu v USA, nebo podle země, případně můžete využít funkci pro zobrazení nejbližších letišť. Poté, co si zvolíte letiště, lze poslouchat veškerou komunikaci zpravidla na několika dostupných kanálech. Pro rychlý a snadný přístup si můžete přidat libovolný kanál do seznamu oblíbených položek.

Autoři důrazně doporučují, aby si zákazníci před nákupem programu na příslušné stránce zkontrolovali, zda je jejich země, město, nebo konkrétní letiště na seznamu podporovaných. V současné době například chybí pokrytí Velké Británie, Německa, Itálie, Nového Zélandu, Španělska a některých dalších zemí, kde je streamování letecké komunikace zakázáno místními zákony.

Pokrytí letišť službou LiveATC Pokrytí letišť službou LiveATC

Co je LiveATC.net?

LiveATC Network (http://liveatc.net) je největším internetovým zdrojem streamovaných kanálů se zaměřením výhradně na letectví. V současné době pokrývá více než 600 letišť po celém světě s více než 900 různými kanály, přičemž tato čísla neustále rostou.

Seznam dostupných letišť postupně rozšiřuje – LiveATC vlastní a provozuje mnoho používaných přijímačů, ale většina dat je poskytována dobrovolníky, spolupracujícími s LiveATC.

Původně web LiveATC.net vznikl jako aktivita jednotlivce, který na této adrese sdílel živý stream komunikace řízení letového provozu z bostonského Logana. Projekt se rychle rozrostl a stal se populárním zdrojem pro ty, kteří chtějí poslouchat dialogy letiště s letadlem, zejména pak letecké nadšence, amatérské piloty, příznivce simulátorového létání a mnoho dalších. Webové stránky se staly bránou do světa, kam se do té doby běžný smrtelník většinou nikdy nedostal.

Web LiveATC.net stojí na podpoře posluchačů, příjmy má také z reklamy a rychle se díky tomu rozrůstá, takže dnes poskytuje přenosy ze všech koutů světa. Z velké části se na zachycování a zpracování komunikace do streamu podílejí dobrovolníci.

Jak LiveATC funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.7 jsme za 115,65 Kč zakoupili a nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.1.1 Lollipop. Po první spuštění zaujme bohužel spíše negativně svým grafickým rozhraním, které je očividně zastaralé. Není divu, když poslední aktualizace proběhla v únoru roku 2012. O moc lépe ale na tom není ani zdrojový web http://liveatc.net, který svým vzhledem doslova zavání minulým stoletím.

Rozhraní aplikace je nesporně zastaralé Rozhraní aplikace je nesporně zastaralé

Do jisté míry musíme uznat, že v případě podobných aplikací jde spíše o funkci než design, nicméně na straně druhé, například aplikace Flightradar24 z podobné branže ukazuje, jak dobře lze skloubit funkce a moderní vzhled.

Na úvodní obrazovce se nachází devět ikon:

Hlásí se letiště Praha – Ruzyně!

Podívejme se nyní na samotný poslech komunikace. Po výběru státu, města a letiště se zobrazí nabídka dostupných kanálů, čítající zpravidla řídící věž, pozemního dispečera, přiblížení, odlety a další.

Po klepnutí na kanál se otevře jednoduchý přehrávač se zobrazením informací METAR (pravidelná letecká meteorologická zpráva ve specifickém formátu) a čtveřicí tlačítek. Samotné přehrávání lze spouštět a zastavovat velkým tlačítkem, posuvníkem v dolní části okna je možné nastavovat hlasitost.

Přehrávač vysílání Přehrávač vysílání

Tlačítka:

  • Frequencies – zobrazí frekvenci příslušného vysílače (například přiblížení v Praze Ruzyni komunikuje na frekvenci 127,575 MHz).
  • Weather – měl by zobrazit data z meteorologického radaru, nicméně v případě obou podporovaných českých letišť jsme narazili pouze na hlášku Weather radar unavailable for this airport location.
  • Diagram – stáhne a zobrazí takzvaný „diagram letiště“ s parametry přistávacích/odletových drah a kompletním plánkem pojezdových drah a objektů.
  • Add to Favorites – přidání zvoleného kanálu do oblíbených. K seznamu takto uložených kanálů se dostanete přes tlačítko Favorites na úvodní obrazovce.

Přehrávání samozřejmě funguje i v případě, že je displej zhasnutý (telefon samozřejmě v takovém okamžiku nespí), nebo jestliže je aplikace na pozadí, takže můžete pracovat v jiných programech a neunikne vám žádné hlášení.

LiveATC běží na pozadí LiveATC běží na pozadí

Komunikace mezi piloty a dispečery probíhá v angličtině, nicméně na našich letištích můžete zaznamenat české pozdravy, ve výjimečných případech (například hlášení mezi letištěm a záchranářskou helikoptérou) můžete mít štěstí na celou konverzaci v češtině.

Doporučujeme kombinovat tuto aplikaci s programem FlightRadar24, v jehož placené verzi lze nastavit upozornění, když některé z letadel na obloze přepne SQUAWK kód odpovídače na 7700, znamenající letadlo v tísni. V takové situaci můžete sledovat polohu letadla v mapě a paralelně s tím poslouchat komunikaci s letištěm, na kterém bude nouzově přistávat.

Resumé

Aplikace je vizuálně zjevně zastaralá, a to je přeci jen škoda – obzvláště vezmeme-li v úvahu, že je placená a ne právě levná. Modernizace designu by jí tak určitě prospěla!

Z hlediska funkčnosti ovšem není programu LiveATC co vytknout – funguje tak, jak bychom předpokládali a dovoluje tak nahlédnout pod prsty řídícím letového provozu. Pochvalu si zaslouží především za schopnost přehrávání i v případě, že je aplikace na pozadí.

Víte, co se děje na blízkém letišti? Víte, co se děje na blízkém letišti?

Neměli bychom zapomenout podotknout, že zdarma můžete konverzace letových dispečerů s piloty poslouchat na webu www.liveatc.net, takže aplikaci využijete pouze pro případ, že nechcete ztratit spojení a přehled v době, kdy nejste u počítače.

Program LiveATC, který je velký jen 280 KB, lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.1 a novějším. LiveATC for Android si dosud zakoupilo více než sto tisíc uživatelů a průměrné hodnocení v Obchodě Play je 4,3.

Spokojený uživatel Jiří Dědic napsal ke svým pěti hvězdičkám: „Funguje bezvadně. Jen je škoda, že neumí přehrávat více frekvenci najednou, aby se dala sledovat komunikace po celé trase letadla kolem letiště.“

dd4858e71609ef6e39badf845cd2c5cc?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)